II Camp sportowy dla przyszłych paraolimpijczyków w Krakowie.
II Camp sportowy dla przyszłych paraolimpijczyków w Krakowie.
W terminie 22-25.09.2022 r. w Hali Cracovii odbędzie się drugi camp sportowy w ramach projektu Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028. Tym razem będzie on poświęcony dyscyplinom paraolimpijskim dla osób z dysfunkcją wzroku. Spotkanie motywacyjne poprowadzi paraolimpijczyk Marcin Ryszka.
Celem całego projektu jest promocja dziedzin paraolimpijskich, kształcenie potencjalnych parasportowców, tak, aby w przyszłości mogli zasilić szeregi reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich.
Podczas drugiego campu odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne w zakresie takich dziedzin jak blind football, goalball, show down, tenis stołowy dla niewidomych, strzelectwo laserowe, wioślarstwo (na ergometrach), JUDO.
Campy mają bardzo zróżnicowaną tematykę, gdyż chcemy pokazać wiele dziedzin paraolimpijskich i dać szansę zawodnikom z różnymi niepełnosprawnościami. Wcześniejszy camp był dla osób z niepełnosprawnością ruchową, teraz dla osób z dysfunkcją wzroku. Zależy nam na działaniach kompleksowych, które dadzą realną szansę na odkrycie nowych talentów i nowych pasji sportowych - podkreśla Marcin Królikowski, paraolimpijczyk, dyrektor administracyjno-sportowy hali Cracovii i koordynator Centrum Sportu Niepełnosprawnych.
W czasie warsztatów będzie poruszony temat diety w sporcie i prawidłowych nawyków żywieniowych. Dodatkowo, uczestnicy spotkają się z paraolimpijczykiem Marcinem Ryszką, który był również mistrzem świata w pływaniu, a obecnie jest reprezentantem Polski w blind footballu.
Bardzo się cieszę, że będę mógł spotkać się z uczestnikami projektu „Sięgnijmy po medale Los Angeles 2028” i opowiedzieć im o mojej sportowej drodze, a także pokazać na własnym przykładzie, że będąc niewidomym można rozwijać swoje pasje i odnosić sukcesy. Chciałbym dodać im motywacji do działania - mówi Marcin Ryszka.
W campie weźmie udział łącznie 14 osób z dysfunkcją wzroku. Organizatorem całego projektu jest Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych zarządzająca Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Hali Cracovii. Sponsorem projektu jest PKN Orlen. Koordynatorem drugiego campu jest Piotr Niesyczyński animator społeczny i członek Zarządu Fundacji NIE WIDZĄC PRZESZKÓD.

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.