Inteligentny dom, to energooszczędny dom
Pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o smart home, jest wygoda. Inteligentne technologie mogą być bardzo dokładnie dopasowane do naszych potrzeb, dzięki czemu ułatwiają nasze codzienne obowiązki. Ale smart home to również ekosystem dla wszystkich tych, którzy chcą świadomie ograniczać zużycie energii i w rezultacie wprowadzić oszczędności do domowego budżetu.
Monitoruj energię w swoim domu
Pierwszym krokiem do oszczędzania energii jest dokładna wiedza o tym, jak i gdzie zużywamy jej najwięcej. Inteligentne urządzenia dają możliwość monitorowania zużycia energii w całym domu, a my mamy realną wiedzę na temat tego, jakie są nasze nawyki w tym zakresie i gdzie powinniśmy je zmienić, aby ograniczyć koszty. W aplikacji SmartThings[1], wybierając moduł SmartThings Energy[2], możemy zobaczyć miesięczne, tygodniowe i dzienne zużycie energii oraz przewidywane opłaty. SmartThings umożliwia również wyznaczanie sobie celów – np. miesięcznego zużycia energii – i wyśle do nas alert, jeśli przekraczamy normy jakie ustaliliśmy. To również świetne rozwiązanie, jeśli chcemy skorzystać z różnych taryf od naszego dostarczyciela energii. Często wieczorami prąd jest po prostu tańszy. Możemy rozplanować w aplikacji włączenie niektórych sprzętów właśnie późnym popołudniem, np. pralkę lub odkurzacz automatyczny Jet Bot+.
Co więcej, w aplikacji, jednym przesunięciem palca możesz również włączyć tryb AI Energy Mode, który automatycznie przełączy wybrane urządzenia w tryb oszczędzania energii, abyś mógł osiągnąć swój cel zużycia energii na dany miesiąc[3].
Wprowadzaj dobre, energooszczędne nawyki
Mając smart home oraz znając już własne upodobania dotyczące korzystania z domowych urządzeń możemy w prosty sposób nimi zarządzić. Dzięki aplikacji SmartThings1 możemy zdalnie włączać i wyłączać urządzenia tak, aby dopasować je do naszego stylu życia na bieżąco, a także ustawiać harmonogram ich pracy. Na przykład obniżając temperaturę w domu, gdy jesteśmy w pracy lub kiedy śpimy. Albo włączając oczyszczacz powietrza godzinę przez przyjściem do domu lub gdy otrzymamy alert, że jest to konieczne. Podobnie możemy zarządzić oświetleniem w domu, które tak często zapominamy wyłączać kiedy wychodzimy z domu czy roletami, które zasłonią nasze okna o zaplanowanej godzinie. Mogą one współpracować również z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu, takimi jak np. klimatyzacja. Rolety zamykają się, kiedy włączamy klimatyzację, dzięki temu pomieszczenie nie nagrzewa się dodatkowo i w rezultacie szybciej chłodzi. A my oszczędzamy prąd.
Marnotrawienie energii ogranicza również inteligentne gniazdko, sterowane z poziomu smartfona. Zamiast więc utrzymywać sprzęty w trybie czuwania, można je wszystkie łatwo wyłączyć. Wszystkie te czynności możemy w łatwy sposób wykonać z pomocą aplikacji SmartThings z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
Wybieraj inteligentne urządzenia, które pozwolą ci oszczędzać energię
Monitorowanie zużycia prądu i mądre korzystanie ze smart urządzeń jest niezwykle ważne, jeśli chcemy oszczędzać nasze zasoby. Ale równie ważne jest wybieranie takich urządzań AGD, które posiadają funkcje wspierające ten proces przy każdym użyciu. Pranie, suszenie, przechowywanie żywności czy gotowanie. We wszystkich tych czynnościach możemy polegać na nowoczesnych technologiach, które obniżą zużycie energii już podczas korzystania z urządzeń.
Czy wiesz, że pranie w zimnej wodzie może być skuteczne, nawet w przypadku mocno zabrudzonych ubrań? Dzięki technologii Samsung AI EcoBubble™ możemy skutecznie prać już w temperaturze 15°C. Pranie w zimnej wodzie pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 70% przy zachowaniu skuteczności[4]. W pralkach Samsung równie wydajny jest program Pranie Optymalne AI[5]. Wykorzystuje on 5 precyzyjnych czujników, które dostosowują ilość wody, detergentów oraz temperaturę i czas prania do stopnia zabrudzenia i wagi wsadu. Dzięki temu osiągamy idealne efekty prania przy ograniczeniu wykorzystania wody i środków piorących.
Również w kuchni możemy oszczędzać energię z inteligentnymi urządzeniami. Mniejsze zużycie prądu jest teraz możliwe, dzięki piekarnikowi Dual Cook Steam™. Jego wyjątkowa budowa oraz separator, który dzieli piekarnik na dwie komory sprawia, że możliwe jest korzystanie tylko z jednej z nich. Wówczas oszczędzamy energię i dbamy o domowy budżet. Natomiast lodówka Family Hub wyśle nam powiadomienie na telefon za pomocą aplikacji SmartThings zawsze wtedy, gdy zapomnimy zamknąć drzwi lodówki. W ten sposób minimalizujemy straty zimna i energię, które lodówka musi wykorzystać, żeby ponownie się schłodzić.
Smart home to szereg możliwości, dzięki którym nie tylko dopasujemy dom do swoich potrzeb, ale również wprowadzimy realne oszczędności do swojego portfela.
[1] Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 8↑, iOS 13↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”.
[2] Dotyczy wybranych urządzeń Samsung. Wszystkie urządzenia powinny być podłączone do Wi-Fi lub innej sieci bezprzewodowej i zarejestrowane na jednym koncie Samsung.
[3] Tryb AI Energy działa w wybranych urządzeniach Samsung , więcej informacji na stronie: https://www.samsung.com/pl/home-appliances/smartthings/energy/
[4] Przetestowane zgodnie z IEC 60456-2010 / wsad 4 kg / pranie w niskiej temperaturze w programie Super Eco Wash (WF80F5E5U4W) w porównaniu z programem do prania bawełny 40°C bez EcoBubble™ (WF0702WKU). Indywidualne wyniki mogą się różnić.
[5] Program Pranie Optymalne dostępny jest wybranych modelach, więcej informacji: https://www.samsung.com/pl/washers-and-dryers/all-washers-and-dryers/
Święta coraz bliżej! To idealny moment, aby pomyśleć o prezentach.
EZVIZ ogłasza wyjątkowe promocje na Black Week. Produkty nawet o 500 zł tańsze!
Atrakcyjne promocje od Jabra na Black Friday i Cyber Monday 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.