Komunikaty PR

Jak zarządzać wodami opadowymi w mieście

2024-05-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Długokęcka
Ecol Group

Marynarki Polskiej 163
80-868 Gdańsk
olga.dlugokecka|ecol-group.com| |olga.dlugokecka|ecol-group.com
+48605721555
https://ecol-group.com/

Rzeka Sokołówka w Łodzi będzie czystsza. Podczyszczalnia wód deszczowych przy ulicy Liściastej przeszła gruntowną modernizację, która stanowi wzorcowy przykład, jak powinno podchodzić się do retencji wód opadowych w mieście. Inwestycja efektywnie łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą, czyli rozwiązaniami opartymi na naturze, takimi jak niecki retencyjne czy nasadzenia roślin. 

Miasto Łódź inwestuje w mądre i efektywne zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. Dobrym przykładem takiej inwestycji jest ulica Liściasta, na której została wykonana gruntowna modernizacja podczyszczalni wód deszczowych i roztopowych. Dotychczasowy zbiornik miał charakter otwarty i nie spełniał już wymagań zarówno pod względem ilości retencjonowanej wody, jak i jakość jej oczyszczania.  

Efektywne oczyszczanie wód opadowych i roztopowych jest kluczowe, biorąc pod uwagę wody spływające z pobliskiego osiedla przez system kanalizacji deszczowej. Do tej pory trafiały one częściowo podczyszczone bezpośrednio do zbiornika oraz rzeki Sokołówka, przepływającej przez teren. Montaż nowego zbiornika, korzystającego z technologii przyjaznych środowisku, poprawi efektywność retencji oraz jakość podczyszczania wód, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska. 

 

Jak to działa w praktyce?

Przy modernizacji podczyszczalni został wdrożony zbiornik retencyjny Hydrozone Benefit – rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę inwestycji, firmę Ecol-Unicon. Modułowy zbiornik o całkowitej pojemności 900 m3 gromadzi wody opadowe, które przepływając przez układ urządzeń, zostają podczyszczone m.in. z zawiesin mineralnych i zanieczyszczeń flotujących. Z kolei substancje ropopochodne są eliminowane za pomocą separatora lamelowego.  Dodatkowo zanieczyszczenia organiczne są usuwane w części hydrofitowej dzięki nasadzonej roślinności i warstwie żwirowej. O to, aby retencjonowana woda była świeża, dbają zamontowane strumienice napowietrzająco-płuczące, które dostarczają do zbiornika tlen i zapobiegają w ten sposób zagniwaniu przetrzymywanej wody. 

Możliwe jest zatem nie tylko retencjonowanie wody, ale również ponowne jej wykorzystanie.

Takie rozwiązania technologiczne to najnowsze światowe trendy, które w dobie zmiany klimatu mają nie tylko pozwalać na retencjonowanie wody, ale wykorzystywać ją również do innych celów.  Rozwiązanie w takiej skali jest dziś naprawdę innowacyjne i przeciera szlaki kolejnym realizacjom. Z powodzeniem może być stosowane na zabetonowanych rynkach i innych uszczelnionych placach miejskich, stanowiąc przełamanie tak oczekiwaną w takich miejscach roślinnością – mówi Przemysław Dębski, Dyrektor Działu Serwisu Ecol-Unicon.

Zastosowanie prefabrykowanego zbiornika znacznie skróciło czas montażu, dzięki czemu zadanie było wykonalne w przewidzianym terminie. Projekt realizowany był w parku miejskim na ograniczonej powierzchni.  Wymagało zatem ingerencji w istniejący drzewostan. Wybraliśmy metody realizacji, które ograniczyły do niezbędnego minimum wycinkę drzew. Prace ziemne odbywały się w dolinie rzeki Sokołówki przy wysokim poziomie wód gruntowych. Tutaj materiał - beton i ciężar elementów prefabrykowanych był niewątpliwym atutem. Przeciwważył sile wyporu i ułatwiał montaż do płyty fundamentowej – dodaje Dębski.

Zaopiekowany został również teren okolicy inwestycji. Jak podkreśla wykonawca, przestrzeń wokół zbiornika i przepływającej w tym miejscu rzeki Sokołówka to miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców Łodzi, dlatego aspekt wizualny był także bardzo istotny.  

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ecol Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok? Biuro prasowe
2024-12-23 | 12:00

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

Na pierwszy rzut oka inwestowanie w farmy fotowoltaiczne może wydawać się mniej opłacalne zimą. Mniejsze nasłonecznienie, krótsze dni i często zachmurzone niebo w naszej szerokości
Infrastruktura BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
2024-12-13 | 09:00

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze

Gmina Zator postawiła na kompleksowe usprawnienie dróg lokalnych w Podolszu i Zatorze. 10 września 2024 roku wykonawcą inwestycji na ulicach Nad Sakwą oraz Starowiejskiej wybrana
Infrastruktura Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
2024-11-18 | 01:00

Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu

Wystawa „World Unseen”, którą już w grudniu będzie można oglądać w Warszawie, pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny za pomocą dotyku i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.