Komunikaty PR

Aptekom szpitalnym dyrektywa fałszywkowa niestraszna

2019-02-15  |  10:00
Kontakt
Martyna Hliwa
Publicon Sp. z o.o.m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

9 lutego, na mocy unijnego rozporządzenia, weszła w życie tak zwana dyrektywa fałszywkowa. Najprościej rzecz ujmując, to przepisy, które nakładają na producentów odpowiednie znakowanie opakowań z lekami, a na farmaceutów - konieczność weryfikacji wydawanych produktów. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko obrotu podrabianymi produktami farmakologicznymi. I choć cel wprowadzenia dyrektywy bezsprzecznie jest właściwy, samo jej wdrożenie farmaceuci - po zaledwie kilku dniach funkcjonowania - odbierają negatywnie. Wyjątkiem są apteki szpitalne, w pracy których po 9 lutego nie odnotowano większych problemów.   A to dzięki odpowiedniej edukacji personelu, który tam pracuje. Odpowiedzialność za proces wyszkolenia pracowników tych placówek wzięła na siebie - i sukcesywnie realizuje - wrocławska spółka Lideo.

Od 9 lutego farmaceuta lub inna osoba, która wydaje w aptece lek, musi sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. Apteki, przed wydaniem serializowanego produktu leczniczego muszą zeskanować przy użyciu dedykowanego systemu i urządzenia kod 2D ulokowany na opakowaniu leku. Wówczas dedykowany system połączony z ogólnoeuropejską (centralną) bazą danych, do której wprowadzone są numery seryjne leków przez ich producentów, sprawdza jego autentyczność. Jeśli aplikacja pokaże, że lek widnieje w bazie i jest autentyczny, można będzie go wydać pacjentowi. W przeciwnym wypadu - ten może odejść z kwitkiem. Po kilku dniach od wejścia w życie rozporządzenia właściciele aptek i farmaceuci w nich pracujący są zgodni co do tego, że do wprowadzenia dyrektywy - choć była zapowiadana niemal od dwóch lat - nikt ich rzetelnie nie przygotował. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w aptekach szpitalnych, gdzie edukacją farmaceutów i zarządców placówek zajęła się prywatna firma. Lideo S.A., wywodząca się z Wrocławia spółka należąca do grupy Pelion, wzięła na siebie odpowiedzialność wydania poradnika dotyczącego nowych przepisów i przeszkolenia osób, które odpowiadają za obieg leków w polskich szpitalach. 

W okresie niespełna trzech miesięcy specjaliści Lideo przeprowadzili szereg szkoleń (zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych ośrodkach, np. Olsztynie czy Kołobrzegu), w których z praktycznych aspektów funkcjonowania dyrektywy fałszywkowej przeszkolono niemal 700 farmaceutów szpitalnych, decydentów i specjalistów IT. Zaufało nam i zdecydowało się na nawiązanie z nami współpracy ponad 100 placówek medycznych, nawiązaliśmy stałą współpracę z 15 Regionalnymi Izbami Aptekarskimi. - mówi Marcin Gieracz, Dyrektor ds. Marketingu Lideo. - Realnie rzecz ujmując, jesteśmy jedynym podmiotem, który w kontekście wdrożenia w Polsce zapisów dyrektywy poczynił jakiekolwiek kroki, by przygotować farmaceutów szpitalnych i zarządców szpitali do funkcjonowania w nowych realiach. 

Oprogramowanie, które oferujemy ma zastosowanie jedynie w placówkach medycznych, stąd różnica, jaką w bezpieczeństwie i komforcie pracy odczuwają po 9 lutego farmaceuci pracujący w aptekach szpitalnych względem tych, którzy realizują transakcję dla pacjentów w aptekach tradycyjnych. Warto dodać, że startowaliśmy z poziomu praktycznie zerowej świadomości pracowników aptek na temat obowiązków, jakie nałoży na nich wejście w życie dyrektywy. Cieszy nas pozytywny odbiór naszych działań i informacje, jakie wracają do nas obecnie z rynku - że dzięki działaniom Lideo udaje się płynnie przejść przez proces wdrożenia skomplikowanych przepisów. 

E-book „Dyrektywa fałszywkowa - wytyczne implementacji dla polskiego systemu ochrony zdrowia i szpitalnictwa” , który Lideo opracowała pod redakcją dr n.farm. Piotra Merksa, będący jedyną dotąd opracowaną mapą drogową po zagadnieniach dotyczących nowych unijnych przepisów obowiązujących polskich farmaceutów, ma już ponad 300 pobrań.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe Biuro prasowe
2020-09-18 | 12:00

Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe

Naukowcy z Narodowego Instytutu Leków i Uniwersytetu Warszawskiego odkryli, że jednoczesne podanie dwóch substancji organicznych stosowanych w terapiach onkologicznych skutkuje
Medycyna Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica
2020-09-17 | 11:00

Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica

Mini przyłbica to doskonała alternatywa dla maseczek lub pełnych przyłbic. Stanowi duże ułatwienie dla pracowników gastronomii, zakładów fryzjerskich, lecz także osób,
Medycyna Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem
2020-09-15 | 15:19

Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem

Nowoczesna technologia chroniąca przed koronawirusem wkracza do Polski. Jej efektem są pierwsze na świecie samoodkażające się maseczki. Ich wyjątkowość polega na tym, że wykorzystana do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.