Małe Kroki. Duża Zmiana – interaktywna strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik
W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung prezentująca zrównoważone działania marki. To kolejny projekt będący rezultatem długoletniej współpracy między firmą a Centrum. Strefę można odwiedzać bezpłatnie już od 26 października w holu głównym Centrum Nauki Kopernik.
Firma Samsung jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik od początku jego istnienia. W ramach współpracy wspiera instytucję przy tworzeniu programów edukacyjnych, wydarzeń, czy dostarczaniu rozwiązań technologicznych na potrzeby ekspozycji. Kopernik inspiruje do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. Nowa strefa Samsung idealnie wpisuje się w tę misję.
– Dbałość o środowisko oraz współpraca to jedne z najważniejszych wartości Kopernika. W naszej codziennej pracy promujemy rozsądne gospodarowanie zasobami i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla. Cenimy współpracę opartą na zaufaniu pozwalającą na realizację wspólnych celów. Takie właśnie jest nasze wieloletnie partnerstwo z firmą Samsung. Strefa „Małe Kroki. Duża Zmiana” to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju – podkreśla Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Małe kroki. Duża zmiana – odpowiedzialność zaczyna się w domu
Strefa Samsung to interaktywna przestrzeń, która zabiera odwiedzających w podroż po rozwiązaniach marki na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu. Od produkcji i dystrybucji, przez użytkowanie aż do utylizacji. Małe kroki w stronę dużej zmiany – to motto przewodnie wystawy edukacyjnej, która pokazuje, jak innowacyjne rozwiązania mogą wpływać na zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko na każdym etapie cyklu życia produktu.
W strefie Samsung znajdziemy informacje m.in. o wprowadzonym w tym roku filtrze Less Microfiber™, który można podłączyć do pralki, a który został stworzony z połączenia inspiracji producenta odzieży Patagonia oraz ekspertyzy światowej organizacji zajmującej się ochroną oceanów Ocean Wise. Zapobiega on przedostawaniu się do oceanu nawet do 98% [1] mikroplastiku uwalnianego podczas prania, co odpowiada ok. ośmiu plastikowym butelkom o pojemności 500 ml rocznie [2] przy stosowaniu go cztery razy w tygodniu.
Producent zwraca również uwagę odwiedzających na aspekt energooszczędności. Chodzi tutaj nie tylko o wybór urządzeń o wysokich klasach energetycznych, ale także takich, które wykorzystują nowoczesne, inteligentne technologie pozwalające na efektywne zarządzanie zużyciem energii.
Mowa tutaj o aplikacji SmartThings [3] do inteligentnego zarządzania domem. SmartThings pozwala użytkownikowi na bieżące monitorowanie i zarządzenie zużyciem energii w naszych domach. Co więcej, gdy aktywowany zostanie tryb AI Energy Mode w aplikacji SmartThings, wszystkie podłączone urządzenia przełączą się automatycznie w tryb oszczędzania tak, aby zużyć jak najmniej energii elektrycznej z korzyścią dla środowiska.
Pilot solarny SolarCell pozwala zapomnieć o konieczności wymiany baterii. W strefie można go obejrzeć, a także poznać kreatywne pomysły na ponowne wykorzystanie ekoopakowań po telewizorach Samsung. Nie zabrakło także aktywności przeznaczonych dla młodszych dzieci, na które czekają m.in. gry edukacyjne, ciekawostki, układanka, czy magnetyczny sorter. A to tylko kilka atrakcji, które Samsung przygotował dla odwiedzających strefę.
W swojej interaktywnej przestrzeni Samsung zachęca odwiedzających do dyskusji na temat tego, jakie małe kroki może wykonać każdy z nas, by przyczynić się do większej zmiany. To kwestie takie jak chociażby możliwy zwrot starego, zużytego sprzętu elektronicznego, czy wybór odpowiedniego programu piorącego w pralce. Do budowania odpowiedzialnych nawyków w trosce o planetę Samsung zachęca wraz z partnerami strefy – UNEP/Grid- Warszawa oraz ElektroEko, z pomocą których powstały edukacyjne treści interaktywnej wystawy.
Owocne, długoletnie partnerstwo na rzecz społeczności
Podczas trwającego ponad 12 lat partnerstwa Samsung wspólnie z Centrum Nauki Kopernik popularyzuje naukę przy wykorzystaniu nowych technologii, tworząc programy edukacyjne, wystawy oraz zapewniając dodatkowe atrakcje zwiedzającym w czasie organizowanych wydarzeń. Rozwiązania technologiczne Samsung są obecne na wystawach oraz mini warsztatach. Firma jest również inicjatorem tematycznych stref i wydarzeń m.in. wystawy „Samsung i kropka” nt. technologii kropek kwantowych (2017), wystawy nt. czystego powietrza „Samsung aż chce się oddychać” (2020). Wspiera także Wieczory dla dorosłych, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Od 2017 roku Samsung wraz z Centrum Nauki Kopernik organizują pod koniec wakacji święto nauki i technologii, czyli Dzień Odkrywców. W tym dniu wszyscy chętni mogą zwiedzać obiekt bezpłatnie i korzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji. Firma została także Partnerem Głównym Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, czyli pierwszego centrum badawczo-rozwojowego na rzecz edukacji. Z kolei Centrum Nauki Kopernik to partner Samsung Solve for Tomorrow – globalnego programu firmy skierowanego do młodzieży, którego celem jest wzmacnianie kompetencji przyszłości i rozwiązywanie lokalnych problemów.
Strefa Samsung dostępna jest nieodpłatnie dla wszystkich odwiedzających w holu głównym Centrum Nauki Kopernik od 26.10.2023.
[1] Testy przeprowadzone w laboratorium Ocean Wise Plastics Lab na modelu WW90T734DWH (przy użyciu cyklu Syntetyki, około 2 kg prania z syntetycznych tkanin) porównujące ilość uwolnionej mikrowłókien z zainstalowanym filtrem Less Microfiber™ i bez niego. Ilość jest obliczana przez filtrowanie wody drenażowej przez filtr 50um. Wyniki mogą się różnić w zależności od ubrania i środowiska.
[2] Testy przeprowadzone w laboratorium Ocean Wise Plastics Lab na modelu WW90T734DWH (przy użyciu cyklu Syntetyki, około 2 kg prania z syntetycznych tkanin) porównujące ilość uwolnionej mikrowłókien z zainstalowanym filtrem Less Microfiber™ i bez niego. Ilość jest obliczana przez filtrowanie wody drenażowej przez filtr 50um. Wartość redukcji jednego cyklu prania wynosząca 0,627 g jest oparta na wsadzie o masie 5 kg (0,125 g/kg x 5 kg). Roczna redukcja (132g) jest obliczana na podstawie 210 cykli (4 razy w tygodniu, 52 tygodnie) i obciążenia 5kg w każdym cyklu. Waga butelki 500㎖ (15,4 g) opiera się na wytycznych koreańskiego Ministerstwa Środowiska dotyczących plastikowych butelek.
[3] Aplikacja SmartThings jest dostępna na urządzeniach z systemem Android (wersja 8.0 lub wyższa) i iOS (wersja 13 lub wyższa). Wymagane połączenie Wi-Fi i posiadanie Samsung Account.
Święta coraz bliżej! To idealny moment, aby pomyśleć o prezentach.
EZVIZ ogłasza wyjątkowe promocje na Black Week. Produkty nawet o 500 zł tańsze!
Atrakcyjne promocje od Jabra na Black Friday i Cyber Monday 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.