Instalacja pompy ciepła z buforem ciepła i zasobnikiem - dlaczego warto?
Zalety korzystania z pomp ciepła są powszechnie znane - wielofunkcyjność, ekologiczność, wygoda użytkowania… Aby jednak maksymalnie wykorzystać możliwości, które daje pompa, dobrze jest połączyć ją z buforem ciepła oraz zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.
Zbiorniki buforowe mają istotny udział w efektywnym wykorzystywaniu energii wytwarzanej przez pompy. Zapewniają odpowiedni poziom wody w instalacji, dzięki czemu pompa pracuje stabilnie. Sprężarka rzadziej się uruchamia, co przekłada się na wydłużenie żywotności całego urządzenia. Bufor może stanowić również magazyn energii niezbędnej do procesu odszraniania.
Odpowiedni zasobnik c.w.u. jest natomiast idealnym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Umożliwia on także magazynowanie ciepła w przypadku nadwyżki energii elektrycznej powstałej np. w słoneczne dni we własnej instalacji fotowoltaicznej. Inteligentne wykorzystanie nadwyżek umożliwia funkcja SmartGrid dostępna między innymi pompach ciepła oferowanych przez Termet.
Wybór nie musi być trudny
Poprawnie dobrany bufor oraz zasobnik zwiększają efektywność energetyczną całego układu, zapewniając komfort ogrzewania i produkcji c.w.u. Aby ten wybór ułatwić, firma Termet oferuje odpowiednio zestawione pakiety, które optymalizują pracę instalacji.
Program doboru
Jeśli decydujesz się na oddzielny zakup urządzeń, warto wstępnie oszacować moc pompy ciepła oraz pojemność zasobnika i bufora. W tym celu Termet udostępnia program doboru, który ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Wystarczy w prosty sposób uzupełnić kilka informacji:
1. lokalizację,
2. rodzaj budynku i jego powierzchnię
3. standard energetyczny opierający się na tabeli
Na podstawie tych danych, program obliczy szacowaną moc pompy ciepła oraz pojemność zasobnika i bufora.
Link do pobrania programu:
https://www.termet.com.pl/pompy-ciepla/wp-content/uploads/2022/11/PROGRAM-DOBORU-POMPY-CIEPLA.xlsx
Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Inbank sfinansuje zieloną transformację tysięcy Polaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.