Lotniskowy spotting technologii Panasonic
Popularność wielofunkcyjnych urządzeń mobilnych wyposażonych w specjalne funkcje, takie jak zintegrowane czytniki kodów kreskowych do skanowania etykiet bagażowych lub kart pokładowych, rośnie wraz z digitalizacją operacji lotniczych i lotniskowych w całej Europie. Dzięki wykorzystywanie urządzeń mobilnych, które można modułowo doposażać w celu realizacji określonych zadań, pracownicy nie muszą już nosić ze sobą wielu urządzeń, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.
Lotniska zajmują zazwyczaj rozległe obszary, dlatego niezawodna łączność i niezawodna technologia lokalizacji GPS jest również wysoko ceniona. Dobre zabezpieczenie danych oraz długa żywotność baterii, podobnie jak możliwość szybkiego i bezpiecznego dokowania urządzenia mobilnego w różnych pojazdach ma także istotne znaczenie dla portów lotniczych.
Lotnisko we Frankfurcie, jako jedno z wielu europejskich lotnisk, zdecydowało się wdrożyć profesjonalne rozwiązania firmy Panasonic. Pracownicy obsługi naziemnej Fraportu używają tabletów Toughbook G1 - czasem zamontowanych z przodu pojazdów, a czasem trzymanych w rękach. Zespoły zajmujące się gospodarką odpadami korzystają z notebooka Toughbook 33, a zespoły Facility Management wykorzystują w swojej pracy tablet Toughbook M1.
Na lotnisku w Genewie urządzenia Toughbook N1 z czytnikami kodów kreskowych są wykorzystywane do skanowania kart pokładowych, a w Madrycie używane są do digitalizacji i koordynacji obsługi płytowej, dzięki czemu wszyscy pracownicy mają dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Tablety Toughbook A1 z systemem Android służą także do kontroli infrastruktury na terenie lotniska w Bolonii. Jego pracownicy korzystają z wbudowanego aparatu i oznaczają lokalizację problemów z wykorzystaniem funkcji GPS.
Urządzenia Panasonic znajdują również zastosowanie w zarządzaniu systemami SCADA, skanowaniu przywieszek bagażowych, czy zarządzaniu zapasami części. Zostały one zaprojektowane z myślą o pracy w bardzo wymagających warunkach i są odporne nie tylko na ekstremalne temperatury lub kurz, ale również na przypadkowe uderzenia. Inżynierowie firmy pracują nad rozszerzeniem funkcjonalności serii Toughbook, obejmującej laptopy, tablety i urządzenia przenośne, aby w jeszcze lepszym stopniu zaspokajały one zapotrzebowanie na technologie mobilne usprawniające pracę personelu lotniskowego.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji
Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Bankowość
Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Edukacja
Przybywa ośrodków zajmujących się medycyną długowieczności. Pacjenci zyskują dostęp do najnowszych technologii medycznych

Choć przeciętna długość trwania życia w zdrowiu stopniowo się wydłuża, wciąż pozostaje znacznie krótsza niż przeciętne trwanie życia w ogóle. System ochrony zdrowia koncentruje się głównie na medycynie naprawczej, ale widać coraz wyraźniejszy zwrot w kierunku medycyny prewencyjnej, inaczej nazywanej medycyną długowieczności. Polski naukowiec tworzy ośrodek, który połączy innowatorów medycznych i ekspertów skupiających się na wiedzy, edukacji, badaniach i nowoczesnych technologiach służących długowieczności.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.