Jak zidentyfikować i naprawić błędy w drukarce laserowej monochromatycznej?
Pracując w biurze, często borykamy się z problemami z drukarką laserową. Pojawiają się niewyraźne litery czy ciemne pasy lub plamy na kartce, które psują estetykę wydruku i sprawiają, że musimy powtarzać drukowanie. Aby uniknąć marnowania papieru i nie opóźniać przygotowania ważnych dokumentów czy korespondencji, warto zadbać o prawidłową konserwację urządzenia i diagnozować problemy, kiedy tylko się pojawią. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny błędów w druku i jak sobie z nimi poradzić.
Pusty toner
Nawet najbardziej wydajny toner do drukarki w końcu się wyczerpie, a gdy to nastąpi, zauważysz niewyraźny druk na całej powierzchni dokumentu. Warto upewnić się, czy mniejsza intensywność czerni nie jest winą ustawień drukarki. Następnie, również w ustawieniach, sprawdź poziom tonera. Jeśli jest pusty, można jedynie go wymienić. Aby upewnić się, że toner wystarczy na tak długo, jak wynika z informacji na opakowaniu wybierz wkłady oryginalne lub zamienniki sprawdzonych marek, takich jak Estio, dostępne tylko w Print24. Jeśli w opisie tonera istnieje informacja o zgodności z normami ISO, oznacza to że jego wydajność została przetestowana w warunkach laboratoryjnych.
Przepełniony pojemnik na zużyty toner
Chodzi tu o komponent będący częścią wyposażenia drukarki, lub zintegrowany z samym tonerem, który zbiera z powierzchni bębna nadmiar proszku. Łatwo poznasz, że pojemnik w Twojej drukarce się przepełnił gdy na wydruku pojawią się grube, ciemne pasy lub gdy drukarka wyświetli stosowny komunikat i automatycznie przestanie drukować. W zależności od modelu urządzenia i rodzaju tonera wymienisz pojemnik osobno, lub razem z wkładem. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność przy wyjmowaniu pojemnika z drukarki i przekazywaniu go do utylizacji.
Proszek z tonera jest łatwopalny, pozostawia trudne do usunięcia zabrudzenia na tkaninach, a przy kontakcie z organizmem może uszkodzić wzrok lub drogi oddechowe. Jeśli proszek z tonera dostanie się do Twoich oczu lub ust, natychmiast przemyj je dużą ilością wody i w razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem.
Zużyty lub brudny bęben
Bęben jest ważną częścią drukarki laserowej, odpowiadającą za przenoszenie tonera na papier. W zależności od modelu bębna, może on być osobnym komponentem lub częścią tonera. Jeśli bęben się zużyje, zauważymy czarne plamy na krańcach kartki w miejscach gdzie ściera się jego wierzchnia warstwa. W przypadku uszkodzeń mechanicznych, które naruszają gładką powierzchnię bębna, druk może też stać się mniej wyraźny. Wtedy trzeba będzie go wymienić.
Wymiana nie jest konieczna, jeśli bęben jest tylko zabrudzony. Poznasz to po poziomych liniach lub plamach na powierzchni kartki, zostawianych przez nagromadzony proszek lub kurz. Pamiętaj by nie dotykać powierzchni bębna bezpośrednio dłonią ani go nie moczyć; wytrzyj go suchą, delikatną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
Brudzący wałek ładujący
Wałek ładujący to kolejna część, od której zależy jakość druku na drukarce laserowej. To ten wałek (PCR) przekazuje na bęben ładunek elektrostatyczny, który jest potrzebny do powstania wydruku. Jeśli jednak gąbkowa otoczka metalowego rdzenia wałka się zabrudzi, na całej powierzchni kartki pojawią się ciemne zabrudzenia. Wałek ładujący można jednak dokupić i wymienić, co rozwiąże problem.
Podsumowanie
Praca drukarki laserowej zależy nie tylko od jednego elementu, ale od tego jak poszczególne elementy oddziałują ze sobą. Możliwe więc, że na raz zajdzie więcej niż jeden problem. Jeśli np. po wymianie wkładu lub pojemnika na zużyty toner problem nie ustąpi, lub jeśli obawiasz się własnoręcznie czyścić wnętrze drukarki, by go nie uszkodzić, zwróć się do serwisu.
Źródło informacji: Print24
Materiał promocyjny
Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Zalety poleasingowych laptopów biznesowych dla małych firm
Xtreme Fitness Gyms stawia na innowacje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.