GE HealthCare z grantem w wysokości 44 milionów dolarów od Gates Foundation
GE HealthCare z grantem w wysokości 44 milionów dolarów na opracowanie technologii ultrasonograficznej wspieranej przez sztuczną inteligencję
- Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów ułatwi rozwój aplikacji i narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić pracownikom ochrony zdrowia wykonywanie bardziej precyzyjnych badań ultrasonograficznych w celu poprawy zdrowia matek i noworodków, a także diagnostyki chorób układu oddechowego.
- Algorytmy ultrasonograficzne zostaną dostosowane do wielu modeli urządzeń, aby ułatwić dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się.
Warszawa, 21 września 2023 r. – GE HealthCare otrzymało grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów w wysokości ponad 44 milionów dolarów na stworzenie narzędzi do automatycznej oceny obrazowania ultrasonograficznego wspomaganych sztuczną inteligencją. Mają one na celu pomóc pracownikom ochrony zdrowia w krajach rozwijających się w podejmowaniu decyzji klinicznych. To krok podjęty, by zwiększyć dostępność położniczych badań USG w zakresie opieki nad matką i noworodkiem, a także badań przesiewowych płuc w pediatrii.
— Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów to szansa, by zwiększyć dostęp do ultrasonografii w krajach rozwijających się. USG to obecnie niezbędne narzędzie do badań przesiewowych, wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń, również tych związanych ze zdrowiem kobiet w ciąży czy leczeniem chorób układu oddechowego — powiedział Roland Rott, President and CEO, Ultrasound, GE HealthCare i dodał: Ta dotacja pomoże dostosować wiodącą technologię AI Caption Health do potrzeb większej liczby klinicystów, a tym samym przyczyni się do zwiększenia dostępności opieki medycznej wysokiej jakości.
Współczynnik zgonów matek i dzieci jest jednym z największych problemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W 2020 r. z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia związanych z ciążą i porodem każdego dnia umierało prawie 800 kobiet, przy czym około 95% wszystkich zgonów matek miało miejsce w krajach rozwijających się[1]. W 2019 roku w pierwszym miesiącu życia zmarło 2,4 miliona dzieci na całym świecie. Technologie ultrasonograficzne wykorzystywane w opiece nad matkami pomagają w określeniu markerów zdrowia płodu takich jak wiek ciążowy, obraz i żywotność płodu, ciąża mnoga, przepływ krwi pępowinowej czy ciąża pozamaciczna.
Zapalenie płuc u dzieci poniżej 5. roku życia jest główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej na świecie[2]. Ponieważ objawy mogą pojawić się nagle, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom. Ultrasonograficzne badanie płuc zapewnia lekarzom podgląd całego płuca, jest łatwe do powtórzenia, a ponadto pomaga zdiagnozować schorzenie z większą dokładnością w porównaniu do RTG klatki piersiowej[3].
Za stworzenie technologii odpowiadać będzie Caption Health, lider w dziedzinie wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, który w lutym 2023 roku został przejęty przez GE HealthCare. Technologia zostanie przystosowana do działania na wielu urządzeniach i sondach technologicznych, również w urządzeniach przenośnych. W 2020 roku firma Caption Health otrzymała grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie rozwoju innowacyjnej technologii AI do USG płuc.
— Aplikacje Caption Health AI zostały zaprojektowane tak, by wspierać pracowników służby zdrowia na każdym etapie badania ultrasonograficznego i pomóc im w uchwyceniu i skutecznej interpretacji wysokiej jakości obrazów ultrasonograficznych – powiedziała Karley Yoder, Chief Digital Officer, Ultrasound, GE HealthCare i General Manager, Caption Health – Jesteśmy wdzięczni za nieustanne wsparcie Fundacji Billa i Melindy Gatesów, które umożliwia stały rozwój naszego projektu badań nad USG płuc, a także zwiększanie dostępności tej technologii, by zapewniać wyższą jakość opieki matkom i dzieciom – dodała.
O GE HealthCare
GE HealthCare jest wiodącym światowym innowatorem w dziedzinie technologii medycznych, diagnostyki farmaceutycznej i technologii cyfrowych, a jego celem jest dostarczanie zintegrowanych rozwiązań, usług i analiz danych, dzięki którym szpitale stają się bardziej wydajne, lekarze bardziej skuteczni, terapie bardziej precyzyjne, a pacjenci zdrowsi i szczęśliwsi. Służąc pacjentom
i świadczeniodawcom od ponad 100 lat, GE HealthCare rozwija spersonalizowaną, połączoną opiekę, upraszczając jednocześnie podróż pacjenta po ścieżce zdrowotnej. Nasze odziały: diagnostyki obrazowej, ultrasonografii, rozwiązań w ramach opieki nad pacjentem oraz farmaceutyków przeznaczonych do diagnostyki pomagają usprawnić proces leczenia pacjentów od diagnozy, przez terapię, po monitorowanie. Firma warta jest 18 miliardów dolarów i zatrudnia 51 tys. pracowników.
Śledź nas na Facebook, LinkedIn, Twitter lub https://www.gehealthcare.pl, aby mieć dostęp do najnowszych informacji.
Kontakt dla mediów:
Olena Weissenbacher
olena.weissenbacher@ge.com
Irena Stankiewicz
Irena.stankiewicz@grayling.com
+48 603 350 165
[1] World Health Organization. Maternal Mortality, luty 2023, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/maternal-mortality
[2] World Health Organization. Pneumonia, listopad 2022, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/pneumonia
[3] Systematic review and meta-analysis for the use of ultrasound versus radiology in diagnosing of pneumonia, Saeed Ali Alzahrani et al. Crit Ultrasound J. 2017; 9: 6. doi: 10.1186/s13089-017-0059-y

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.