Komunikaty PR

Jak innowacje wspierają osoby z ograniczeniami ruchowymi?

2024-08-14  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Bielkiewicz
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
monika.bielkiewicz|goodonepr.pl| |monika.bielkiewicz|goodonepr.pl
+48 881 575 502
https://goodonepr.prowly.com/

Współczesny świat stawia na inkluzywność i równość szans. Dzięki nowoczesnym technologiom niepełnosprawność ruchowa nie musi już oznaczać ograniczeń w dostępie do pełnego i aktywnego życia. W społeczeństwie, w którym mobilność odgrywa kluczową rolę, istotne jest, aby każdy miał możliwość swobodnego przemieszczania się. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi nowoczesne technologie otwierają nowe możliwości i ułatwiają codzienne czynności.

Osoby niepełnosprawne ruchowo codziennie borykają się z wieloma wyzwaniami. Od trudności w poruszaniu się, przez ograniczony dostęp do miejsc publicznych, aż po problemy z wykonywaniem codziennych czynności w domu i pracy. Na szczęście, rozwój technologii coraz śmielej wkracza w obszar wspierania tych osób, umożliwiając im pełniejszą integrację społeczną.

Wsparcie w domu i w pracy

Nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i urządzenia mobilne dają nowe możliwości dla każdego z nas, technologie wspomagające natomiast mogą zrewolucjonizować życie osób niepełnosprawnych. Rozwiązania te ułatwiają osobom z ograniczeniami ruchowymi codzienne czynności, umożliwiają tym samym ich integrację w środowisku akademickim czy w pracy. Technologie smart home takie jak inteligentne oświetlenie, termostaty czy zamki, umożliwiają sterowanie za pomocą głosu lub aplikacji na smartfony, co znacząco ułatwia wykonywanie codziennych czynności. W pracy nowoczesne stanowiska wyposażone w programowanie do sterowania głosem oraz narzędzia ułatwiające obsługę komputera bez potrzeby używania rąk są coraz powszechniejsze. Zwiększają komfort i efektywność pracy.

– Praca i edukacja to nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim źródło niezależności, samooceny i integracji społecznej. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi możliwość pracy czy nauki jest równoznaczna z możliwością samodzielnego kształtowania swojego życia i przyszłości. Dostępność odpowiednich narzędzi i środowiska, które uwzględniają ich specyficzne potrzeby, jest kluczowa. Wspieranie aktywności zawodowej i edukacyjnej osób niepełnosprawnych nie tylko pomaga im osiągnąć pełnię życia, ale również przyczynia się do budowania bardziej inkluzywnej społeczności. Każda inwestycja w dostępność i technologie wspomagające przekłada się na realne zmiany w ich codziennym funkcjonowaniu i daje im szansę na równoprawne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym – tłumaczy Kamila Górniak, Prezeska Fundacji Pora Działania.

Wsparcie w komunikacji

Swobodne przemieszczanie się i efektywna mobilność odgrywa kluczową rolę w społeczeństwie. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, jednym z nowoczesnych, wygodnych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań transportowych jest mikromobilność. Mikrosamochody czy lekkie pojazdy trzy- i czterokołowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

– Gdy lekarze amputowali mi nogę, bardzo długo myślałem, że moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Ograniczenia komunikacyjne, jakie stwarzała proteza, spowodowały, że każda dłuższa podróż stanowiła dla mnie ogromne wyzwanie. Od momentu, gdy w 2021 r. stałem się posiadaczem lekkiego pojazdu elektrycznego, znów jestem niezależny i cieszę się życiem. Mogę samodzielnie załatwić większość spraw, przemieszczam się szybko i sprawnie, a do tego mam możliwość podróżować. Każdego lata przemierzam ok. 2 tys. kilometrów po Polsce, odkrywając nowe miejsca, poznając ludzi i ciesząc się niezależnością. Swoje wyprawy relacjonuję na kanale TestMisja na YouTube, aby dać przykład innym osobom z niepełnosprawnościami. Co więcej, mogę pomagać innym  jestem wolontariuszem w domu seniora. Ograniczenia ruchowe nie muszą zamykać ludzi w domach, jest wiele rozwiązań, z których możemy korzystać, aby czerpać z życia pełnymi garściami – opowiada Rafał Borowski z Gdańska, który od 3 lat korzysta z pojazdu elektrycznego.

Lekkie pojazdy elektryczne są projektowane z myślą o zwiększeniu dostępności, wygody i efektywności poruszania się po zróżnicowanej przestrzeni miejskiej. Są zwrotne i zwinne dzięki kompaktowym wymiarom i lekkiej konstrukcji. Z łatwością można nimi manewrować w gęstym ruchu miejskim, omijając korki i łatwo parkować nawet w ciasnych przestrzeniach. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest także fakt posiadania certyfikatu medycznego, dzięki czemu mogą być używane bez potrzeby rejestracji czy posiadania prawa jazdy. Upoważnia on użytkownika także do poruszania się po wszystkich miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszy: po chodnikach, parkach, ciągach spacerowych, sklepach i galeriach.

– Jednym z najważniejszych atutów nowoczesnych pojazdów z kategorii mikro jest ich dostępność dla różnych grup społecznych. Jako producent pojazdów tej kategorii chcemy, aby nasze modele jak najlepiej odpowiadały potrzebom użytkowników. Słuchamy ich i wprowadzamy w naszych modelach modyfikacje, dostosowując je do ich specyficznych potrzeb. To sprawia, że także osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą nie tylko wygodnie podróżować, ale również cieszyć się większą niezależnością – wyjaśnia Maciej Płatek, Prezes Zarządu firmy Electroride.

Nowoczesne technologie oferują niezliczone możliwości dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Elektryczne pojazdy, inteligentne domy, technologie wspomagające czy aplikacje mobilne to tylko niektóre z rozwiązań, które poprawiają jakość życia i umożliwiają pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki nim niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem, a życie może być pełne radości i niezależności.

Electroride jest polską, rodzinną firmą założoną w 2017 roku, specjalizującą się w produkcji lekkich pojazdów elektrycznych, takich jak skutery czy minicary. Jest liderem tego sektora w Polsce, a swoje produkty sprzedaje na terenie całej Unii Europejskiej. Wszystkie modele są zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników, przeznaczone dla szerokiej grupy kierowców. Marka Electroride wyróżnia się przyjazną obsługą klienta na każdym etapie zakupowym, oferując pełne wsparcie, gwarancję oraz możliwość serwisowania pojazdów door-to-door. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.