Komunikaty PR

Dyski SSD drożeją. Co czeka rynek w drugim kwartale 2020 roku?

2020-03-31  |  14:20
Biuro prasowe

W 2019 roku doczekaliśmy się rekordowo niskich cen dysków SSD. Eksperci portalu DigiTimes wskazali, że ten komponent taniał przez siedem kolejnych kwartałów, ale dodali zarazem, że w 2020 roku nośniki półprzewodnikowe zdrożeją nawet o 40 procent. Ten scenariusz powoli wchodzi w życie. W pierwszym kwartale 2020 za dysk SSD PCIe o pojemności 512 GB trzeba było zapłacić około 70-90 zł więcej (na przykładzie SSD Plextor M9PeG).


Według doniesień analityków, tendencja utrzyma się także w drugim kwartale 2020, a nawet może nieco przyspieszyć ze względu na skutki globalnego kryzysu zdrowotnego, wywołanego COVID-19. Choć w tym momencie trudno o wyciąganie daleko idących wniosków, z pewnością ucierpi na tym cały rynek elektroniki. Analitycy DigiTimes donoszą, że światowe dostawy płyt głównych oraz kart graficznych spadną do rekordowo niskiego poziomu w pierwszej połowie 2020 roku. Podobnie może to wyglądać także jeśli chodzi o rynek dysków SSD przeznaczonych dla konsumentów.

O ile trudno prognozować popyt na konsumenckie dyski SSD w nadchodzących miesiącach, rośnie on w przypadku nośników typu enterprise. Zapotrzebowanie w tym zakresie wzrasta przede wszystkim ze względu na pracę zdalną firm na całym świecie i zdecydowanie większe zainteresowanie usługami chmurowymi. Według doniesień analityków, producenci pamięci NAND flash nie byli przygotowani na tak gwałtowny wzrost liczby zamówień.

SATA czy PCIe? Za dysk SSD nie trzeba przepłacać

Jeśli ktoś zamierza usprawnić swój komputer, wyposażając go w nośnik SSD, nadal jest to dobry moment. Ceny - mimo, że nieco wyższe - wciąż są atrakcyjne i  dalekie od tych, jakie trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu. Ponadto, przy zakupie nośnika półprzewodnikowego nie trzeba przepłacać i jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, można postawić na dysk SATA (odczyt to około 560 MB/s, a zapis 520 MB/s), który powinien spełnić oczekiwania użytkownika, korzystającego z urządzenia głównie w celach rozrywkowych.

Zdecydowanie szybsze nośniki PCIe (pozwalają na osiąganie prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie 3200/2100 MB/s) dedykowane są przede wszystkim dla użytkowników, którzy operują na dużych plikach - np. przy montażu wideo. Dyski PCIe bardzo dobrze sprawdzą się także w przypadku coraz bardziej wymagających gier, skracając znacznie czas wczytywania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Komputery Zyxel Networks wzmacnia cyberbezpieczeństwo w zgodzie z dyrektywą NIS2 Biuro prasowe
2024-04-10 | 13:00

Zyxel Networks wzmacnia cyberbezpieczeństwo w zgodzie z dyrektywą NIS2

W obliczu coraz częstszych i bardziej wyrafinowanych zagrożeń cybernetycznych obowiązująca od 2016 roku unijna dyrektywa NIS przestała być wystarczająca. Wejście w życie 18 października
Komputery Grupa Zyxel wyróżniona w raporcie S&P Global s Sustainability Yearbook 2024
2024-04-09 | 13:10

Grupa Zyxel wyróżniona w raporcie S&P Global's Sustainability Yearbook 2024

Zyxel Networks, lider w dostarczaniu bezpiecznych, opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań sieciowych w chmurze, ogłosił, że Zyxel Group została wyróżniona w S&P
Komputery Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich
2024-03-25 | 13:15

Zyxel Networks przedstawia szybką i niedrogą opcję Wi-Fi 7 dla małych i średnich

Nowy NWA130BE oferuje niezrównaną prędkość i niskie opóźnienia, aby zapewnić superszybką łączność Wi-Fi w nowoczesnych miejscach pracy. Zyxel Networks, lider w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

Edukacja

Skutki zbyt długich sesji gier wideo mogą być bolesne. Naukowcy rekomendują, aby nie przekraczać 3 godz. dziennie [DEPESZA]

Zmęczenie oczu, ból głowy, pleców, dłoni i nadgarstka to dolegliwości najczęściej zgłaszane przez osoby regularnie grające w gry komputerowe. Na podstawie ankiety przeprowadzonej na grupie niemal tysiąca dorosłych osób amerykańscy naukowcy ustalili, że regularne sesje gier trwające co najmniej 3 godz. najbardziej przyczyniają się do powstania takich dolegliwości. Co ciekawe, u osób będących lub planujących zostać e-sportowcami natężenie dolegliwości nie rośnie gwałtownie, jak należałoby przypuszczać. Może to mieć związek z bardziej świadomym doborem sprzętu i lepszym zrozumieniem znaczenia ergonomii.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.