JAK ZREDUKOWAĆ KOSZTY I CZAS PRACY, BY MIEĆ LEPSZE PLONY?
Uprawa roślin jest bardzo czasochłonna. Chcąc uzyskać wysokie plony o dobrej jakości, wielu rolników poświęca każdą chwilę swoim uprawom. Zapominają o odpoczynku oraz o tym, by spędzić choć trochę czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Na szczęście, dzięki rozwojowi techniki i technologii mogą oni zaoszczędzić wiele czasu, zredukować koszty, a jednocześnie zwiększyć plony i poprawić ich jakość. Rozwiązaniem jest uprawa pasowa Mzuri Pro-Til.
W ostatnich latach coraz bardziej na znaczeniu zyskuje uprawa pasowa (strip-till), łącząca korzystne cechy głębokiej uprawy spulchniającej i siewu bezpośredniego. Specjalistyczne maszyny, jak agregaty Mzuri, umożliwiają siew bezpośrednio w ściernisko po zbiorze każdego przedplonu. Spulchniają one tylko wąskie pasy gleby, w których od razu umieszczane są nawozy mineralne i nasiona roślin na dokładnie kontrolowanej głębokości. Skraca to czas pracy i zmniejsza koszty. Taki sposób uprawy korzystnie wpływa na wodę w glebie, próchnicę oraz mikroorganizmy. Resztki pożniwne pozostające na powierzchni pola chronią glebę przed erozją, utratą wody i materii organicznej. Wszystko to prowadzi do uregulowania stosunków powietrzno-wodnych, poprawy struktury i zwiększenia aktywności życia biologicznego w glebie. Jednocześnie znacznie mniejsze jest zużycie paliwa oraz wolniejsza mineralizacja materii organicznej, co redukuje emisję gazów cieplarnianych, CO2 oraz N2O.
– Obecnie wszyscy mamy mnóstwo innych spraw do załatwienia każdego dnia. Szkoda więc tracić czas na coś, co można zrobić szybciej, a przy tym lepiej. Przykładem może być wykorzystanie technologii Mzuri Pro-Til w uprawie roślin, która w trakcie jednego przejazdu maszyny umożliwia wykonanie wielu czynności. Zmniejsza to koszty, oszczędza czas, a przy tym korzystnie wpływa na środowisko, redukując emisję CO2 do atmosfery. Przeciętne zużycie paliwa przy zastosowaniu naszej technologii wynosi bowiem tylko około 15 l na hektar – mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.
Świadomość ekonomiczna i ekologiczna rolników ciągle rośnie, co sprawia, że coraz częściej sięgają oni po innowacyjne technologie w zakresie polowej produkcji roślinnej, w tym Mzuri Pro-Til. Uprawa pasowa skraca czas wykonywania czynności uprawnych, pozwalając na dotrzymanie optymalnych terminów agrotechnicznych. Jedna hybrydowa maszyna Mzuri zastępuje kilka narzędzi niezbędnych w technologiach tradycyjnych. Zmniejsza to nie tylko koszty paliwa, ale przede wszystkim wysokie koszty zakupu i utrzymania wielu specjalistycznych maszyn. Jeden przejazd agregatu w celu uprawy gleby, aplikacji nawozów (pasowo, idealnie pod system korzeniowy uprawianej rośliny) i siewu nasion znacznie skraca czas pracy, co pozwala uniknąć spiętrzenia prac w okresach szczytowych.
– Stosując uprawę pasową, niezależnie od warunków pogodowych, można dotrzymać optymalnych terminów siewu. Mniejsze koszty i redukcja czasu pracy zwiększają wydajność oraz rentowność gospodarstwa. A właśnie na tym zależy każdemu rolnikowi – dodaje Różniak.

4 mld euro wzrostu gospodarczego: potencjał mięsa hodowanego komórkowo w Polsce

Skuteczne i ekologiczne. Szybszy wzrost i rozwój roślin z foliQ

Skuteczne zaprawianie zbóż ozimych Poznaj foliQ Fessional od Agrii Polska
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.