Konferencja “Alergologia” w Kazimierzu: transmisja live z badania e-stetoskopem
W piątek, 10 września, rozpoczyna się trzydniowa XXII Konferencja Alergologów, Pulmonologów i Immunologów Klinicznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk. Przez weekend lekarze będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach w obu tych dziedzinach, a także zapoznają się z nowinkami m.in. technologicznymi. W sobotę zaplanowano transmisję na żywo z badania pacjenta e-stetoskopem: lekarze poznają możliwości tego polskiego produktu, stworzonego przez poznański start-up.
StethoMe, czyli domowy stetoskop medyczny, to urządzenie, które może zrewolucjonizować diagnostykę chorób płuc. Dlaczego? Pacjent może wykonać badanie samodzielnie, w domowym zaciszu, a urządzenie rejestruje dźwięk pracy płuc i serca. Następnie za pomocą aplikacji mobilnej i algorytmów sztucznej inteligencji dźwięki są analizowane w poszukiwaniu nieprawidłowości. W przypadku ich wykrycia pacjent jest natychmiast o nich informowany. Każde badanie i jego wynik, wraz z dodatkową, wypełnianą przez pacjenta ankietą medyczną jest zapisywane na platformie tworząc pełną historię choroby. Lekarz może lepiej prowadzić pacjenta mając wgląd do udostępnionych mu przez pacjenta badań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma. Rodzice dzieci z astmą często mają wątpliwości, czy podać lek rozkurczający oskrzela, kiedy go podać i czy zadziałał. Zmagają się także z częstszymi infekcjami, które mogą prowadzić do zapalenia oskrzeli lub płuc. Mając domowy stetoskop, który rozpoznaje świsty mogą reagować szybciej i lepiej wypełniać zalecenia lekarza.
E-stetoskopy są szczególnie przydatne w leczeniu przewlekłych chorób płuc: astmy wczesnodziecięcej, mukowiscydozy, POChP. Obecnie trwa program Ministerstwa Zdrowia
“E-stetoskop”, w którym 1000 pacjentów-ozdrowieńców po infekcji COVID-19 otrzymało
e-stetoskopy StethoMe do codziennego monitorowania stanu zdrowia.
Nie dziwi zatem obecność StethoMe na konferencji dla alergologów i pulmonologów. W sobotę dr Honorata Hafke-Dys, pomysłodawczyni e-stetoskopu zaprezentuje urządzenie i jego działanie. Następnie zaplanowano omówienie wyników badań wykonanych za pomocą urządzenia i porównanie ich z tymi wykonanymi tradycyjnym stetoskopem oraz transmisję badania “na żywo”, które omówi dr Kamil Janeczek.
Ten panel podsumuje prof. Andrzej Emeryk: - Bardzo się cieszę, że podczas konferencji możemy przybliżać lekarzom tak innowacyjne projekty, tworzone w naszym kraju. Warto nagłaśniać, że Polska może stać się światowym liderem w branży start-upów med-tech. Alergolodzy i pulmonolodzy są otwarci na nowe technologie, więc zakładam, że panel spotka się z dobrym przyjęciem uczestników spotkania - tłumaczy prof. A. Emeryk.
Te słowa potwierdza dr Kamil Janeczek, który korzysta z e-stetoskopu: - Wierzę, że
e-stetoskopy realnie pomagają lekarzom, rodzicom i małym pacjentom i dlatego w ciągu najbliższych lat staną się popularnym urządzeniem w polskich domach. Dotychczas były domeną lekarzy, ale pamiętajmy, że ciśnieniomierze, czy elektroniczne termometry też były kiedyś wyłącznie w szpitalach, a dziś większość osób ma je w domowej apteczce - dodaje
dr Kamil Janeczek.
StethoMe jest teraz jeszcze bardziej dostępne dla rodziców, którzy chcą je lepiej poznać i przekonać się jak bardzo może ono pomóc ich dziecku. Za cenę 149,97 zł mogą korzystać ze wszystkich funkcjonalności StethoMe przez trzy miesiące i po tym okresie zdecydować, czy chcą dalej go użytkować.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.