Jak stworzyć magazyn automatyczny w swojej firmie?
Jak stworzyć magazyn automatyczny w swojej firmie?
Obecnie nowoczesny magazyn oznacza więcej niż jeszcze kilka lat temu. Łączy maksymalną wydajność z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. Coraz powszechniejszy jest trend nie tylko związany z digitalizacją procesów magazynowych, ale także automatyzacją. Czym charakteryzuje się magazyn automatyczny? Jak osiągnąć pełną automatyzację na magazynie w firmie? I czy każdy może to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.
Czym jest magazyn automatyczny?
Magazyn automatyczny to taki obiekt składowania, w którym wszystkie czynności procesu logistycznego są wykonywane przez automatycznie sterowane maszyny. Wykonywane czynności nadzoruje w nim wdrożony w tym celu system zarządzania. Co może zostać zautomatyzowane? – M.in. przyjęcia towarów, magazynowanie, kompletowanie czy wysyłka zamówień – mówi Michał Paździorek, kierownik projektów z Etisoft. Skąd bierze się wciąż rosnące zainteresowanie automatyzacją? Wpływają na to obecne realia. Stale skracający się czas realizacji zamówień, coraz wyższe oczekiwania klientów oraz dążenie do maksymalnej optymalizacji procesów. Jednak wdrożenie pełnej automatyzacji nie zawsze jest możliwe. – Część przedsiębiorstw decyduje się na stopniowe wprowadzanie tego typu rozwiązań lub świadomie wdraża tylko częściową automatyzację. – dodaje specjalista z Etisoft. Niemniej każda, nawet najmniejsza zmiana w kierunku optymalizacji procesów magazynowych, może wpłynąć pozytywnie na efektywność pracy. O ile tylko zostanie wprowadzona przy użyciu sprawdzonych rozwiązań.
Z jakich technologii korzysta magazyn automatyczny?
Generalnie są to dwie kategorie technologii: maszyny i urządzenia oraz oprogramowanie. Tym, co robi zdecydowanie największe wrażenie w magazynie automatycznym, są systemy intralogistyczne oparte o pojazdy AGV (Automated Guided Vehicle). Są one odpowiedzialne za transport ładunków wagi ciężkiej. Co je wyróżnia? – Nasze pojazdy poruszają się po wyznaczonym torze, ryzyko wystąpienia kolizji jest zminimalizowane poprzez zaawansowany system bezpieczeństwa zgodny z najnowszymi normami, a nad wszystkim czuwa system zarządzający flotą robotów autonomicznych – IntraFleet. -tłumaczy Michał Paździorek. Taki system może działać także pomiędzy halą produkcyjną i magazynową, łącząc te dwie przestrzenie i transportując ładunki pomiędzy nimi. Jakie korzyści daje stosowanie systemów intralogistycznych? Między innymi obniżenie kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i ładunków oraz zapewnienie niezawodności procesów logistycznych.
Perfekcyjna synchronizacja działań
Rozwiązaniem, które także może w znaczący sposób usprawnić pracę magazynu, jest zastosowanie systemów automatycznej kontroli jakości. Ich zadaniem jest weryfikacja poprawności zamówień (kontrolowanie, czy są kompletne) oraz ich bezpiecznego zapakowania. Korzystają z kamer, które skanują palety w poszukiwaniu nadruków i etykiet, porównując je z tymi obecnymi w bazie danych magazynu. Oznaczenia wykonuje się z pomocą urządzeń typu Print and Apply. Te automatyczne maszyny, znakujące opakowania zbiorcze, gwarantują stuprocentową dokładność i powtarzalność znakowania. Można je także zintegrować z systemami zarządzającymi drukiem. To właśnie synchronizacja działań wykonywanych przez różne maszyny stanowi największą siłę automatyzacji. Sprawia, że możliwe jest stworzenie perfekcyjnego łańcucha działań – począwszy od linii produkcyjnej, przez magazynowanie, znakowanie aż po wysyłkę zamówień.
Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Zalety poleasingowych laptopów biznesowych dla małych firm
Xtreme Fitness Gyms stawia na innowacje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.