Komunikaty PR

Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym

2020-05-29  |  11:00
Biuro prasowe

Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS (ASI) to program monitorowania służący do oceny warunków życia populacji waleni w obszarze Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Program był realizowany już w latach 2018 i 2019, a obecnie wchodzi w fazę końcową, czyli podsumowania działań 20 państw i ponad 30 organizacji na rzecz ochrony przyrody.

Inicjatywa ACCOBAMS stanowi pierwsze tego rodzaju badanie w obszarze Morza Śródziemnego i Czarnego, i z tego względu wymagała znacznych wysiłków. W projekcie wzięło udział ponad 100 badaczy pracujących na morzu i w powietrzu. Wykorzystano 8 dedykowanych samolotów i 6 łodzi. W ciągu 4 miesięcy prac w terenie udało się zbadać większość obszaru Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - ponad 92 000 km, poruszając się po torach wskazanych przez oprogramowanie statystyczne.

Dane były pobierane częściowo poprzez bezpośrednie obserwacje, a częściowo z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Ważnym wsparciem badaczy w czasie ich misji były wzmocnione notebooki Panasonic TOUGHBOOK. Pozwalały one na wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, zapewniając jednocześnie długą żywotność baterii, maksymalną odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki pogodowe.

Zespoły pracujące z samolotów przelatywały nad wybranymi obszarami na wysokości ok. 600 stóp (180 metrów), obserwując powierzchnię morza i starając się wychwycić pojedyncze zwierzęta lub ich grupy. Z łodzi zbierano dane poprzez obserwacje, a za pomocą specjalnych narzędzi wychwytywano dźwięki emitowane przez różne gatunki zwierząt morskich

W pracach wykorzystano model TOUGHBOOK 54 z klawiaturą odporną na zalanie i TOUGHBOOK 33 2-w-1. Ten drugi dzięki podwójnej baterii i odłączanej klawiaturze można wykorzystywać zarówno jako notebook, jak i tablet. Oba modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja, odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, zachlapanie wodą czy nieustanne promieniowanie słoneczne.

 - Niezawodny sprzęt, na którym możemy polegać, jest dla nas kluczowy w realizacji projektu. Podczas prowadzenia badań opierających się na obserwacji w czasie rzeczywistym nie ma miejsca na problemy techniczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę zebranych danych i tym samym zniweczyć pracę z całego dnia - mówi Simone Panigada, koordynator naukowy Inicjatywy Badawczej ACCOBAMS.

 - Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Stanowią zatem idealne narzędzie dla badaczy terenowych i jesteśmy dumni, że zostały wykorzystane w tak ambitnym projekcie - mówi Jan Kaempfer, dyrektor Działu Marketingu w Panasonic Mobile Solutions Business Division.

W dwóch etapach badań na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS uzyskała wyjątkową możliwość pobrania danych nie tylko o waleniach, ale także o innych gatunkach zwierząt morskich (m.in. żółwiach i diabłach morskich, rekinach oraz ptakach morskich), a także o ilości odpadów znajdujących się w morzu i poziomie hałasu pod wodą. Wyniki badań staną się podstawą do monitorowania zmian populacji i będą uwzględnione w zaleceniach dla członków ACCOBAMS dotyczących ochrony środowiska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Komputery Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich Biuro prasowe
2024-03-25 | 13:15

Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich

Nowy NWA130BE oferuje niezrównaną prędkość i niskie opóźnienia, aby zapewnić superszybką łączność Wi-Fi w nowoczesnych miejscach pracy. Zyxel Networks, lider w
Komputery Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich
2024-03-05 | 11:20

Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich

Nowy NWA130BE oferuje niezrównaną prędkość i niskie opóźnienia, aby zapewnić superszybką łączność Wi-Fi w nowoczesnych miejscach pracy. . Z urządzeniami
Komputery Zyxel jako pierwszy wprowadza na rynek najszybszy punkt dostępowy Wi-Fi 7
2024-02-22 | 12:30

Zyxel jako pierwszy wprowadza na rynek najszybszy punkt dostępowy Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 radykalnie poprawi wydajność bezprzewodowych sieci korporacyjnych. Wykorzystując dodatkowe pasmo częstotliwości, nowy standard zapewnia nawet pięciokrotnie wyższą prędkość

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.