Jakość powietrza w naszych domach ma znaczenie
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zła jakość powietrza na zewnątrz przekłada się także na jego jakość w naszych mieszkaniach. Na zlecenie marki Electrolux został przeprowadzony Raport „Better Living”, który zbadał postawy konsumentów wobec dbania o środowisko i własne samopoczucie.
Odetchnij z ulgą
Warto zaznaczyć, że dbanie o własne samopoczucie jest nie mniej ważne od dbania
o środowisko. Tylko przy dobrym zdrowiu jesteśmy w stanie działać na rzecz planety.
Z raportu „Better Living” wynika, że 4 na 5 ankietowanych wymienia „jakość” i „czystość powietrza” jako dwa najważniejsze czynniki zapewniające dobre samopoczucie
w mieszkaniu. Połowa respondentów zdaje sobie sprawę z przyczyn zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Zgodnie wskazali 3 najgorsze według nich zanieczyszczenia środowiska wewnętrznego. Są to: palenie w pomieszczeniach zamkniętych, pestycydy i sparaye do włosów i ciała. Dlatego tak ważne jest dbanie
o jakość powietrza nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz pomieszczeń. Niestety tylko 39% badanych czuje się upoważnionymi do samodzielnej poprawy jakości powietrza wewnętrznego, a 54% uważa, że zaradzi temu wyłącznie wietrzenie mieszkania. Jest to o tyle niepokojące, że przy dużym smogu, otwierając okna wpuszczamy zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Co więcej, ankietowani prawie na równi wskazali też 2 działania, które według nich dodatkowo poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach: użycie roślin oczyszczających (37%) i odkurzanie (39%). Warto wiedzieć, że same rośliny czy odkurzanie mogą nie wystarczyć by w znacznym stopniu uwolnić mieszkanie od szkodliwych pyłów. W tej sytuacji potrzebne są mocniejsze środki, takie jak oczyszczacze powietrza, czyli technologiczna, pomocna dłoń w walce z zanieczyszczeniami – kurzem, niechcianymi zapachami, pyłkami PM2.5 i PM10.
Produkty Electrolux to doskonały wybór, by wprowadzić istotne zmiany w każdym domu
Zachęcamy do odkrycia wyjątkowych produktów Electrolux, które zapewniają zdrowe środowisko w każdym domu, bez dodatkowego wysiłku. Takie są odkurzacz bezprzewodowy Pure Q9 i oczyszczacz powietrza Pure A9. Produkty zostały zaprojektowane z myślą o użytkowniku. Wyróżnia je najwyższa jakość, design
i jednocześnie łatwość użytkowania, intuicyjność oraz dopracowanie w każdym detalu. Celem marki jest optymalizacja środowiska domowego ludzi, pomagając im w usuwaniu kurzu, alergenów i substancji ściągających, aby mogli oddychać powietrzem
o wyższej jakości. To dlatego powstał oczyszczacz Pure A9 Electrolux, którego wyróżnikiem jest efektywność najwyższej klasy. To urządzenie rekomendowane przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a także posiadające certyfikat ECARF. Zapewnia najwyższą na rynku zdolność oczyszczania. Dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, utrzymując naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników. Oczyszczacz zapewnia cichą pracę (16dB). Rekomendowany jest do pomieszczeń o powierzchni nawet do 129m2, a jego zasięg pracy CADR wynosi aż do 618m3. A co z odkurzaniem? Odkurzacz Pure Q9 jest cichy, wydajny i łatwy w obsłudze. Sprząta się nim bez wysiłku. Jest też niezwykle wydajny - na jednym ładowaniu można posprzątać mieszkanie o powierzchni nawet do 162 metrów kwadratowych. To produkt, który bez wątpienia sprawi, że sprzątanie przestanie być utrapieniem. Nie tylko ułatwi codzienne porządki, ale pozwoli czerpać radość przy wykonywaniu obowiązków domowych.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.