Komunikaty PR

Bezpłatny Kalkulator Śladu Węglowego obliczy emisję CO2 firmowego sprzętu IT

2024-06-13  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Do pobrania docx ( 0.08 MB )

Do 2026 roku liczba podmiotów objętych w Unii Europejskiej dyrektywą CSRD wzrośnie do 50 tysięcy. W Polsce regulacjom tym będzie podlegać 4-5 tysięcy firm.[1] Jednym ze stojących przed nimi wyzwań jest wyliczenie generowanego śladu węglowego, który jest związany między innymi z posiadanym sprzętem IT. W oszacowaniu śladu węglowego przedsiębiorcom może pomóc bezpłatny Kalkulator Śladu Węglowego, stworzony zgodnie z międzynarodowym Protokołem Gazów Cieplarnianych.

Wraz z początkiem roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa wymóg raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz z ładem korporacyjnym (ESG). W perspektywie kolejnych dwóch lat, te same zasady dotyczyć będą sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Firmy zostały zobowiązane do ujawnienia rzetelnych danych na temat emisji gazów cieplarnianych, np. CO2. Będą musiały pokazać, jak wygląda ich ścieżka dekarbonizacyjna co najmniej do 2030 roku – mówi Jolanta Okońska–Kubica, Przewodnicząca Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej.

Raportowanie śladu węglowego jest zatem kluczowym elementem nowych obowiązków wynikających z dyrektywy CSRD.

Kalkulator policzy i podpowie cyrkularne rozwiązania

W spełnieniu nowych wymogów i wyliczeniu emisji gazów cieplarnianych polskim firmom może pomóc bezpłatne narzędzie – Kalkulator Śladu Węglowego dla sprzętu IT, stworzony przez bolttech Poland we współpracy z Envirly. Po wejściu na stronę, esg.digitalcaregroup.pl należy wybrać rodzaj urządzenia (np. smartfon, laptop, bądź tablet), a potem jego producenta oraz model. Trzeba także określić liczbę urządzeń i stan ich zużycia. Po wykonaniu tych kilku prostych kroków, narzędzie wyliczy generowaną przez nie emisję CO2 (o ile dane te zostały udostępnione przez producenta).

Narzędzie jest zgodne z międzynarodowymi standardami (Protokołem Gazów Cieplarnianych – Greenhouse Gas Protocol, GHG Protocol, GRI) oraz bazuje na danych udostępnianych przez producentów.

- Użycie Kalkulatora Śladu Węglowego da nie tylko pełniejszy obraz emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością firmy, ale także przedstawi wskazówki dotyczące cyrkularnego zarządzania flotą sprzętu IT w firmie – mówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w bolttech Poland.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest coraz popularniejszy w Polsce najem sprzętu IT. W tym modelu urządzenia funkcjonują dłużej, a po odnowieniu zyskują „drugie życie” i dłużej pozostają w użyciu. 

- Jeżeli firma poszukuje alternatywy do zakupu nowego sprzętu, powinna rozważyć jego najem, bądź skorzystać z urządzeń odnowionych. To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia, poddane procesowi regeneracji technicznej i wizualnej tak, aby mogły być w dalszym ciągu użytkowane. Korzystanie z takich urządzeń niewątpliwie stanowi odpowiedź na wiele wyzwań – zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych – dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

Ślad węglowy? Polskie firmy jeszcze się z nim nie liczą

Mimo że ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejsze, polskie firmy mają na tym polu dużo do zrobienia. Jedynie 20 proc. z nich stara się niwelować swój ślad węglowy. Tak wynika z raportu „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce. Stan i wyzwania w kontekście ESG”, stworzonego przez bolttech Poland na podstawie badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Zymetria.

Póki co polskie przedsiębiorstwa rzadko także odnawiają sprzęt – robi to mniej niż jedna czwarta. A jak wynika z badania ADEME[2], odnowiony smartfon generuje niemal 10-krotnie mniej e-odpadów niż ten nowy. Mniej zużywa surowców, mniej – i to aż ponad 10-krotnie – emituje CO2.

Firmy nie dbają także o to, by urządzenia służyły im dłużej. Przykładowo aż 62 proc. używa smartfonów krócej niż 2 lata, a bardzo niewielki odsetek posiada je dłużej niż 5 lat. Robi to zaledwie 1 proc. dużych przedsiębiorstw, czyli tych, gdzie sprzętu jest najwięcej i oszczędności CO2 wynikające z wydłużenia życia byłyby duże.

- Przepisy i obowiązki wynikające z dyrektywy CSRD z pewnością wymuszą zmiany, ale mam nadzieję, że nasze nawyki zmienią się nie tylko z powodu wymogów prawnych i oczekiwań rynkowych, lecz również dzięki rosnącej świadomości dotyczącej ochrony środowiska – podsumowuje Weronika Czaplewska, wiceprezeska Envirly.

xxx

Raport „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce. Stan i wyzwania w kontekście ESG” powstał na bazie badania przeprowadzonego techniką CATI w maju 2023 roku, na próbie panelowej 400 osób odpowiedzialnych za zarządzanie flotą urządzeń IT i smartfonów w firmach. Uwzględniono w nim 5 kategorii przedsiębiorstw, zróżnicowanych pod względem wielkości.

bolttech Poland to największy dostawca usług dodanych dla urządzeń mobilnych, działający w Polsce od 2012 roku (wcześniej jako Digital Care). Oferuje rozwiązania na każdym etapie życia urządzenia – od jego sprzedaży lub najmu, objęcia usługą serwisową, naprawy, aż po odkup, odnowienie i danie urządzeniom drugiego życia.

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy bolttech, działającej na 35 rynkach na 4 kontynentach – w Azji, Europie, Ameryce Południowej i Afryce, zatrudniającej ponad 1500 pracowników. To międzynarodowa firma insurtech, której misją jest budowanie wiodącego na świecie, opartego na technologii ekosystemu ochrony i ubezpieczeń.

Na polskim rynku do grupy bolttech należą również iMad, autoryzowany serwis i reseller Apple, a także bolttech Repairs, autoryzowany serwis urządzeń mobilnych innych producentów.

Więcej informacji: www.bolttech.io.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Blewąska-Kołodziejczak
joanna.blewaska@38pr.pl
+48 512 035 680

 


[1] https://climatestrategiespoland.pl/blog/dyrektywa-csrd-co-kazda-firma-powinna-o-niej-wiedziec/

[2] Źródło: ADEME, https://www.backmarket.com/en-us/c/news/impact-of-refurbished-on-environment

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Komputery Niewielkie rozmiary, prosta instalacja, Wi-Fi 6. Adapter USB U11 marki Tenda Biuro prasowe
2024-06-29 | 10:00

Niewielkie rozmiary, prosta instalacja, Wi-Fi 6. Adapter USB U11 marki Tenda

Brak karty sieciowej w komputerze. Jaka powinna być dobra karta sieciowa? Choć większość laptopów oraz komputerów ma już wbudowane karty sieciowe może zdarzyć się model,
Komputery USB-C, USB-A oraz Lightning w jednym kablu Montis
2024-06-10 | 13:50

USB-C, USB-A oraz Lightning w jednym kablu Montis

Poręczny kabel 4w1 dla wygody ładowania i przesyłania danych Na co dzień korzystamy z wielu różnych urządzeń elektronicznych. Każde z nich ma różne porty - bardziej
Komputery Zapory sieciowe Zyxel otrzymały status Championa w badaniu techconsult
2024-05-31 | 11:30

Zapory sieciowe Zyxel otrzymały status Championa w badaniu techconsult

Badania oparte na rzeczywistych doświadczeniach użytkowników podkreślają łatwość obsługi, niezawodność i funkcjonalność produktów Zyxel Networks, które zapewniają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.