Komunikaty PR

IS-Wireless: 2024 rok w telekomunikacji pod znakiem wdrożeń prywatnych sieci 5G

2024-01-04  |  01:00
Biuro prasowe

W 2024 roku możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju prywatnych sieci 5G w Polsce. Czekają nas nowe wdrożenia w przemyśle, samorządach i ośrodkach akademickich – prognozują eksperci IS-Wireless. Bardzo ważna będzie również edukacja w zakresie budowy i obsługi sieci 5G w modelu otwartym i rola polskich uczelni. 

W opinii ekspertów IS-Wireless duży wpływ na to, co będzie się działo w branży telekomunikacyjnej  w 2024 roku będzie miała podjęta w ubiegłym roku decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie przeznaczenia dedykowanego pasma częstotliwości radiowych 5G na potrzeby budowy sieci prywatnych. – W rezultacie możemy się spodziewać wzrostu zainteresowania prywatnym 5G w przemyśle i samorządach. Nowe instalacje można tworzyć niezależnie od infrastruktury dużych operatorów. Oczekujemy również przyspieszenia procesów automatyzacji i robotyzacji w myśl idei Przemysłu 4.0. Z kolei samorządy mogą wdrażać usługi typu smart city i smart village – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiego producenta i dostawcy sieci 5G w modelu otwartym. 

Jak przypomina pierwsza w kraju prywatna przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym (Open RAN) uruchomiona została w Krakowie już w 2023 r. dzięki współpracy inkubatora technologicznego hubraum i IS‑Wireless. – Coraz więcej sieci będzie powstawać w modelu otwartym, ponieważ pozwala on na łączenie elementów od różnych dostawców, co wpływa na ograniczenie ryzyka, zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty – zaznacza Sławomir Pietrzyk.

W kierunku otwartości i niezależności

Model otwarty to najszybciej rosnący na świecie segment rynku radiowych sieci dostępowych. Badania rynkowe wskazują, że już 8 na 10 operatorów komórkowych ma w planach inwestycje w Open RAN. Rządy wielu krajów dostrzegają rosnący potencjał tego modelu budowy sieci – na przykład Wielka Brytania przeznacza setki milionów funtów na dywersyfikację łańcucha dostaw na rynku telekomunikacyjnym. Wsparcie zapewnia również rząd niemiecki, gdzie powstaje także pierwsza ogólnokrajowa sieć komórkowa 5G w modelu Open RAN. – Inwestycje w najnowsze rozwiązania telekomunikacyjne dostarczane przez rodzime firmy będą mieć korzystny wpływ na naszą gospodarkę i jej konkurencyjność na międzynarodowych rynkach – zaznacza prezes IS-Wireless.

Eksperci IS-Wireless prognozują również, że w 2024 r. sieci prywatne będą uruchamiane na polskich uczelniach. Jak zauważają, jednostki akademickie już od jakiegoś czasu wykazują zainteresowanie wdrażaniem prywatnego 5G w modelu otwartym na potrzeby dydaktyki, obsługi działania uczelni, oraz w celach badawczych. Tzw. testbedy 5G, czyli platformy do testowania nowych rozwiązań w technologiach mobilnych powstają zarówno w Europie Zachodniej – w Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii – jak również w naszym regionie, np. na Ryskim Uniwersytecie Technicznym na Łotwie. Wkrótce tego typu sieci będą uruchamiane także na polskich uczelniach, jak zapowiada IS-Wireless pierwsza powstanie już pod koniec stycznia. – Open RAN okazuje się preferowanym modelem w przypadku działalności naukowej, ponieważ pozwala na daleko idące modyfikacje sieci i jej swobodną konfigurację na potrzeby konkretnych wyzwań badawczych – wyjaśniają eksperci.

Jak wskazuje Sławomir Pietrzyk musimy skupić się na kształceniu specjalistów będących w stanie nie tylko obsługiwać, ale i tworzyć nowoczesne sieci telekomunikacyjne. Dlatego tak ważna jest współpraca z polskimi uczelniami. – Aby odpowiedzieć na rosnący popyt na 5G, a w przyszłości i kolejne generacje sieci komórkowych, musimy kształcić kadry telekomunikacyjne. Właśnie to będzie stanowiło jedno z największych wyzwań w sferze rozwoju 5G w Polsce w najbliższych latach. Potencjał gospodarczy i społeczny tej technologii jest ogromny, bez wątpienia najlepsze dopiero przed nami – mówi prezes IS-Wireless.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku? Biuro prasowe
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie
Technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.