Oszczędź budżet i miejsce na biurku. Bezprzewodowa klawiatura Hama WK-500
Marka ogłosiła właśnie premierę niewielkiej cichej klawiatury nożycowej z wklęsłymi przyciskami, którą można połączyć aż z trzema urządzeniami jedocześnie drogą radiową i dwoma kanałami Bluetooth. Nie braknie też tu przycisku Assist AI, aktywującego asystenta Copilot Microsoftu lub dowolne inne tego typu narzędzie.
Najpierw omówmy parę podstawowych parametrów technicznych. Klawiatura, wykonana z materiałów syntetycznych, wyróżnia się eleganckim czarno-szarym kolorem, który powinien wizualnie bez problemu komponować się z resztą sprzętu komputerowego. Jest wyjątkowo kompaktowa, bo ma 30,1 cm szerokości, 1,7 cm wysokości i 12,9 cm głębokości, przy 307 g wagi razem z bateriami. Wprost stworzona do rozwiązań mobilnych.
Klawiaturę można połączyć z komputerem dwojako - drogą radiową w paśmie 2.4 GHz RF za pomocą znajdującego się w zestawie i chowanego w obudowie odbiornika USB-A lub poprzez Bluetooth w wersji 5.2 (przy czym dyspozycji mamy dwa kanały, zasięg do 10 metrów). Tak oto możemy połączyć ją z trzema docelowymi sprzętami naraz, np. komputerem, tabletem i smartwatchem, a także jednym przyciskiem błyskawicznie przełączać się pomiędzy nimi.
Następną zaletą urządzenia są trwałe i solidne klawisze nożycowe - idealnie nadające się do intuicyjnego, płynnego oraz cichego pisania nawet przy ostrym tempie. Są też wklęsłe, a dzięki temu niezwykle ciche i żaden dźwięk nie będzie przeszkadzał w biurze. Opuszki palców wygodnie leżą na klawiaturze, co umożliwia pisanie bez wysiłku. Co więcej, oznaczenie przycisków zostało wygrawerowane laserowo, nie trzeba więc martwić się o starcie nazewnictwa poszczególnych przycisków.
Warto podkreślić, że prezentowany model bez bloku numerycznego oszczędza miejsce i jako mini klawiatura spełnia wszystkie wymagania w biurze (także domowym) oraz w podróży.
W erze galopujących zmian w obrębie sztucznej inteligencji, wśród wszystkich 79 klawiszy nie mogło zabraknąć przycisku Assist AI. Jego wciśnięcie wywołuje asystenta AI Copilot Microsoftu. Można go jednak oczywiście przypisać do dowolnego innego narzędzia AI, mamy więc swobodę wyboru.
Na pewno wielu użytkowników ucieszy się z możliwości sterowania funkcjami multimedialnymi poprzez dodatkowe przypisanie przycisków F - bez konieczności przechodzenia przez uciążliwe ustawienia systemowe. W dodatku mamy do dyspozycji funkcję Fn-Lock, która zamienia pierwsze i drugie przypisanie klawiszy F1 do F12. Tak oto możemy na przykład korzystać z funkcji multimedialnych bezpośrednio za pomocą klawiszy F, bez konieczności każdorazowego przytrzymywania klawisza Fn.
Klawiatura Hama WK-500 zasilana jest za pomocą dwóch baterii AAA, które znajdziemy od razu w zestawie. To rozwiązanie ma tę przewagę, że zażegnuje konieczność długiego czekania na naładowanie akumulatora. Co więcej, oszczędność energii zapewnia włącznik on/off i tryb czuwania, usypiający klawiaturę po pięciu minutach bezczynności.
Podkreślmy, że obudowę i klawisze tej klawiatury wykonano z materiałów, pochodzących co najmniej w 20 proc. z recyklingu. Współpracuje ona z systemami Windows 10 i 11, MacOS 11, iOS 14, iPadOS 14 oraz Android 8.0 i nowszymi wersjami
Katalogowa cena klawiatury Hama WK-500 Ergo wynosi zaledwie 99 zł.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.