Jak korzystać z lodówki, aby dbać o środowisko i oszczędzać
Myśląc o ekologicznych sprzętach w naszej zielonej kuchni, przede wszystkim uwzględniamy aspekt energooszczędności. Kupowanie takich urządzeń to jeden z głównych sposobów na zastosowanie proekologicznych rozwiązań w naszym codziennym życiu. Bardzo ważne jest, by wziąć to pod uwagę przy wyborze nowej lodówki, ponieważ są one jednymi z najbardziej energochłonnych urządzeń w gospodarstwie domowym. Nie jest więc zaskoczeniem, że wielu producentów lodówek podjęło znaczne wysiłki, aby łatwiej było nam troszczyć się o planetę i równocześnie obniżyć rachunki za prąd i wodę. W porównaniu do tych produkowanych ponad 10 lat temu, obecnie lodówki są znacznie bardziej przyjazne środowisku, ponieważ gwarantują wydajną i energooszczędną pracę urządzeń.
OGRANICZENIE ZUŻYCIA ENERGII I WYRZUCANEJ ŻYWNOŚCI
Wraz z rosnącą ilością globalnych problemów środowiskowych i społecznych, energooszczędność sprzętów kuchennych to za mało. Jednym z ogromnych problemów z jakim aktualnie się mierzymy jest marnowanie żywności. Około 30% całej wyprodukowanej żywności jest obecnie wyrzucana i szkodzi środowisku. Mimo tego, że ponad połowa społeczeństwa wykazuje chęć niemarnowania żywności, to w dalszym ciągu robimy zbyt duże, nieprzemyślane zakupy, przechowujemy produkty nieprawidłowo i wyrzucamy je, gdy nie wyglądają już idealnie.
JAK OSZCZEDZAĆ? Nie wypełniaj lodówki po brzegi
Lodówka potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby utrzymać żywność w równomiernej temperaturze. Układanie produktów zbyt ciasno może sprawić, że niektóre z nich będą zbyt zimne lub nawet zamarzną, a inne z powodu nadmiernego ciepła nie zachowają swojej świeżości. Staraj się, aby lodówka była wypełniona w około 2/3 objętości.
Nie wkładaj ciepłego jedzenia
Przed włożeniem do lodówki żywności powinna ona wystygnąć. Im mniej pracy musi wykonać lodówka, by schłodzić jedzenie, tym mniej energii zużyje.
Ogranicz do minimum czas, kiedy drzwi lodówki są otwarte
Im dłużej drzwi są otwarte, tym więcej zimnego powietrza ucieka i tym więcej energii jest potrzebne do ponownego obniżenia temperatury.
Reguluj temperaturę
Upewnij się, że temperatura nie jest zbyt niska. Lodówki nie powinny być ustawione na temperaturę niższą niż 5ºC, a zamrażarki na mniej niż -18ºC. Ustawienie zbyt niskiej temperatury sprawi, że zużyjemy więcej energii, natomiast zbyt wysokie temperatury prowadzą do przedwczesnego psucia się żywności.
Do chłodzenia lodówki użyj mrożonek
Jeśli rozmrażasz jedzenie z zamrażarki, włóż je do lodówki. Pomaga to chłodzić lodówkę bez zużycia energii.
Zadbaj o czystość wszystkich elementów lodówki
Zatkanie przez zabrudzenie któregoś z otworów w lodówce sprawia, że dopływ zimna może być ograniczony, przez co sprzęt w celu schłodzenia zużywa więcej energii.
Zapewnij lodówce wystarczającą ilość miejsca
Upewnij się, że lodówka ma wokół siebie wystarczająco dużo miejsca na cyrkulację powietrza i trzymaj ją z dala od zewnętrznych źródeł ciepła, w tym również od słońca.
ZASTOSOWANIE NOWOCZESNYCH ROZWIĄZAŃ
Poza ogólnymi zasadami, jakie należy na co dzień stosować w naszych kuchniach, by jak najmniej jedzenia trafiało do kosza, warto również zdecydować się na sprzęt AGD, który przy jednoczesnym oszczędzaniu wody i energii pozwoli nam ograniczyć ilość marnowanej żywności. A wszystko to dzięki nowoczesnym funkcjom, które znajdziemy między innymi w lodówkach marki Electrolux. Zapewniają one doskonałe środowisko utrzymujące jakość jedzenia na dłużej, dzięki czemu nie trafia ono do śmieci.
Szuflada NaturaFresh™ gwarantuje świeższe produkty aż do trzech razy dłużej
Komora chłodziarko-zamrażarki NaturaFresh może utrzymywać temperaturę 0°C – idealną dla mięsa i ryb. Temperaturę i wilgotność możemy dodatkowo regulować, co gwarantuje doskonałe warunki do przechowywania różnych produktów. W efekcie żywność zachowuje konsystencję i smak, jak świeżo po zakupie.
Eko - duża szuflada
Specjalnie zaprojektowana szuflada na warzywa MaxiBox, umożliwia przechowywanie w chłodziarce nawet największych produktów. Dzięki temu pozwala łatwo i efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Zmieści się w niej nawet cały arbuz.
Technologia TwinTech NoFrost
Dzięki zintegrowanemu systemowi LowFrost w chłodziarko-zamrażarce, możliwe jest kontrolowanie oszronienia. System redukuje gromadzenie się lodu, dzięki czemu wymaga ona rzadszego rozmrażania. Powstrzymanie gromadzenia się szronu, zapewnia też pełną dbałość o produkty. Dodatkowo, dzięki chłodziarko-zamrażarce z technologią TwinTech od marki Electrolux produkty zachowują idealną świeżość nawet po 7 dniach.
Technologia Cooling 360°
Zapewnia stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, aby produkty dłużej zachowywały oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze. Dodatkowo, ściana ze stali szlachetnej szybko stabilizuje temperaturę, szczególnie w przypadku otwierania drzwi chłodziarki.
Półka SpinView
Jednym z powodów psucia się żywności jest to, że często zapominamy o produktach znajdujących się na tyle lodówki. Odpowiedzią na ten problem jest półka SpinView firmy Electrolux, którą można obracać o 360 stopni. W taki sposób uzyskujemy wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych składników – bez potrzeby ich przekładania.
LODOWKI PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA MUSZĄ BYĆ WIĘCEJ NIŻ TYLKO ENERGOOSZCZĘDNE
Rzecz w tym, że energooszczędność nie jest jedyną miarą, za pomocą której można ocenić, czy lodówka jest przyjazna dla środowiska. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego są wykonane czy innowacyjne funkcje umożliwiające prawidłowe przechowywanie żywności. Jako świadomi konsumenci, przy wyborze nowej lodówki powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te aspekty i zaczynając od naszej kuchni zadbać o dobro całej planety.
Święta coraz bliżej! To idealny moment, aby pomyśleć o prezentach.
EZVIZ ogłasza wyjątkowe promocje na Black Week. Produkty nawet o 500 zł tańsze!
Atrakcyjne promocje od Jabra na Black Friday i Cyber Monday 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.