Komunikaty PR

Jak dostawca energii może wspierać zrównoważony rozwój miast

2024-09-27  |  16:00

Co roku pod koniec września w wielu krajach obchodzony jest Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie pozwala połączyć lokalne i międzynarodowe inicjatywy, wzmocnić wydźwięk działań i stworzyć globalny ruch przyczyniający się do realizacji tych celów. Zgodnie z tymi założeniami działa także stołeczny Stoen Operator. Dostarcza energię elektryczną do ponad miliona odbiorców w stolicy i okolicach, a jednocześnie dba o ochronę klimatu na poziomie lokalnym.

Działanie dla wspólnej przyszłości

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju odbywa się w dniach 20–29 września. Został ustanowiony, by promować równowagę w postępie cywilizacyjnym, a także przyspieszyć realizację Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przyjętych przez ONZ. W 2024 roku Polska osiągnęła stabilną 10. pozycję w globalnym Indeksie SDG, co odzwierciedla jej postępy w realizacji tych celów. Pozostają jednak jeszcze obszary wymagające dalszych działań. Wśród nich jest energetyka.

Strategiczne zobowiązanie w praktyce

Uwzględnianie działań prowadzących do realizacji celów jest niezwykle ważne nie tylko w wymiarze globalnym, ale także w mikroskali – na poziomie lokalnym. Zrównoważony rozwój miast tak dużych jak Warszawa nie jest możliwy bez uwzględnienia w nim dystrybucji energii. Efektywnie dostarczany prąd stanowi niezwykle istotny element ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i jednoczesne dążenie do ograniczenia emisji CO2. Stoen Operator wypełnia założenia globalnej strategii Grupy E.ON i wspiera klientów w osiąganiu zeroemisyjności.

Zrównoważony rozwój miast to koncepcja, która zakłada harmonijny rozwój infrastruktury miejskiej, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zaspokajaniem potrzeb mieszkańców – mówi Aleksandra Smolarska- Flis, rzeczniczka prasowa Stoen Operator. – To podejście wymaga mądrego zarządzania zasobami, promowania ekologicznych rozwiązań i tworzenia przestrzeni publicznych sprzyjających zdrowemu stylowi życia. Jest ono również ściśle powiązane z energetyką i redukcją emisji gazów cieplarnianych w tym obszarze. Stoen Operator, który wypełnia obowiązki Operatora Systemu Dystrybucyjnego w stolicy, podejmuje szereg inicjatyw ukierunkowanych na proekologiczną transformację energetyczną.

Dobre praktyki OSD w lokalnym wymiarze

Najważniejszymi elementami działalności stołecznego operatora są m.in. digitalizacja i dążenie do osiągnięcia neutralnego bilansu węglowego. Dlatego nie tylko wdraża kolejne rozwiązania cyfrowe, ale także zapewnia zespołom swoich elektromonterów nowe samochody elektryczne. Inicjatywa ta wpisuje się ponadto w rozwój warszawskiej niskoemisyjnej komunikacji miejskiej.

Stoen Operator łączy swoje cele biznesowe ze spełnianiem założeń zawartych w Karcie Efektywnej Transformacji (KET). Jednym z działań warszawskiego OSD są przyłączenia do sieci energetycznej rosnącej liczby rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Aby było to możliwe, Stoen Operator stale modernizuje i rozwija sieć dystrybucyjną. Tylko w bieżącym roku spółka przeznaczyła na ten cel rekordowe 650 mln złotych. Podejmuje też działania, by zwiększyć elastyczność sieci, co jest kluczowe do zrównoważonego rozwoju miast.

W Warszawie realizujemy program testowy z tego zakresu. W zeszłym roku z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisaliśmy list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej – mówi Aleksandra Smolarska- Flis.

Modernizacja i inwestycje obejmują nie tylko sieć. Dla odbiorców końcowych do pośredniego ograniczania emisji pomocne narzędzie stanowią liczniki zdalnego odczytu. Nowoczesne urządzenia pozwalają lepiej kontrolować zużycie prądu, a także zmniejszyć koszty środowiskowe związane z serwisowaniem czy okresowymi odczytami u każdego użytkownika. W tym roku spółka zakończyła montaż łącznie 273 tysięcy urządzeń, a do końca grudnia zainstaluje kolejne 60 tysięcy liczników.

Ekologia w dobie cyfryzacji

Lawinowo rośnie liczba różnego rodzaju danych przetwarzanych na całym świecie. Prowadzona na szeroką skalę cyfryzacja sektora energetycznego niesie ze sobą ryzyko spowodowania znacznego śladu węglowego. Szacunki wskazują, że w obszarze technologii komunikacyjno-informacyjnych osiąga on poziom między 2 a 3,7%. To tyle, ile emituje cały przemysł lotniczy.

Również w tym zakresie Stoen Operator podejmuje prośrodowiskowe działania. Stworzony w strukturach całej Grupy E.ON program Data Governance odpowiada za procesy kontroli i optymalizacji tworzenia danych, ich konserwacji, obsługi oraz wykorzystania i usuwania zbędnych elementów. W prace zaangażowani są wszyscy pracownicy, a stołeczny Operator podkreśla, że dane, które nie są wykorzystywane, stanowią koszt. Ich nadmiar zanieczyszcza cyfrowe środowisko organizacji, zatem niepotrzebne informacje zgodnie z zasadami programu są stale eliminowane.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Columbus wprowadza usługę do synchronizacji urządzeń energetycznych Biuro prasowe
2024-10-09 | 14:35

Columbus wprowadza usługę do synchronizacji urządzeń energetycznych

Columbus Intelligence – innowacyjna usługa od Columbus, oparta na inteligentnych algorytmach, wchodzi na polski rynek. Rozwiązanie przyspieszy o 20-40% zwrot z inwestycji w domowe magazyny
Energetyka Fabryki Trinasolar z certyfikatami Zero-carbon Factory
2024-10-03 | 01:00

Fabryki Trinasolar z certyfikatami Zero-carbon Factory

Trinasolar, globalny lider sektora inteligentnych rozwiązań fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii, ogłosił wyróżnienie dwóch jego fabryk prestiżowymi
Energetyka Pierwszy moduł PV w 100% z recyklingu
2024-09-24 | 01:00

Pierwszy moduł PV w 100% z recyklingu

Trinasolar, wiodący globalny dostawca rozwiązań fotowoltaicznych i magazynowania energii, ogłosił, że z sukcesem wyprodukował pierwszy na świecie moduł c-Si w pełni stworzony z części

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym

Polska jest najbardziej zaawansowana spośród państw członkowskich w pracach nad stworzeniem Społecznego Planu Klimatycznego, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni. W ramach planu 50 mld zł ze Społecznego Funduszu Klimatycznego trafi na wsparcie transformacji energetycznej w Polsce, z czego jedna trzecia – na inwestycje w obszarze budownictwa. Z założenia środki te mają uchronić najbiedniejszych przed ubóstwem energetycznym w czasie przejściowym transformacji energetycznej.

IT i technologie

Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym zwłaszcza uczenia maszynowego czy generatywnej sztucznej inteligencji, zwiększa możliwości statystyków. Mogą oni korzystać z nowych źródeł danych i poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji. Wraz z rozwojem narzędzi informatycznych zmienia się też sposób, w jaki odbiorcy poszukują danych statystycznych. Opracowania przygotowywane przez jednostki takie jak Główny Urząd Statystyczny czy Eurostat będą musiały konkurować z tymi, które przygotowują podmioty niewyspecjalizowane lub nawet modele językowe, bazujące często na niepewnych źródłach.

Transport

Mała liczba punktów ładowania spowalnia rozwój elektromobilności. Powodem długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe

Tempo rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce wciąż jest zbyt wolne i pozostaje jedną z największych barier w rozwoju rynku samochodów elektrycznych – wskazują eksperci. Chętnych na budowę takich instalacji nie brakuje, ale problemem jest długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe. Proces uruchamiania nowych punktów ładowania przeciąga się nawet do dwóch–trzech lat, a można by go skrócić co najmniej o połowę.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.