Komunikaty PR

Jedyna szansa dla Bałtyku – wszystkie ręce na pokład!

2022-04-21  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kołogrecka
PO PROSTU PR



agnieszka|poprostupr.pl| |agnieszka|poprostupr.pl
601407033

Dobry stan wód morskich jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania ekosystemu lądowego. Niestety ocieplenie klimatu, niedotlenie wód i ogrom trafiających do Bałtyku zanieczyszczeń powodują destrukcyjne zmiany. Mamy jeszcze szansę, by zahamować ten proces, ale – jak ostrzegają eksperci – to ostatni dzwonek. Ważne są tu nie tylko ustawiczna edukacja proekologiczna, która wpływa na codzienne decyzje jednostki, ale również konieczność wdrażania rozwiązań systemowych. W jaki sposób organizacje dbają o ochronę wód Bałtyku?

Bałtyk to stosunkowo specyficzne morze. Ponieważ jest zbiornikiem półzamkniętym, wymiana wód zajmuje mu aż 30 lat. Jeśli zatem proces zanieczyszczania Morza Bałtyckiego nie zostanie powstrzymany, czas ten będzie się stopniowo wydłużał. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej i najefektywniej wdrażać działania mające na celu ochronę jego zasobów. Instalowanie koszy morskich, wyławiających śmieci z wody, rozwiązania mające na celu zapobieganie degradacji środowiska morskiego oraz certyfikowane, zrównoważone rybołówstwo – to tylko część kluczowych działań, które w celu ochrony wód morskich podejmuje Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb.

Sprzątanie Bałtyku

Pomimo coraz większej świadomości na temat potrzeby podejmowania działań proekologicznych, każdego roku do mórz i oceanów świata w dalszym ciągu trafiają miliony ton tworzyw sztucznych, które zatruwają całe ekosystemy wodne. Problem ten nie omija również polskiego morza. Według danych Komisji Helsińskiej (HELCOM), nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku stanowią tworzywa sztuczne. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem, w bałtyckich portach instalowane są kosze morskie przystosowane do zbierania śmieci bezpośrednio z wody. Rocznie wyławiają one z wody nawet 1400 kg śmieci. Dotychczas zainstalowano pięć takich koszy: w Gdańsku, Gdyni, Sobieszewie, Pucku oraz – dzięki współpracy Fundacji MARE z Naturalnie Bałtyckie – kosz PortBin trafił także do Portu Morskiego w Kołobrzegu.

Zainstalowany w Porcie Morskim w Kołobrzegu kosz zakupiono w ramach współpracy pomiędzy Fundacją MARE a naszym flagowym programem Naturalnie Bałtyckie. Troska o dobrą kondycję wód Bałtyku wpisana jest w DNA działalności naszej organizacji. Bałtyk jest miejscem pracy i źródłem utrzymania tysięcy osób związanych z polskim rybołówstwem. Rybakom zależy więc na ochronie jego wód oraz na tym, by z jego zasobów mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Dlatego tak chętnie włączamy się w działania poprawiające stan naszego morza. – podkreśla Marcin Radkowski, Prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR).

Rybołówstwo bez szkody dla środowiska i zasobów wodnych Bałtyku 

Działalność Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb polega m.in. na promocji zrównoważonego wykorzystywania zasobów morza oraz świadomej konsumpcji lokalnych ryb i produktów rybnych, wytwarzanych bez szkody dla środowiska i zgodnie z najwyższymi standardami. Jednym z certyfikatów poświadczających wysoką jakość produktu jest certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – uznawany za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny program. KGPR, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała aż dwa certyfikaty MSC: na szprota oraz na ryby płaskie (stornię, gładzicę i turbota). To docenienie starań rybaków Morza Bałtyckiego, którzy od wielu lat starają się, by ich połowy były jak najbardziej neutralne dla środowiska.

Kondycja wód Morza Bałtyckiego zależy jednak nie tylko od samych rybaków i organizacji rybackich, a od nas i m.in. naszych codziennych wyborów. Zanieczyszczenie środowiska, emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz ogromne ilości śmieci trafiających do mórz mają katastrofalny wpływ na ekosystemy morskie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miejsca, w których żyjemy. Aby żyło nam się w nich lepiej i zdrowiej, warto już dziś wdrożyć w swoje życie działania, które wpłyną na poprawę sytuacji naszej planety. Dokonując niewielkich zmian w życiu codziennym, można osiągnąć dużo nie tylko dla ochrony Morza Bałtyckiego i jego zasobów, ale zdrowia naszego i naszych bliskich. O sposobach wdrażania w życie małymi krokami postaw ekologicznych można przeczytać więcej na stronie www.naturalniebaltyckie.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia „Czyste powietrze” – systemy ociepleń Atlasa na liście ZUM Biuro prasowe
2024-05-15 | 11:30

„Czyste powietrze” – systemy ociepleń Atlasa na liście ZUM

Coraz więcej Polaków ubiega się o dofinansowanie w Programie „Czyste Powietrze”. Jeśli o tym myślisz, dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i
Ekologia Greenman Poland przedstawia Szklaniora i Zmieszusia
2024-04-29 | 11:00

Greenman Poland przedstawia Szklaniora i Zmieszusia

  Greenman Poland rozwija realizowany w trzech centrach handlowych program edukacji ekologicznej „Eco Smart”, wprowadzając do niego brand heroes. Pięć postaci
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.