Ciemny ząb po leczeniu kanałowym - Czy można go rozjaśnić?
Czarny, siny, brązowy, żółty – taki kolor może przybrać ząb, który był w leczony kanałowo. Ta nieestetyczna zmiana barwy zęba ma duży wpływ na wygląd całego uzębienia. Nierzadko jest powodem dyskomfortu i zawstydzenia szczególnie dla osób, u których przebarwienia wyraźnie widoczne są na przednich zębach. Niestety tradycyjne metody wybielania w żadnym stopniu nie rozwiążą problemu. Czy istnieją zatem sposoby na to, żeby przywrócić przebarwionym po leczeniu kanałowym zębom pożądany i estetyczny wygląd?
Przebarwienia na zębach po leczeniu kanałowym to częste i naturalne zjawisko. Dzieje się tak, gdyż podczas procesu leczenia zęba niekiedy krew dostaje się do kanalików zębiny. Ponadto na zmianę barwy mogą oddziaływać także pierwiastki wchodzące w skład wypełnienia, czyli srebro, jod lub bar. Co ciekawe, trudno określić nawet przybliżony czas, kiedy może to nastąpić. U jednych ludzi dzieje się to szybciej, u innych trwa dłużej, a u niektórych może nie nastąpić nigdy. – Tak naprawdę wszystko zależy od naszego organizmu. Aczkolwiek nie ma w tym wypadku żadnej konkretnej reguły. Zjawisko ciemnienia zębów może wystąpić nawet po kilku latach – zaznacza Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Niestety martwego zęba nie da się wybielić standardowymi sposobami, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych metod, które skutecznie likwidują problem.
Po pierwsze diagnostyka
Przede wszystkim konieczna jest wizyta u dentysty. Zanim jednak lekarz przystąpi do pracy niezbędne jest ustalenie, co tak naprawdę dzieje się z naszym zębem, żeby wykluczyć inne możliwości i schorzenia. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG aby sprawdzić, czy ząb został prawidłowo wyleczony. Jeśli okaże się, że tak nie jest, trzeba będzie poddać się ponownie leczeniu kanałowemu. Najczęstszym problemem jest nieprawidłowe wyczyszczenie kanału podczas poprzedniego zabiegu. Jeśli jednak ząb został wyleczony prawidłowo, to można przystąpić do jego wybielania. Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, tak i w tym wypadku, istnieje kilka przeciwwskazań. Są nimi próchnica, nieszczelne wypełnienia, stan zapalny dziąseł, ciąża i karmienie piersią oraz alergia na składniki substancji wybielających. Jeśli żadna z nich nas nie dotyczy, możemy przystąpić do zabiegu.
Metody przywracania właściwego koloru
Opracowano dwie metody przywracania odpowiedniej barwy zębom po leczeniu kanałowym. Pierwsza z nich to tzw. walking bleach. – Polega ona na usunięciu przez dentystę wypełnienia i odpowiednim zabezpieczeniu korzenia zęba przed aktywnie działającym preparatem wybielającym. W dalszej kolejności do wnętrza zęba aplikuje się substancję wybielającą, a następnie całość zamykana jest szczelnym opatrunkiem – tłumaczy Markiewicz-Piotrowska. Zabieg nie kończy się zwykle na jednym razie. Najczęściej trzeba go powtarzać dwa do trzech razy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. Jeśli uda się go uzyskać, należy zakończyć proces, usunąć preparat wybielający i wykonać nowe wypełnienie.
Alternatywnym sposobem walki z przebarwionymi zębami po leczeniu kanałowym jest tzw. power bleaching, czyli metoda termo-katalityczna. Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku walking bleach, a więc trzeba usunąć wypełnienie i wytrawić komorę zęba kwasem. Następnie nakłada się preparat wybielający i podgrzewa około 5 minut. Operacja ta jest powtarzana kilka razy, po czym należy wypłukać komorę zęba i założyć tymczasowe wypełnienie. Po kilku dniach trzeba pojawić się u stomatologa na wizytę kontrolną. Jeśli efekt jest zadowalający, wykonuje się docelowe wypełnienie i na tym kończy się procedura medyczna. Wybielanie tą metodą jest zdecydowanie szybsze niż pierwszą, gdyż trwa około 2-3 tygodni.
Komfortowe rozwiązania na stałe?
Niezależnie od tego, który sposób wybielania wybierzemy po konsultacji z naszym dentystą, efekt jaki zamierzamy osiągnąć, będzie podobny - odzyskamy naturalny kolor zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że metody wybielania wewnętrznego mogą być nietrwałe, a czasem wiązać się z powikłaniami takimi jak resorbcją. Jeśli zależy nam na stałej i niezmiennej w czasie zmianie koloru, należy rozważyć założenie licówki lub korony, która dodatkowo wzmocni ząb po leczeniu kanałowym.
Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl
Ekspert:
Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.