Komunikaty PR

Linie kablowe zyskują na popularności

2022-08-05  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią? 

 

Pomimo wielu zalet linii napowietrznych, nie ulega wątpliwości, że mocno ingerują one w estetykę krajobrazu. Tymczasem atrakcyjność terenu to obecnie jeden z istotniejszych czynników we współczesnej urbanistyce, mający wpływ na popyt na rynku nieruchomości. Może być to poważny argument w dyskusji o przyszłości terenów miejskich i podmiejskich, a nawet obszarów niezurbanizowanych. Z czego zatem wynika fakt, że do tej pory dominowały linie napowietrzne? Głównie z wyższego kosztu – do wybudowania linii podziemnych konieczny jest wykop, przekop lub przewiert oraz zastosowanie kabli o odpowiedniej konstrukcji, która jest dużo bardziej złożona niż w przypadku linii napowietrznych. Dziś jednak podejście do infrastruktury zmienia się, a linii elektroenergetycznych prowadzonych pod powierzchnią przybywa. 

 

– Sieci kablowe prowadzone pod ziemią są bezpieczniejsze: chronione przed niekorzystnymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy zwarciami. Ryzyko związane z porażeniem jest dużo mniejsze niż w przypadku linii napowietrznych. – tłumaczy Marcin Przepiórka z ILF Polska. Jak dodaje: – Linie podziemne to dobry pomysł także w inwestycjach, w których warunki techniczne uniemożliwiają zastosowanie tych napowietrznych. To na przykład miejsca, w których występują pyły czy gazy żrące, biegnące nad dużymi zbiornikami wodnymi czy obszary gęsto zabudowane. 

 

Mniejsze narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne pozwala także obniżyć ryzyko ewentualnych awarii – spowodowanych np. burzami, wichurami czy mrozami. Choć samo stworzenie podziemnej infrastruktury jest kosztowne, to rzadsza konieczność napraw pozwala docelowo równoważyć tę różnicę. 

 

Przebudowa linii napowietrznych na kablowe niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. Warto od razu myśleć o przyszłych potrzebach i możliwościach infrastruktury, aby dostosowanie jej do zmieniających się okoliczności nie wiązało się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Linia podziemna stwarza łatwiejsze warunki do rozbudowy w przypadku zwiększonego poboru energii.  

 

Rozwój technologii sprawia, że z czasem zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji obu typów linii będą się równoważyć. W osiedlach mieszkaniowych coraz częściej będziemy spotykać linie podziemne, a takie podejście w nowoczesnej urbanistyce stanie się standardem. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną! Biuro prasowe
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Robotyka i SI

Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci​ poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.