Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym
Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS (ASI) to program monitorowania służący do oceny warunków życia populacji waleni w obszarze Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Program był realizowany już w latach 2018 i 2019, a obecnie wchodzi w fazę końcową, czyli podsumowania działań 20 państw i ponad 30 organizacji na rzecz ochrony przyrody.
Inicjatywa ACCOBAMS stanowi pierwsze tego rodzaju badanie w obszarze Morza Śródziemnego i Czarnego, i z tego względu wymagała znacznych wysiłków. W projekcie wzięło udział ponad 100 badaczy pracujących na morzu i w powietrzu. Wykorzystano 8 dedykowanych samolotów i 6 łodzi. W ciągu 4 miesięcy prac w terenie udało się zbadać większość obszaru Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - ponad 92 000 km, poruszając się po torach wskazanych przez oprogramowanie statystyczne.
Dane były pobierane częściowo poprzez bezpośrednie obserwacje, a częściowo z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Ważnym wsparciem badaczy w czasie ich misji były wzmocnione notebooki Panasonic TOUGHBOOK. Pozwalały one na wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, zapewniając jednocześnie długą żywotność baterii, maksymalną odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki pogodowe.
Zespoły pracujące z samolotów przelatywały nad wybranymi obszarami na wysokości ok. 600 stóp (180 metrów), obserwując powierzchnię morza i starając się wychwycić pojedyncze zwierzęta lub ich grupy. Z łodzi zbierano dane poprzez obserwacje, a za pomocą specjalnych narzędzi wychwytywano dźwięki emitowane przez różne gatunki zwierząt morskich
W pracach wykorzystano model TOUGHBOOK 54 z klawiaturą odporną na zalanie i TOUGHBOOK 33 2-w-1. Ten drugi dzięki podwójnej baterii i odłączanej klawiaturze można wykorzystywać zarówno jako notebook, jak i tablet. Oba modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja, odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, zachlapanie wodą czy nieustanne promieniowanie słoneczne.
- Niezawodny sprzęt, na którym możemy polegać, jest dla nas kluczowy w realizacji projektu. Podczas prowadzenia badań opierających się na obserwacji w czasie rzeczywistym nie ma miejsca na problemy techniczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę zebranych danych i tym samym zniweczyć pracę z całego dnia - mówi Simone Panigada, koordynator naukowy Inicjatywy Badawczej ACCOBAMS.
- Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Stanowią zatem idealne narzędzie dla badaczy terenowych i jesteśmy dumni, że zostały wykorzystane w tak ambitnym projekcie - mówi Jan Kaempfer, dyrektor Działu Marketingu w Panasonic Mobile Solutions Business Division.
W dwóch etapach badań na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS uzyskała wyjątkową możliwość pobrania danych nie tylko o waleniach, ale także o innych gatunkach zwierząt morskich (m.in. żółwiach i diabłach morskich, rekinach oraz ptakach morskich), a także o ilości odpadów znajdujących się w morzu i poziomie hałasu pod wodą. Wyniki badań staną się podstawą do monitorowania zmian populacji i będą uwzględnione w zaleceniach dla członków ACCOBAMS dotyczących ochrony środowiska.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Ochrona środowiska
Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.