Komunikaty PR

ANESTEZJOLOG TO NIE TYLKO LEKARZ „OD USYPIANIA”

2021-04-15  |  15:15
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Większość z nas kojarzy go jedynie z salą operacyjną oraz podaniem znieczulenia ogólnego, potocznie zwanego narkozą. Tymczasem zakres jego działań i rola w procesie leczenia są dużo większe. Warto, by wiedział o tym każdy, kto przygotowuje się do operacji lub potrzebuje terapii przeciwbólowej. To znaczenie szerzej odkrywamy właśnie dziś - podczas pandemii, gdy anestezjolodzy są na wagę złota: bez nich nie sposób wyobrazić sobie skutecznej respiroterapii. 

Anestezjolog pracuje tylko na bloku operacyjnym? – mit 

Miejsc, w których potrzebny jest anestezjolog, jest znacznie więcej. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności umożliwiają również pracę na oddziale intensywnej terapii oraz w poradni leczenia bólu. Resuscytacja na oddziałach szpitalnych także prowadzona jest przez anestezjologów – należą do szpitalnych zespołów reanimacyjnych i wzywani są tam, gdzie doszło do zatrzymania krążenia i potrzebna jest natychmiastowa pomoc.  

Rola anestezjologa polega wyłącznie na podaniu znieczulenia podczas operacji? – mit

Znieczulenie to złożony proces, dostosowywany do zmieniających się warunków operacji oraz „skrojony indywidualnie na miarę” pacjenta. Rolą anestezjologa jest sprawienie, żeby pacjent przeszedł bezpiecznie przez okres okołooperacyjny: przed, w trakcie i bezpośrednio po operacji. Jedną ze składowych znieczulenia jest leczenie bólu, natomiast pozostałe mają na celu stworzenie komfortu: pacjentowi (dlatego pacjent śpi podczas zabiegu) oraz operatorowi (np. anestezjolog celowo wywołuje zwiotczenie mięśni żeby stworzyć warunki operacyjne dla operatora. Takie działanie wymaga dalszego wspomagania pacjenta respiratorem przez anestezjologa). 

Anestezjolog daje „zielone światło” na dopuszczenie pacjenta do zabiegu? – fakt 

Anestezjolog odpowiada za decyzję czy pacjent może zostać poddany danej operacji, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia oraz specyfikę zabiegu - analizuje m.in. stres operacyjny, uraz tkanek, krwawienie, pozycję ciała, stymulację bólową oraz przewiduje jak zachowa się organizm w obliczu operacji. Podczas oceny lekarz skupia się również na historii wcześniejszych chorób i zabiegów, przyjmowanych lekach, wynikach badań laboratoryjnych i konsultacjach. Informacje zebrane w wywiadzie umożliwiają mu również odpowiednie przygotowanie się do monitorowania pacjenta w trakcie zabiegu oraz ocenę jakich procedur może wymagać on po operacji. 

To lekarz prowadzący lub operator podejmuje decyzję w sprawie wyboru rodzaju znieczulenia? – mit

To anestezjolog dobiera odpowiednie znieczulenie, uwzględniając: stan zdrowia pacjenta, rodzaj i specyfikę zabiegu operacyjnego oraz przebieg okresu pooperacyjnego (np. potrzebę wczesnej bolesnej rehabilitacji). W naszej klinice pacjenci są wcześniej badani i kwalifikowani do znieczulenia w specjalistycznej poradni anestezjologicznej. Po takiej kwalifikacji, jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu. W poradni omawiane są również najbardziej odpowiednie rodzaje znieczuleń. W naszej klinice większość operacji przeprowadzamy w znieczuleniach regionalnych, które pozwalają na wyłączenie bólu w operowanej okolicy, np. blokujemy splot ramienny do operacji w obrębie ręki,  blokujemy pojedyncze nerwy (np. udowy czy kulszowy) w zabiegach na kończynie dolnej albo wykonujemy znieczulenia przewodowe (podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe), które wyłączają czucie w dolnej połowie ciała (potocznie „od pasa w dół”). Kolejne to znieczulenie zewnątrzoponowe, które daje możliwość skutecznego leczenia bólu pooperacyjnego, ponieważ przez cienki cewnik, zostawiony w przestrzeni zewnątrzoponowej, można podawać leki znieczulające przez wiele godzin po operacji. Dodatkowo proponujemy pacjentom znieczulenie ogólne dożylne, które daje komfort snu z zachowanym własnym oddechem (bez konieczności intubacji i podłączania do respiratora), co eliminuje dyskomfort związany z odgłosami operacji oraz wymuszonym ułożeniem ciała podczas zabiegu. Wszystkie znieczulenia wykonujemy w lekkiej sedacji, czyli pod wpływem leków, które stwarzają pacjentowi komfort, redukując stres i ból związany z samym znieczuleniem. 

Anestezjolog zajmuje się leczeniem bólu pojawiającego się np. na skutek operacji czy bólu nowotworowego? – fakt 

Poprawa komfortu życia pacjentów oraz zmniejszenie cierpienia to główne założenia w stosowaniu terapii leczenia bólu przewlekłego. Terapia przeciwbólowa jest dostosowana indywidualnie do przyczyn i stopnia nasilenia bólu. Wymaga ona również stałej kontroli samopoczucia pacjenta i nadzoru ze strony lekarza w celu oceny skuteczności leczenia. W leczeniu bólu przewlekłego można stosować formy znieczulenia regionalnego - blokady nerwów i zwojów nerwowych oraz farmakoterapię. W bólu przewlekłym często dochodzi do uszkodzenia nerwów (neuropatii), dlatego do standardowych leków przeciwbólowych dołącza się inne, np. antydepresanty i leki przeciwpadaczkowe, które mają udowodnioną skuteczność w tego typu schorzeniach. 

Na najwyższe standardy w zakresie leczenia bólu wskazuje certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Również nasza klinika pozyskała tę certyfikację. Dziś w klinice prowadzimy monitoring natężenia bólu oraz leczenia bólu u wszystkich pacjentów pooperacyjnych. Dodatkowo każdy pacjent jest informowany o stosowanych metodach uśmierzania bólu.

Anestezjolog dba o komfort psychiczny pacjenta? – fakt

Oprócz oceny stanu fizycznego, anestezjolog dba również o stan psychiczny pacjenta. Jest dla niego wsparciem na każdym etapie: przed zabiegiem, w trakcie, jak i po wybudzeniu. Dlatego niezwykle ważnymi cechami w tym zawodzie są empatia, zrozumienie i cierpliwość. Lekarz pomaga choremu dochodzić do siebie, stara się zapewnić mu maksymalny komfort poprzez niwelowanie bólu. Bardzo istotne jest również wsparcie jakie udziela choremu i jego bliskim dzięki rozmowom, dostarczaniu istotnych informacji czy rozwiewaniu obaw i lęków związanych z procesem leczenia.  

***

Informacje o ekspercie

Lek. Piotr Zydroń – specjalista anestezjolog, Kierownik Oddziału Anestezjologii w Carolina Medical Center.  Związany z kliniką od 2019 roku. Praktykuje zarówno w Warszawie, jak i Londynie, gdzie pracuje na oddziale intensywnej terapii w BMI London Independent Hospital. Głównym obszarem jego zainteresowań jest zastosowanie ultrasonografii w znieczuleniach regionalnych. W pracy duży nacisk kładzie na opiekę skoncentrowaną wokół pacjenta (patient-centered care).  Ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny. Odbył liczne kursy, szkolenia i staże – w Polsce i za granicą. Należy do organizacji European Resuscitation Council.

Kontakt dla mediów:

Omega Communication

Aleksandra Stasiak

tel.: 602 115 401

e–mail: astasiak@communication.pl

 

 

Informacje o Carolina Medical Center

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo–szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny. Klinika ma placówkę w Warszawie i Gdańsku.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Centre of Excellence. 

Carolina Medical Center jest częścią Grupy LUX MED – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.

Więcej informacji o Carolina Medical Center można znaleźć na www.carolina.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna BRAK ZDJĘCIA
2021-04-28 | 11:00

Dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko COVID-19

Dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 opublikowane w New England Journal of Medicine   Pojedyncza dawka szczepionki zapobiegała hospitalizacji i zgonom u wszystkich uczestników
Medycyna Skuteczność testu genetycznego Genomtec SARS-CoV-2 Duo Kit potwierdzona
2021-04-22 | 10:45

Skuteczność testu genetycznego Genomtec SARS-CoV-2 Duo Kit potwierdzona

Analiza bioinformatyczna (in-silico) oraz tzw. “analiza laboratorium mokrego” dla zestawu diagnostycznego Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit (RT-LAMP Duo
Medycyna Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!
2021-04-09 | 08:00

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

  Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Technologie

W ciągu ostatnich kilku lat powstało 2,5 tys. aplikacji do medytacji. W czasie pandemii cyfrowe rozwiązania do walki ze stresem opracowują także Polacy

Od 2015 roku na świecie powstało ponad 2,5 tys. aplikacji do medytacji. Dwie najpopularniejsze zostały już pobrane ponad 170 mln razy. Także w Polsce, zwłaszcza w czasie pandemii, rośnie zainteresowanie aplikacjami, które pozwalają się wyciszyć – liczba wyszukiwań podcastów o medytacji wzrosła o 665 proc. Niedawno powstała również aplikacja Mindy do wzmacniania kondycji mentalnej i trenowania umysłu, która oferuje m.in. praktyki medytacyjne, kursy mindfulness, bazę ćwiczeń i muzyki. Wyróżnikiem Mindy są elementy gamifikujące, które pomagają budować trwały nawyk.

Transport

Sztuczna inteligencja pomoże zapobiegać wypadkom kolejowym i zwiększy punktualność pociągów. Nad takimi rozwiązaniami pracują polscy inżynierowie

Do wprowadzenia całkowicie autonomicznych pociągów szykują się już zarówno koleje pasażerskie, jak i towarowe. W tej chwili pociągi bez maszynisty funkcjonują tylko na wyodrębnionych liniach, a systemy autonomicznego kierowania są wykorzystywane w metrze m.in. w Paryżu, Sydney czy Szanghaju. Rozwiązania te są rozwijane dzięki sztucznej inteligencji, która dziś wykorzystywana jest na świecie w kolejach dużych prędkości. Chociaż w Polsce są one dopiero na etapie planowania, technologie z zakresu SI są już rozwijane i wdrażane przez polskich przewoźników oraz inżynierów. Wśród korzyści inteligentnych rozwiązań są m.in. większe bezpieczeństwo i zapobieganie awariom, ograniczenie kosztów, większa punktualność pociągów i komfort podróżnych.

Technologie

Pandemia wstrzymała rozwój elektromobilnej infrastuktury. Przyszłością rynku superszybkie ładowarki o dużej mocy i ładowanie indukcyjne np. na parkingach

Prywatni inwestorzy wstrzymują decyzje o budowie infrastruktury ładowania elektryków. Z jednej strony wynika to z zahamowania gospodarki w związku z pandemią, z drugiej wiąże się z oczekiwaniem na zapowiadany system dotacji. Nie oznacza to jednak zupełnego przestoju w elektromobilności. W ubiegłym roku w Polsce nastąpił dynamiczny wzrost liczby zarejestrowanych autobusów elektrycznych i rekordowy wzrost liczby aut elektrycznych ogółem. Zdaniem ekspertów przyszłość transportu elektrycznego będzie należała do ładowania indukcyjnego.