KEEN ON GREEN – pokaz filmów o ekologii z okazji Dnia Ziemi
Dajemy zielone światło na ekologię. Fundacja Ex Anima oraz Platige Image zapraszają na KEEN ON GREEN. Ponad godzinny blok filmów poświęconych tematyce ochrony środowiska, będzie można obejrzeć na VOD Warszawa. Okazją do przypomnienia najciekawszych polskich animacji i dokumentów, poruszających w sposób nietuzinkowy problemy związane z tematyką kondycji naszej planety jest wypadający 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi na istotne problemy środowiskowe. Organizatorzy chcą także zachęcić widzów do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, aby nie pozostać biernym wobec zmian klimatycznych. Prezentowane podczas przeglądu filmy nie tylko przykuwają uwagę nietypową narracją i formą artystyczną, ale zwracają uwagę na społeczne konsekwencje ocieplania się klimatu.
Bilety w cenie 15 zł. Z każdego biletu 5 zł zostanie przeznaczone na WWF.
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/791885395344227?ref=newsfeed
Program:
1. Wszystko w porządku, kartofle w żołądku, reż. Piotr Jasiński, 14min (dokument)
2. Jutro nas tam nie ma, reż. Olga Kłyszewicz, 8min (animacja)
3. Puszcza, Szymon Ruczyński, Katarzyna Małyszko, 9min (animacja)
4. Niedziela handlowa, reż. Ambroży Dańko, 5,5 min (animacja)
5. Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński, 12min (animacja)
6. Krab, reż. Piotr Chmielewski, 9min (animacja)
7. Znamię w kolorze pomarańczy, reż. Piotr Bakuła, 8min (dokument)
Organizatorami KEEN ON GRREN są:
Fundacja Ex Anima: założona w 2020 r. jest miejscem, gdzie powstają pomysły i koncepcje działań nakierowanych na wspieranie produkcji filmów artystycznych, edukację w zakresie stylów animacji, kinematografii, nowych trendów i technologii. Cele Fundacji to m. in. promocja filmów zaangażowanych społecznie, wspieranie młodych twórców oraz edukacja poprzez przeprowadzane debaty, szkolenia czy webinary dotyczące tematów społecznych i środowiskowych. Dzięki Fundacji rozwija się Warszawski Festiwal Filmów Animowanych (Warsaw Animation Film Festival, WAFF), za pośrednictwem którego, poprzez sztukę, podnoszone są ważne tematy. Równość, różnorodność, budowanie wspólnoty opartej na szacunku i tolerancji oraz wzmacnianie postaw proekologicznych (poprzez udział w projektach współtworzonych m.in. z: Greenpeace, Zielonym Podcastem czy WWF).
Platige Image: polskie studio specjalizujące się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych dla świata reklamy, filmu, sztuki, edukacji i rozrywki. Tworzy je ponad 300 producentów, reżyserów, dyrektorów artystycznych, animatorów, grafików i artystów VFX, którzy realizują wysokiej klasy projekty audiowizualne. Platige działalność rozpoczęło 25 lat temu jako kilkuosobowe studio koncentrujące się na produkcji reklam i teledysków. Stopniowo powiększał się zespół i rozwijało portfolio o filmy krótkometrażowe, cinematiki, oprawy 3D do przedstawień teatralnych, efekty wizualne i projekty specjalne, m.in. z obszaru muzealnictwa. Studio współpracuje z największymi markami świata, najlepszymi wydawcami gier wideo i z nagradzanymi reżyserami, a ich produkcje i projekty wielokrotnie gościły na najważniejszych festiwalach na całym świecie zdobywając najwyższe laury jak BAFTA, Europejska Nagroda Filmowa, nagroda Goya czy SIGGRAPH Awards.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.