Kolejne dwie organizacje z Polski nagrodzone za wykorzystanie rozwiązań Esri
Urząd Miasta Gdańska oraz Energa-Operator to tegoroczni polscy laureaci Special Achievement in GIS Award, czyli nagrody, którą podczas największego na świecie spotkania użytkowników GIS w San Diego wręcza sam Jack Dangermond – założyciel i prezes Esri. Wyróżnienia trafiają do organizacji i firm, których projekty inspirują społeczność GIS i wyznaczają nowe standardy działania z technologią geoinformatyczną.
Połowa lipca to czas, na który z niecierpliwością czekają wszyscy użytkownicy rozwiązań GIS. To właśnie wtedy, w kalifornijskim San Diego, odbywa się największe światowe spotkanie ekspertów i praktyków GIS, Esri User Conference, organizowane pod patronatem firmy Esri. Konferencja to wyjątkowa okazja do wymiany poglądów, zainspirowania się działaniami innych, zapoznania z nowościami, a także wyłonienia najlepszych projektów wykorzystujących GIS, zrealizowanych w minionym roku. Nagroda Special Achievement in GIS Award (SAG) przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w obszarze geoinformacji dla użytkowników systemu ArcGIS z całego świata, którzy wykazali się innowacyjnością oraz kreatywnością w wykorzystaniu oprogramowania GIS.
W tym roku aż dwa polskie projekty zostały wyróżnione przez jurorów. Nagrody otrzymały: Urząd Miasta Gdańska za wdrożenie projektu GeoGdańsk oraz firma Energa-Operator za System Informacji o Dystrybucji (SID).
– Ze względu na samą międzynarodową skalę konkursu, nagrodzone projekty muszą wyróżniać się wyjątkowością w wykorzystaniu GIS – komentuje Agnieszka Nosal, Dyrektor Zarządzająca Esri Polska. – Kolejne nagrody dla polskich projektów, i to aż dwie na raz, świadczą o tym, że organizacje i firmy w Polsce coraz lepiej rozumieją i chętniej wykorzystują potencjał, jaki tkwi w analityce lokalizacyjnej. Oferuje ona szereg rozwiązań dla wyzwań, przed jakimi staje dzisiejszy świat, a zespoły złożone z pasjonatów GIS pragną tym wyzwaniom podołać. Gorąco gratuluję tegorocznym laureatom nagrody SAG i dziękuję za to, że chcą przełamywać ograniczenia i być wzorem dla innych.
GeoGdańsk – zaawansowany miejski portal mapowy
Pierwszym z nagrodzonych projektów jest GeoGdańsk. To zaawansowany system oparty na ustandaryzowanych danych przestrzennych, który integruje informacje z różnych wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Gdańska w jedną bazę danych. System wspiera procesy wewnętrzne oraz zapewnia kompleksową informację dla mieszkańców.
Projekt został doceniony za innowacyjne podejście do rozwoju inteligentnych rozwiązań miejskich. GeoGdańsk zrewolucjonizował bowiem dostęp do map i informacji miejskich, zastępując dwudziestoletni Interaktywny Plan Gdańska. Nowy portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych. Projekt zmobilizował urzędników do pokazywania na mapie danych, które wcześniej były przechowywane w różnych formatach i aktualizowane z różną częstotliwością.
System Informacji o Dystrybucji (SID) – by łatwiej zarządzać siecią
Drugą nagrodą wyróżniono System Informacji o Dystrybucji (SID). SID ułatwia firmie ENERGA-OPERATOR SA zarządzanie infrastrukturą sieciową, zapewniając poprawne funkcjonowanie sieci dystrybucyjnej. Ewidencja majątku sieciowego oparta na technologii ArcGIS umożliwia pracownikom dostęp do danych o obiektach infrastruktury sieciowej z dowolnego miejsca, co pozwala na automatyzację i optymalizację procesów biznesowych.
Rozwiązanie integruje dane o infrastrukturze sieciowej oraz informacje biznesowe z mapami oraz danymi terenowymi i topograficznymi, umożliwiając zaawansowane analizy i wizualizacje. W efekcie SID pozwala na lepsze zarządzanie majątkiem, ocenę stanu urządzeń, planowanie rozwoju sieci oraz monitorowanie kosztów utrzymania i usuwania awarii.
Coraz liczniejsze grono polskich laureatów SAG
To już niejako tradycja, że z konferencji Esri w San Diego polskie organizacje rokrocznie przywożą nagrody SAG. Tegoroczni laureaci – Energa-Operator oraz Urząd Miasta Gdańska – dołączają tym samym do licznego grona nagrodzonych, wśród których znajdziemy m.in.: RCB, GUS, Politechnikę Warszawską, Frontex, Państwowy Instytut Geologiczny, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Policję, Grupę Żabka, Służbę Celną, Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz GOPR.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.