Kluczowa rola technologii w usprawnianiu współpracy podczas spotkań
Nic nie przebije spotkań bezpośrednich, ale technologia ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania i poczucia równouprawnienia podczas spotkań o charakterze hybrydowym - ujawnia nowe badanie Jabra przeprowadzone w LSE Behavioural Lab
Od połowy 2021 r. do połowy 2023 r. toczyła się gorąca debata na temat powrotu pracowników do biur. Pracownicy, ceniący autonomię i pracę zdalną, często opierali się nakazom, podczas gdy szefowie dążyli do zwiększenia produktywności opartej na pracy w biurze. Jednak przy tak wielu osobach pracujących w różnych miejscach na świecie, nie jest już możliwe organizowanie wyłącznie spotkań bezpośrednich. Spotkania online zostaną z nami na dobre.
Dlatego też Jabra przeprowadziła nowe badania „Meeting great expectations: Behaviour, Emotion and Trust” w LSE Behavioural Lab, aby zrozumieć dynamikę zachowań uczestników spotkań i rolę jaką odgrywa w nich technologia. Badanie wykazało, że zaangażowanie uczestników spotkań było większe (56%) podczas rozmów twarzą w twarz. W przypadku spotkań hybrydowych, uczestnicy zgromadzeni w sali konferencyjnej obserwowali 84% wzrost zaangażowania ze strony uczestników zdalnych, gdy korzystali z profesjonalnego zestawu słuchawkowego i kamery wideo zoptymalizowanych dla potrzeb sali konferencyjnej.
Skoro firmy w dzisiejszych czasach nie mogą już ignorować pracy hybrydowej, pojawia się wyzwanie, w jaki sposób pracodawcy mogą wykorzystać technologię umożliwiającą efektywną współpracę, zapewniającą takie samo poczucie bezpieczeństwa i zaufania.
Najwyższej jakości technologia przyczynia się do wzrostu zaufania
Zazwyczaj trudniej jest zbudować zaufanie na odległość niż twarzą w twarz. Podczas spotkań hybrydowych i zdalnych technologia ma duży wpływ na to, jak duże jest nasze zaufanie do innych uczestników. Wszyscy badani odnotowali znacznie wyższy poziom zaufania i klarowności wypowiedzi, gdy korzystali z profesjonalnych rozwiązań technologicznych najwyższej jakości. Zaobserwowano 27% wzrost poziomu klarowności spotkań i widoczności innych uczestników, co przełożyło się na zwiększenie zaufania o 16%, większą ekspresję o 35% i poprawę jakości przekazywanych informacji o 47% w porównaniu do spotkań hybrydowych z użyciem laptopów z wbudowaną kamerą czy rozwiązań o niższej jakości.
Ponadto użytkownicy zdalni współpracujący z innymi zdalnymi uczestnikami, którzy również korzystali z profesjonalnych rozwiązań wideo, uzyskali znacznie lepsze współczynniki zaufania (22%) niż ci, którzy korzystali ze swoich laptopów z wbudowanymi funkcjami audio i wideo. Pokazuje to, że narzędzia do współpracy, takie jak wideo, nie tylko znacznie poprawiają doświadczenie współpracy uczestników, ale także, że psychologiczne i behawioralne zmiany są nierozerwalnie związane z technologią. Dlatego też firmy muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne są profesjonalne rozwiązania technologiczne dla zwiększenia zaangażowania i produktywności pracowników podczas spotkań hybrydowych.
Różnice kulturowe mają większy wpływ na równoprawne uczestnictwo w spotkaniach hybrydowych niż technologia
Wprawdzie ustalono, że istnieje wyraźny związek między zaufaniem a wykorzystaniem technologii podczas spotkań, ale badanie wykazało również wyraźne różnice kulturowe, które mają wpływ na spotkania niezależnie od wykorzystywanej technologii. Odkryto istnienie wyraźnej dysproporcji pomiędzy pracownikami biurowymi z krajów zachodnich a pracownikami z krajów azjatyckich, jeśli chodzi o zaangażowanie w spotkania.
Istniały statystycznie istotne różnice w zakresie udziału w dyskusji; osoby z Europy angażowały się znacznie bardziej w dialog werbalny niż ich koledzy z Azji, niezależnie od tego, czy łączyli się zdalnie, czy uczestniczyli w spotkaniu w sali konferencyjnej. Ich zaangażowanie werbalne było około 1,6 razy lub 39% większe we wszystkich scenariuszach eksperymentu.
Analizując jednak uzyskane dane dotyczące rozpoznawania emocji malujących się na twarzach, okazało się, że istnieją wyraźne różnice pomiędzy uczestnikami z Europy i z innych kontynentów w poziomie koncentracji uwagi. W porównaniu do swoich europejskich kolegów, uczestnicy spotkań z Azji odznaczali się o 134% wyższym poziomem koncentracji uwagi. Równouprawnienie podczas spotkań jest coraz ważniejsze dla rozwoju zawodowego pracowników, a to odkrycie pokazuje, że różnorodność kulturowa ma ogromne znaczenie dla ich integracji. Profesjonalne rozwiązania technologiczne mogą przyczyniać się do optymalizacji warunków sprzyjających produktywności, ale holistyczne podejście polegające na tworzeniu zróżnicowanych i zintegrowanych behawioralnie zespołów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia prawdziwie efektywnej współpracy na spotkaniach hybrydowych w przyszłości.
Dr Sean Rooney, dyrektor naukowy i szef laboratorium innowacji LSE Behavioural Lab, powiedział: "Wierzymy, że wyniki tego raportu będą pomocne w zwiększaniu świadomości na temat wzajemnych powiązań między zaufaniem, różnorodnością kulturową i technologią w odniesieniu do spotkań firmowych oraz w zapewnianiu równych szans pracownikom w kolejnych latach. Liderzy muszą zrozumieć, jak ważne jest równouprawnienie podczas spotkań dla rozwoju i satysfakcji pracowników".
Holger Reisinger, SVP w Jabra, powiedział: "Nie da się ukryć, że spotkania bezpośrednie są najlepszą formą komunikacji, ale możliwość współpracy z wiodącą na świecie uczelnią, LSE, aby to udowodnić, jest dla nas czymś wyjątkowym. Naszym zadaniem jest stworzenie warunków dla wartościowych interakcji pomiędzy uczestnikami spotkań hybrydowych, porównywalnych z komunikacją twarzą w twarz - a wysokiej jakości, profesjonalne rozwiązania technologiczne stanowią niezbędną inwestycję w celu ułatwienia prawdziwej współpracy między pracownikami".
Pobierz pełny raport tutaj: www.jabra.com/lse
UWAGI:
Koncepcja i metodologia badań
Aby zapewnić bezstronne i rzetelne pod względem etycznym wyniki, badanie to zostało zaprojektowane przy wsparciu Laboratorium Behawioralnego LSE i zatwierdzone przez naukową komisję etyczną LSE. Wszyscy uczestnicy nie byli świadomi tego, co jest przedmiotem badania, ani tego, że badanie koncentruje się na różnego rodzaju technologiach, a Jabra pozostała całkowicie anonimowa podczas całego projektu.
Grupa badawcza składała się z 88 uczestników reprezentujących 15 narodowości. W badaniu wykorzystano różnorodne metody i narzędzia psychologiczne, począwszy od samooceny w celu poznania opinii i odczuć uczestników, poprzez wysoce obiektywne i zaawansowane śledzenie ruchów gałek ocznych, analizę mimiki twarzy, aż po biologiczne wskaźniki pobudzenia (reakcja przewodnictwa skórnego) i stresu poznawczego (endogenne mruganie). W badaniu wykorzystano najnowocześniejsze technologie stosowane w Laboratorium Behawioralnym LSE do śledzenia ruchu gałek ocznych (Tobii Pro), analizy mimiki twarzy (iMotions), reakcji przewodnictwa skórnego (Shimmer3 GSR+) i endogennego mrugania (iMotions). Dane zostały zebrane i przeanalizowane przy użyciu oprogramowania iMotions.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.