Komunikaty PR

Algorytmy AI mogą pomóc przewidzieć nasilenie się choroby COVID-19

2020-07-08  |  11:00
Kontakt
Dorota Kwiatkowska
Grayling Poland

Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
dorota.kwiatkowska|grayling.com| |dorota.kwiatkowska|grayling.com
607 102 439
https://www.grayling.com/pl/pl

GE Healthcare rozpoczęło współpracę z Narodowym Konsorcjum Inteligentnego Obrazowania Medycznego (NCIMI) w Wielkiej Brytanii prowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki. Celem partnerstwa jest opracowanie i przetestowanie algorytmów, mających pomóc w diagnozowaniu i zarządzaniu leczeniem w przypadku zapalenia płuc spowodowanego COVID-19. Algorytmy te pomogą przewidzieć, u których pacjentów rozwinie się ciężka niewydolność oddechowa lub w dłuższej perspektywie mogą wystąpić problemy z funkcjonowaniem płuc, nawet mimo wcześniejszego wyleczenia niewydolności.

Na ten moment klinicyści nie są w stanie łatwo przewidzieć, czy stan pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 ulegnie pogorszeniu i czy będą oni wymagali hospitalizacji. Specjaliści nie mogą również jednoznacznie ocenić, w jakich przypadkach dojdzie do długotrwałego uszkodzenia płuc w wyniku zapalenia wywołanego wirusem SARS-CoV-2[1]. Dlatego właśnie, specjalnie powołane zespoły starają się opracować algorytmy, uwzględniające dane z obrazowania medycznego oraz obserwacji laboratoryjnych i klinicznych tysięcy pacjentów, umożliwiające szybszą diagnozę i pozwalające przewidzieć, w jaki sposób pacjent będzie wracał do zdrowia.

Obecnie u niektórych pacjentów przyjmowanych do szpitala z powodu COVID-19, nie obserwuje się nasilenia objawów, podczas gdy u innych, których stan wydaje się być stabilny, może dojść do jego szybkiego pogorszenia. Rozpoznanie chorych, u których występuje największe ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia oraz długotrwałych problemów z funkcjonowaniem płuc, może pomóc lekarzom w szybszym zapewnieniu tym pacjentom niezbędnego wsparcia. Algorytmy mogą również pozwolić na monitorowanie stanu chorych o mniejszym ryzyku powikłań, w odpowiednio bezpiecznym środowisku, potencjalnie również w ich domach. Celem GE Healthcare i NCIMI jest opracowanie narzędzi pomocnych w postępowaniu z pacjentami hospitalizowanymi z powodu COVID-19, począwszy od postawienia diagnozy, poprzez monitorowanie ich stanu zdrowia i ewentualne interwencje, aż po wypisanie ze szpitala, jak również wspierających osoby wymagające dodatkowej kontroli medycznej po przebytej chorobie.

Możliwość przewidzenia na stosunkowo wczesnym etapie, którzy pacjenci będą dobrze radzić sobie z chorobą, którzy są zagrożeni nieuchronnym pogorszeniem stanu zdrowia i ze względu na potrzebę intensywniejszej opieki powinni zostać przyjęci na OIOM, a którzy są narażeni na opóźnione w czasie pogorszenie stanu zdrowia i muszą być stale monitorowani, byłaby niezwykle cenna – mówi  prof. Fergus Gleeson, Konsultant Radiolog, profesor Radiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Klatki Piersiowej w 2020 roku.Pozwoliłoby to skierować personel medyczny do osób najbardziej potrzebujących wsparcia podczas pobytu w szpitalu, jak również po wypisiedodaje prof. Gleeson.

W trakcie zarządzania przypadkami COVID-19 przez systemy opieki zdrowotnej, klinicyści mogą korzystać z nowych technologii, pomagających określić, u których pacjentów może dojść do zaburzeń oddychania i długotrwałych powikłańpowiedział Kieran Murphy, Prezes i Dyrektor Generalny GE Healthcare. Zapewnienie pacjentom odpowiedniego środowiska opieki, może pomóc poprawić ich rokowaniadodał.

Opracowanie solidnych algorytmów i modeli wymaga obszernych zbiorów danych, obejmujących tysiące pacjentów. Zespoły Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz NCIMI będą miały dostęp do danych z publicznych szpitali partnerskich, jak również z Krajowej Bazy Danych Obrazowania Klatki Piersiowej pod kątem COVID-19 (NCCID), prowadzonej przez jednostkę rządową Zjednoczonego Królestwa, odpowiedzialną za opracowywanie najlepszych praktyk dla służby zdrowia w zakresie technologii i danych cyfrowych oraz ich transparentności – NHSX w Anglii oraz przez Brytyjskie Towarzystwo Obrazowania Klatki Piersiowej.

Obecnie GE Healthcare pracuje nad rozlicznymi algorytmami związanymi z obrazowaniem i parametrami życiowymi na użytek badań, które mają na celu lepsze zrozumienie rozwoju choroby COVID-19. Oksfordzki zespół przetestuje i oceni poszczególne rozwiązania, aby ustalić, czy mogą one zostać wykorzystane do pomocy pacjentom, którzy mają lub mieli zapalenie płuc spowodowane wirusem SARS-CoV-2.

 


[1] Protokół z testu algorytmu prognostycznego COVID-19 wspomaganego sztuczną inteligencją (HOST) został zatwierdzony przez Brytyjski Urząd ds. Badań Zdrowotnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie Biuro prasowe
2021-03-05 | 11:00

Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie

Innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego działa w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim   W marcu przeprowadzone zostały pierwsze
Medycyna Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?
2021-03-04 | 10:00

Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?

To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę.
Medycyna Plan na „nie takie rzadkie” choroby rzadkie
2021-03-02 | 09:25

Plan na „nie takie rzadkie” choroby rzadkie

Szacuje się, że na choroby rzadkie cierpi ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, z czego w Polsce z chorobą rzadką żyje około 3 milionów osób. Wszystkie te choroby

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Przyspiesza cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Powstaje centralna baza wszystkich przypadków nowotworów

Już za niewiele ponad rok w miejsce działającego od lat 50. Krajowego Rejestru Nowotworów ma powstać elektroniczny rejestr pod nazwą e-KRN+. To doskonała informacja dla lekarzy onkologów i pacjentów chorych na nowotwory. Dzięki cyfryzacji zbieranych od kilkudziesięciu lat informacji na temat przypadków chorób onkologicznych nowa platforma ułatwi kreowanie polityki onkologicznej w Polsce. Rejestr pozwoli na publiczny dostęp do danych pacjenta na poziomie centralnym, ale dane osobowe będą zanonimizowane. Eksperci i lekarze będą mieli łatwiejszy dostęp do danych w celu analizy profilaktyki leczenia, jak również epidemiologii.

Kosmos i lotnictwo

W 2025 roku ruszy budowa pierwszej prywatnej stacji kosmicznej. Amerykański start-up chce wytworzyć w kosmosie sztuczną grawitację [DEPESZA]

Świat wkracza w nową erę turystyki kosmicznej. NASA w styczniu 2022 roku otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla trzech turystów, których dostarczy rakieta SpaceX. Orion Span zaproponował czterogwiazdkowy hotel kosmiczny o nazwie Aurora Station, który ma przyjąć pierwszych gości w 2022 roku. Gateway Foundation, start-up z Kalifornii, planuje prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt. W 2025 roku chce rozpocząć budowę prywatnej stacji kosmicznej Voyager ze sztuczną grawitacją. – To będzie kolejna rewolucja przemysłowa – przekonuje John Blincow, dyrektor generalny Gateway Foundation.