Komunikaty PR

System plików na dysku NAS - który wybrać?

2019-10-28  |  01:00
Biuro prasowe

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup dysku sieciowego firmy Asustor, mają możliwość wyboru sposobu przechowywania plików. Jakie opcje są dostępne i która z nich jest lepsza?

Dyski NAS firmy Asustor pracują pod kontrolą oprogramowania ADM, które jest oparte na jądrze Linux. Taki rdzeń systemu ma zapewnić bezpieczeństwo i szeroką kompatybilność, a także pozwala na wybór jednego z obsługiwanych systemów plików - Ext4 lub Btrfs. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszą opcję do konkretnych potrzeb.

Decydując się na Ext4 stawiamy na dojrzały i bardzo stabilny system plików. Jest on rozwijany od 2008 roku i z powodzeniem używany przez miliony użytkowników. Cechuje się on dużą szybkością podczas zapisu plików, które mogą mieć maksymalny rozmiar 16 TB. Ext4 nie wspiera jednak np. wykonywania migawek (snapshotów), przez co użytkownik traci możliwość łatwego przywrócenia starszych wersji danego pliku.

 

Btrfs - nowoczesna alternatywa

 

Tej wady jest pozbawiony nowocześniejszy system plików Btrfs. Zapewnia on nieznacznie niższą niż Ext4 wydajność podczas zapisu danych, ale jednocześnie wspiera ich wersjonowanie (snapshots). Użytkownicy mogą również zapisywać pojedyncze pliki o wielkości do 16 EB, czyli 16 milionów TB. Jest to znaczące usprawnienie głównie dla firm, które przechowują np. ogromne bazy danych.

 

Dodatkowo Btrfs obsługuje przezroczystą kompresję danych. Odbywa się ona automatycznie w chwili zapisu plików i oszczędza miejsce w sposób niezauważalny dla użytkownika. Istotną przewagą może być także funkcja deduplikacji danych - system Btrfs wspiera wykrywanie duplikatów danych i oszczędza w ten sposób miejsce, dopóki jedna z powielonych kopii nie zostanie zmieniona. System Btrfs wylicza także sumy kontrolne dla każdego z przechowywanych plików (funkcja crc32c), co zwiększa pewność poprawności danych.

 

Jak podaje Asustor, większość użytkowników jego dysków sieciowych wybiera system plików Ext4. Jednocześnie Tajwańczycy zachęcają posiadaczy swoich NAS-ów do wypróbowania systemu Btrfs i przekonania się, czy spełnia on stawiane przed nim wymagania.  Najważniejsze różnice między systemami plików Ext4 i Btrfs:

 

 

Ext4

Btrfs

maks. rozmiar pliku

16 TB

16 EB (1 EB = 1000000 TB)

prędkość zapisu

wysoka

normalna

stabilność

bardzo stabilny

stabilny

obsługa migawek (snapshots)

nie

tak

obsługa kompresji

nie

tak


 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Komputery Wielofunkcyjne przechowywanie danych z Icy Dock MB604SPO-B Biuro prasowe
2020-01-07 | 01:00

Wielofunkcyjne przechowywanie danych z Icy Dock MB604SPO-B

Icy Dock ToughArmor MB604SPO-B to wytrzymała kieszeń na 4 dyski HDD/SSD SATA lub SAS oraz 1 napęd CD/DVD/Blu-Ray w zatoce 5,25". Maksymalne wykorzystanie przestrzeni Kompaktowa
Komputery Dyski SSD zdrożeją. Co czeka rynek w 2020 roku?
2019-12-27 | 11:00

Dyski SSD zdrożeją. Co czeka rynek w 2020 roku?

SSD znacznie droższe Według zapowiedzi ekspertów z DigiTimes, w 2020 roku czekają nas spore podwyżki cen pamięci NAND Flash, co przełoży się nie tylko na droższe dyski SSD, ale
Komputery BRAK ZDJĘCIA
2019-12-23 | 14:00

Jak walczyć z ransomware’em? Analizując jego zachowanie

Zaautomatyzowane aktywne ataki to najczęstszy styl działania ransomware. Na inne pytania dotyczące sposobów przeciwdziałania i zapobiegania atakom ransomware odpowiada poradnik dla specjalistów ds. bezpieczeństwa autorstwa

Więcej ważnych informacji

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Robotyka i SI

Kontrolowana myślami proteza ręki uczy się z każdym wykonywanym ruchem. Trwają już prace nad protezą nogi przewidującą ruchy użytkownika

Na rynku pojawiają się bioniczne protezy, dzięki którym użytkownik będzie miał wrażenie zręczności jak z zwykłej kończynie. Islandzka firma Ossur prowadzi próby przedkliniczne kontrolowanych umysłem protez nóg i stóp. Takie postępy mogą znacznie ułatwić osobom po amputacji wykonywanie zadań. Firma BrainCo opracowała protezę ręki wyposażoną w sztuczną inteligencję i  siedmiokanałowy rejestrator sygnałów EMG. Odczytuje on impulsy nerwowe przesyłane przez mózg do mięśni, a proteza uczy się z każdym wykonywanym ruchem. Co ważne, kosztuje znacznie mniej niż dotychczas oferowane na rynku bioniczne protezy.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Sprzęt i gadżety

Opracowano oczyszczacz powietrza w formie naszyjnika. Usuwa niemal wszystkie cząstki PM2,5 i alergeny

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci nawet ok. 8,8 mln osób rocznie. Dla porównania palenie odpowiada za nieco ponad 7 mln zgonów. Rośnie więc popularność filtrów powietrza, w miastach pojawiają się antysmogowe chodniki, ulice czy farby. Powstały także przenośne oczyszczacze powietrza w formie naszyjników czy bransoletek. Ible Technology stworzyło rozwiązanie oparte na olbrzymiej ilości ujemnych jonów, które łączą się z zanieczyszczonymi cząsteczkami i opadają na ziemię.