Kraje regionu muszą stanowić przeciwwagę w debacie UE na temat kwestii cyfrowych
Europa Środkowo-Wschodnia musi brać udział w kształtowaniu cyfrowej agendy Unii Europejskiej. Potrzebujemy silnego, zjednoczonego głosu regionu w odniesieniu do europejskich inicjatyw regulacyjnych. Stworzenie regionalnego zestawu narzędzi w zakresie cyberbezpieczeństwa, wsparcie dla firm rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej oraz większe wysiłki na rzecz szkolenia ekspertów i edukacji ogółu społeczeństwa są kluczem do zapewnienia cyberbezpieczeństwa w regionie – argumentowali eksperci podczas warsztatów online „Odpowiedzi Europy Środkowo-Wschodniej na zagrożenia cyfrowe”, poświęconych omówieniu aktualnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Warsztaty zorganizowała CEE Digital Coalition - koalicja regionalnych organizacji cyfrowych z regionu Trójmorza.
Eksperci reprezentujący stowarzyszenia branży cyfrowej i firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem przyjrzeli się unijnym i krajowym inicjatywom regulacyjnym, systemom certyfikacji oraz kwestiom dezinformacji. Podjęty został także temat roli Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie.
Niedobór ekspertów ważnym problemem regionu
Uczestnicy dyskusji przyznali, że liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem cyfrowym i skoordynowanych cyberataków w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie w alarmującym tempie, szczególnie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co czyni cyberbezpieczeństwo jednym z najważniejszych priorytetów na poziomie krajowym, regionalnym i europejskim. Eksperci podkreślili, że w tak newralgicznym czasie region wciąż boryka się z niedoborem ekspertów od cyberbezpieczeństwa, niezbędnych do reagowania na te rosnące zagrożenia. – Podczas gdy nasz region jest domem dla wyjątkowych talentów i wielu firm wiodących w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, wciąż borykamy się z niedoborem wykwalifikowanych ekspertów i stosunkowo niskim poziomem kompetencji społeczeństw - mówił Madalin Staniu, założyciel i partner zarządzający w Black Bullet. – Podejmowane są inicjatywy legislacyjne, a w całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawiają się organizacje weryfikujące fakty, które walczą z dezinformacją i rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości. Ale wciąż można zrobić znacznie więcej, aby podnieść świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z dezinformacją i ułatwić międzynarodową współpracę w tym zakresie w naszym regionie – podkreślał Virgilijus Dirma, zastępca dyrektora INFOBALT.
Zdaniem ekspertów utworzenie Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie będzie pomocne w sprostaniu obecnym wyzwaniom. – Europejskie Centrum pomoże nam edukować obywateli, szkolić specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, pobudzać współpracę międzynarodową w tej dziedzinie oraz ułatwiać wymianę doświadczeń i know-how. To wielka szansa dla regionu - przekonywali eksperci.
Potrzebny wspólny głos regionu
Podczas warsztatów rozważano także kwestie związane z rozwojem programów certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy wyrazili obawy dotyczące możliwego wpływu na europejską i regionalną konkurencyjność gospodarczą. – Kraje Trójmorza muszą kształtować agendę cyfrową UE, a nie tylko ją wdrażać. Rządy naszego regionu, jego przemysł i konsumenci muszą być bardziej aktywni. Dla przykładu, region Europy Środkowo-Wschodniej może i powinien stanowić przeciwwagę dla francuskiego podejścia do systemu certyfikacji rozwiązań chmurowych – zauważyła Milena Jabůrková, wiceprezes Konfederacji Przemysłu Republiki Czeskiej. – W przypadku europejskiego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla usług w chmurze widzimy, że wymagania dotyczące własności i lokalizacji mogą ograniczać nasz dostęp do rozwiązań i technologii. Pogorszenie relacji biznesowych między UE a USA może mieć ogromne konsekwencje dla cyberbezpieczeństwa i wzrostu naszych gospodarek – dodała.
– Inwestycje w usługi w chmurze i centra danych mają kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Natomiast proponowane zapisy EUCS stanowią ogromne zagrożenie dla całego środowiska inwestycyjnego - przekonywał Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, lider CEE Digital Coalition i gospodarz warsztatów.
Zdaniem prelegentów, w osiągnięciu celów w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej pomocny może być regionalny zestaw narzędzi, który ujednolici prace w dziedzinie cybersecurity i umożliwi dzielenie się kolejnymi praktykami. – Jako kraje tworzące Inicjatywę Trójmorza powinniśmy dzielić się naszymi doświadczeniami, jeśli chodzi chociażby o incydenty bezpieczeństwa czy podejście do dostawców wysokiego ryzyka. Być może regionalny zestaw narzędzi w zakresie cyberbezpieczeństwa, inspirowany unijnym zestawem narzędzi 5G, jest czymś, co powinniśmy rozważyć – podsumował Michał Kanownik.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.