Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym
Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS (ASI) to program monitorowania służący do oceny warunków życia populacji waleni w obszarze Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Program był realizowany już w latach 2018 i 2019, a obecnie wchodzi w fazę końcową, czyli podsumowania działań 20 państw i ponad 30 organizacji na rzecz ochrony przyrody.
Inicjatywa ACCOBAMS stanowi pierwsze tego rodzaju badanie w obszarze Morza Śródziemnego i Czarnego, i z tego względu wymagała znacznych wysiłków. W projekcie wzięło udział ponad 100 badaczy pracujących na morzu i w powietrzu. Wykorzystano 8 dedykowanych samolotów i 6 łodzi. W ciągu 4 miesięcy prac w terenie udało się zbadać większość obszaru Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - ponad 92 000 km, poruszając się po torach wskazanych przez oprogramowanie statystyczne.
Dane były pobierane częściowo poprzez bezpośrednie obserwacje, a częściowo z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Ważnym wsparciem badaczy w czasie ich misji były wzmocnione notebooki Panasonic TOUGHBOOK. Pozwalały one na wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, zapewniając jednocześnie długą żywotność baterii, maksymalną odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki pogodowe.
Zespoły pracujące z samolotów przelatywały nad wybranymi obszarami na wysokości ok. 600 stóp (180 metrów), obserwując powierzchnię morza i starając się wychwycić pojedyncze zwierzęta lub ich grupy. Z łodzi zbierano dane poprzez obserwacje, a za pomocą specjalnych narzędzi wychwytywano dźwięki emitowane przez różne gatunki zwierząt morskich
W pracach wykorzystano model TOUGHBOOK 54 z klawiaturą odporną na zalanie i TOUGHBOOK 33 2-w-1. Ten drugi dzięki podwójnej baterii i odłączanej klawiaturze można wykorzystywać zarówno jako notebook, jak i tablet. Oba modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja, odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, zachlapanie wodą czy nieustanne promieniowanie słoneczne.
- Niezawodny sprzęt, na którym możemy polegać, jest dla nas kluczowy w realizacji projektu. Podczas prowadzenia badań opierających się na obserwacji w czasie rzeczywistym nie ma miejsca na problemy techniczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę zebranych danych i tym samym zniweczyć pracę z całego dnia - mówi Simone Panigada, koordynator naukowy Inicjatywy Badawczej ACCOBAMS.
- Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Stanowią zatem idealne narzędzie dla badaczy terenowych i jesteśmy dumni, że zostały wykorzystane w tak ambitnym projekcie - mówi Jan Kaempfer, dyrektor Działu Marketingu w Panasonic Mobile Solutions Business Division.
W dwóch etapach badań na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS uzyskała wyjątkową możliwość pobrania danych nie tylko o waleniach, ale także o innych gatunkach zwierząt morskich (m.in. żółwiach i diabłach morskich, rekinach oraz ptakach morskich), a także o ilości odpadów znajdujących się w morzu i poziomie hałasu pod wodą. Wyniki badań staną się podstawą do monitorowania zmian populacji i będą uwzględnione w zaleceniach dla członków ACCOBAMS dotyczących ochrony środowiska.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.