COVID-19 przyspieszy rozwój cyfrowej opieki zdrowotnej
Pandemia koronawirusa przyspieszy rozwój technologiczny w obszarze ochrony zdrowia. Wzrost jakości leczenia będzie możliwy przede wszystkim dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii. W efekcie społeczeństwa staną się beneficjentem rozwoju telemedycyny, terapii celowanych i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które ułatwią lekarzom zwalczanie chorób przewlekłych oraz przewidywanie rozwoju wirusów. Cyfryzacja opieki zdrowotnej będzie wspierana przez finansowanie smart. Jest to ważny sygnał m.in. dla Polski, w której na przestrzeni ostatnich lat notuje się spadek jakości usług medycznych. Opracowany przez Siemens Financial Services wskaźnik „Healthcare value Indicator” (wskaźnik „wartości opieki medycznej”), obniżył się w latach 2013-2020 z poziomu 86,5 do 83,5.
Siemens Financial Services opublikował raport „Easing the pressure: Smart finance for healthcare”, w którym identyfikuje potencjalny wpływ pandemii koronawirusa na przyspieszenie cyfrowej transformacji w opiece zdrowotnej. Pojawienie się takich wyzwań, jak konieczność przestrzegania wzmożonych wymogów sanitarnych oraz utrzymywania dystansu społecznego sprawiło, że nastąpił wzrost znaczenia telemedycyny i diagnostyki zdalnej. Dzięki coraz szerszemu wdrażaniu sztucznej inteligencji i big data, rośnie efektywność przeprowadzanych badań. Ponadto, dzięki gromadzeniu i analizie danych, możliwe będzie przewidywanie rozwoju chorób i wirusów, które mogą rozwinąć się w społeczeństwie, co pomoże walczyć z podobnymi epidemiami w przyszłości.
Technologia pomoże w leczeniu
Wzrost ogólnego poziomu kondycji zdrowotnej społeczeństwa należy wspierać poprzez ograniczanie rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Aby osiągnąć ten cel, potrzebne jest stałe unowocześnianie systemu zarządzania opieką zdrowotną, powszechne stosowanie biofarmaceutyków (leków, które powstają na drodze procesów biotechnologicznych) i terapii celowanych.
– Z jednej strony pandemia koronawirusa spowodowała na świecie spore zawirowania związane ze zmiennością na rynkach finansowych, czy nową formą relacji społecznych, ale z drugiej strony pokazała nam, jak istotna jest rola efektywności systemów opieki zdrowotnej. Obecne możliwości technologiczne są tak zaawansowane, że powinny być stosowane z korzyścią dla globalnego społeczeństwa. Najlepszym tego przykładem jest opieka zdrowotna, która dzięki cyfryzacji może stać na coraz wyższym poziomie i być dostępna dla szerokiej grupy osób na świecie – mówi Grzegorz Jarzębski, Szef Sprzedaży w Siemens Financial Services w Polsce.
Nowoczesny i innowacyjny system opieki zdrowotnej wiąże się z koniecznością usprawniania go na każdym szczeblu. Ważny jest również nacisk na udoskonalanie łańcucha leczenia. Pacjent powinien stać w centrum uwagi i być traktowany jak klient, który spotyka się z najwyższym standardem obsługi, a w tym wypadku - leczenia. Efektem wdrażania cyfrowych zmian będzie zdrowe społeczeństwo, które mniej obciąża system opieki zdrowotnej. Taki stan rzeczy powinien być sporym ułatwieniem w momencie, gdy w wielu krajach systemy opieki zdrowotnej są niewydolne, a społeczeństwa na całym świecie starzeją się.
Wartości wskaźników dla Polski spadają
Eksperci Siemens Financial Services opracowali autorskie wskaźniki, które diagnozują stan systemu ochrony zdrowia w poszczególnych krajach. Pierwszy z nich to „Patient outcomes score” (wskaźnik rezultatów pacjenta), dzięki któremu poznajemy efektywność i jakość krajowego systemu opieki zdrowotnej. Na ten wskaźnik składają się takie informacje jak: poziom zaszczepienia społeczeństwa, oczekiwana długość życia, przeżywalność chorych na nowotwory w najbliższych 5 latach, powszechność cukrzycy i wskaźnik stosowany przez WHO tzw. utraconej długości życia korygowanej niepełnosprawnością (DALY - Disability Adjusted Life Years). W Polsce w 2020 r. wskaźnik ten wynosił 49,6 (przy średniej 50 m.in. dla USA, Chin, Francji, Niemiec czy krajów Skandynawskich), podczas gdy w 2013 r. kształtował się na poziomie 54,1.
Drugim wskaźnikiem jest „Resource pressure gauge” (miernik presji na zasoby), na który składają się takie dane, jak krajowy budżet na opiekę zdrowotną, liczba lekarzy i personelu medycznego oraz dostępność urządzeń obrazowania diagnostycznego. Wskaźnik uwzględnia kwestie demograficzne, biorąc pod uwagę osoby, które w większym stopniu korzystają z opieki zdrowotnej (stosunek młodych osób pozostających na utrzymaniu i ludności w wieku powyżej 65 lat, oba te czynniki zwiększają presję na zasoby systemu zdrowotnego). W tym obszarze wynik dla Polski w 2020 r. wyniósł 59,4, gdy jeszcze kilka lat wcześniej było to 62,5. Presja maleje, co oznacza, że w naszym kraju zwiększają się zasoby sprzętowe i osobowe, a budżet na ochronę zdrowia jest wyższy.
Oba wcześniejsze wskazania składają się natomiast na wskaźnik „Healthcare value indicator” (wskaźnik wartości opieki medycznej). Im jego wartość jest wyższa, tym system zdrowotny jest lepiej i bardziej efektywnie zarządzany. Dla Polski w 2020 r. wskaźnik wyniósł 83,5, podczas gdy w 2013 r. był on na poziomie 86,5. Oznacza to, że kondycja krajowego systemu opieki zdrowotnej (na którą składają się jakość, efektywność, zasoby osobowe i finansowe) nieco się pogorszyła.
Cyfryzacja dzięki finansowaniu smart
W wyniku pandemii kapitał w sektorze opieki zdrowotnej jest jeszcze bardziej ograniczony, co sprawia, że przyspieszenie transformacji cyfrowej wiąże się z zastosowaniem finansowania smart. Jest to rozwiązanie, które umożliwia nie tylko nabycie urządzeń nowej generacji, ale uwalnia również wydatki kapitałowe, które w innym przypadku zostałyby „zamrożone” w wyniku bezpośredniego zakupu technologii za gotówkę. Dzięki zastosowaniu mechanizmów finansowania, fundusze te pozostają płynne i są dostępne na inne pilne potrzeby. Finansowanie smart może być udzielone w formie przekrojowej pomocy kapitałowej przy dużych inwestycjach. Jest to także wsparcie w sprzedaży technologii czy powstawaniu budynków smart, które dzięki obecności czujników i detektorów, są w stanie wspierać człowieka w walce z chorobami i wirusami, przyczyniając się również do ochrony zdrowia w społeczeństwie.
– Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie znajdują się pod większą niż kiedykolwiek presją, aby zmienić sposób świadczenia opieki – mówi Grzegorz Jarzębski. – Chociaż wartość cyfrowej opieki zdrowotnej jest szeroko rozumiana, ograniczone budżety na wydatki kapitałowe stanowią istotną przeszkodę dla inwestycji. Finansowanie „smart” może pomóc zarządom placówek opieki zdrowotnej w odblokowaniu kapitału i realizacji projektów zrównoważonej transformacji cyfrowej – dodaje.
Zamrożenie kapitału w obrazowaniu diagnostycznym Wydatki inwestycyjne na diagnostykę obrazową (na lata 2020-2025 r.), które byłyby „zamrożone” i niepłynne, gdyby plany finansowania nie zostały wykorzystane do nabycia technologii nowej generacji | |
Region | Zamrożony kapitał (miliony USD) |
Ameryka Południowa i Północna | 12 327 |
Azja-Pacyfik | 15 609 |
Europa | 9 659 |
Więcej informacji: https://clear-communication-group-sp-z-o-o.prowly.com/149907-covid-19-przyspieszy-rozwoj-cyfrowej-opieki-zdrowotnej?preview=true

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.