ANESTEZJOLOG TO NIE TYLKO LEKARZ „OD USYPIANIA”
Większość z nas kojarzy go jedynie z salą operacyjną oraz podaniem znieczulenia ogólnego, potocznie zwanego narkozą. Tymczasem zakres jego działań i rola w procesie leczenia są dużo większe. Warto, by wiedział o tym każdy, kto przygotowuje się do operacji lub potrzebuje terapii przeciwbólowej. To znaczenie szerzej odkrywamy właśnie dziś - podczas pandemii, gdy anestezjolodzy są na wagę złota: bez nich nie sposób wyobrazić sobie skutecznej respiroterapii.
Anestezjolog pracuje tylko na bloku operacyjnym? – mit
Miejsc, w których potrzebny jest anestezjolog, jest znacznie więcej. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności umożliwiają również pracę na oddziale intensywnej terapii oraz w poradni leczenia bólu. Resuscytacja na oddziałach szpitalnych także prowadzona jest przez anestezjologów – należą do szpitalnych zespołów reanimacyjnych i wzywani są tam, gdzie doszło do zatrzymania krążenia i potrzebna jest natychmiastowa pomoc.
Rola anestezjologa polega wyłącznie na podaniu znieczulenia podczas operacji? – mit
Znieczulenie to złożony proces, dostosowywany do zmieniających się warunków operacji oraz „skrojony indywidualnie na miarę” pacjenta. Rolą anestezjologa jest sprawienie, żeby pacjent przeszedł bezpiecznie przez okres okołooperacyjny: przed, w trakcie i bezpośrednio po operacji. Jedną ze składowych znieczulenia jest leczenie bólu, natomiast pozostałe mają na celu stworzenie komfortu: pacjentowi (dlatego pacjent śpi podczas zabiegu) oraz operatorowi (np. anestezjolog celowo wywołuje zwiotczenie mięśni żeby stworzyć warunki operacyjne dla operatora. Takie działanie wymaga dalszego wspomagania pacjenta respiratorem przez anestezjologa).
Anestezjolog daje „zielone światło” na dopuszczenie pacjenta do zabiegu? – fakt
Anestezjolog odpowiada za decyzję czy pacjent może zostać poddany danej operacji, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia oraz specyfikę zabiegu - analizuje m.in. stres operacyjny, uraz tkanek, krwawienie, pozycję ciała, stymulację bólową oraz przewiduje jak zachowa się organizm w obliczu operacji. Podczas oceny lekarz skupia się również na historii wcześniejszych chorób i zabiegów, przyjmowanych lekach, wynikach badań laboratoryjnych i konsultacjach. Informacje zebrane w wywiadzie umożliwiają mu również odpowiednie przygotowanie się do monitorowania pacjenta w trakcie zabiegu oraz ocenę jakich procedur może wymagać on po operacji.
To lekarz prowadzący lub operator podejmuje decyzję w sprawie wyboru rodzaju znieczulenia? – mit
To anestezjolog dobiera odpowiednie znieczulenie, uwzględniając: stan zdrowia pacjenta, rodzaj i specyfikę zabiegu operacyjnego oraz przebieg okresu pooperacyjnego (np. potrzebę wczesnej bolesnej rehabilitacji). W naszej klinice pacjenci są wcześniej badani i kwalifikowani do znieczulenia w specjalistycznej poradni anestezjologicznej. Po takiej kwalifikacji, jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu. W poradni omawiane są również najbardziej odpowiednie rodzaje znieczuleń. W naszej klinice większość operacji przeprowadzamy w znieczuleniach regionalnych, które pozwalają na wyłączenie bólu w operowanej okolicy, np. blokujemy splot ramienny do operacji w obrębie ręki, blokujemy pojedyncze nerwy (np. udowy czy kulszowy) w zabiegach na kończynie dolnej albo wykonujemy znieczulenia przewodowe (podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe), które wyłączają czucie w dolnej połowie ciała (potocznie „od pasa w dół”). Kolejne to znieczulenie zewnątrzoponowe, które daje możliwość skutecznego leczenia bólu pooperacyjnego, ponieważ przez cienki cewnik, zostawiony w przestrzeni zewnątrzoponowej, można podawać leki znieczulające przez wiele godzin po operacji. Dodatkowo proponujemy pacjentom znieczulenie ogólne dożylne, które daje komfort snu z zachowanym własnym oddechem (bez konieczności intubacji i podłączania do respiratora), co eliminuje dyskomfort związany z odgłosami operacji oraz wymuszonym ułożeniem ciała podczas zabiegu. Wszystkie znieczulenia wykonujemy w lekkiej sedacji, czyli pod wpływem leków, które stwarzają pacjentowi komfort, redukując stres i ból związany z samym znieczuleniem.
Anestezjolog zajmuje się leczeniem bólu pojawiającego się np. na skutek operacji czy bólu nowotworowego? – fakt
Poprawa komfortu życia pacjentów oraz zmniejszenie cierpienia to główne założenia w stosowaniu terapii leczenia bólu przewlekłego. Terapia przeciwbólowa jest dostosowana indywidualnie do przyczyn i stopnia nasilenia bólu. Wymaga ona również stałej kontroli samopoczucia pacjenta i nadzoru ze strony lekarza w celu oceny skuteczności leczenia. W leczeniu bólu przewlekłego można stosować formy znieczulenia regionalnego - blokady nerwów i zwojów nerwowych oraz farmakoterapię. W bólu przewlekłym często dochodzi do uszkodzenia nerwów (neuropatii), dlatego do standardowych leków przeciwbólowych dołącza się inne, np. antydepresanty i leki przeciwpadaczkowe, które mają udowodnioną skuteczność w tego typu schorzeniach.
Na najwyższe standardy w zakresie leczenia bólu wskazuje certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Również nasza klinika pozyskała tę certyfikację. Dziś w klinice prowadzimy monitoring natężenia bólu oraz leczenia bólu u wszystkich pacjentów pooperacyjnych. Dodatkowo każdy pacjent jest informowany o stosowanych metodach uśmierzania bólu.
Anestezjolog dba o komfort psychiczny pacjenta? – fakt
Oprócz oceny stanu fizycznego, anestezjolog dba również o stan psychiczny pacjenta. Jest dla niego wsparciem na każdym etapie: przed zabiegiem, w trakcie, jak i po wybudzeniu. Dlatego niezwykle ważnymi cechami w tym zawodzie są empatia, zrozumienie i cierpliwość. Lekarz pomaga choremu dochodzić do siebie, stara się zapewnić mu maksymalny komfort poprzez niwelowanie bólu. Bardzo istotne jest również wsparcie jakie udziela choremu i jego bliskim dzięki rozmowom, dostarczaniu istotnych informacji czy rozwiewaniu obaw i lęków związanych z procesem leczenia.
***
Informacje o ekspercie
Lek. Piotr Zydroń – specjalista anestezjolog, Kierownik Oddziału Anestezjologii w Carolina Medical Center. Związany z kliniką od 2019 roku. Praktykuje zarówno w Warszawie, jak i Londynie, gdzie pracuje na oddziale intensywnej terapii w BMI London Independent Hospital. Głównym obszarem jego zainteresowań jest zastosowanie ultrasonografii w znieczuleniach regionalnych. W pracy duży nacisk kładzie na opiekę skoncentrowaną wokół pacjenta (patient-centered care). Ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny. Odbył liczne kursy, szkolenia i staże – w Polsce i za granicą. Należy do organizacji European Resuscitation Council.
Kontakt dla mediów:
Omega Communication Aleksandra Stasiak tel.: 602 115 401 e–mail: astasiak@communication.pl
|
|
Informacje o Carolina Medical Center
Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo–szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny. Klinika ma placówkę w Warszawie i Gdańsku.
Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Centre of Excellence.
Carolina Medical Center jest częścią Grupy LUX MED – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.
Więcej informacji o Carolina Medical Center można znaleźć na www.carolina.pl
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Farmacja
Antybiotykooporność coraz poważniejszym problemem. Wyizolowane ze śliny peptydy mogą się sprawdzić w walce z bakteriami wielolekoopornymi
Poszukiwanie alternatyw dla antybiotykoterapii nabiera coraz większego tempa. Duże nadzieje, zwłaszcza w kontekście szczepów wielolekoopornych, naukowcy wiążą z bakteriocynami i bakteriofagami. Badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace nad bakteriocyną, będącą peptydem izolowanym z ludzkiej śliny. Za swoje badania otrzymał Złoty Medal Chemii. Tymczasem problem antybiotykooporności może wynikać w dużej mierze z niewiedzy. Z Eurobarometru wynika, że tylko połowa Europejczyków zdaje sobie sprawę, że antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.