Komunikaty PR

Hitachi Energy pomaga zrobić ogromny krok w transformacji energetycznej Niemiec

2022-08-25  |  08:10
Biuro prasowe
Do pobrania Mat.pras. ( 0.07 MB )

System HVDC Light® pozwoli przesyłać ogromne ilości energii odnawialnej dla nawet 5 milionów gospodarstw domowych i pomoże Niemcom osiągnąć cel neutralności węglowej do 2045 r.               

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła, że otrzymała duże zamówienie od TenneT i TransnetBW, dwóch z czterech niemieckich operatorów systemu przesyłowego, na dostawę rozwiązania przesyłowego dla wysokonapięciowego połączenia prądem stałym (HVDC) SuedLink DC4, biegnącego między północą a południem kraju.

SuedLink DC4 to jeden z najważniejszych projektów dotyczących sieci energetycznej i transformacji energetycznej w Niemczech, który umożliwi zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i pomoże krajowi osiągnąć neutralność węglową do 2045 r.*1

Wykorzystując technologię HVDC Light® firmy Hitachi Energy, SuedLink DC4 będzie przesyłać do 2000 megawatów bezemisyjnej energii elektrycznej o napięciu ±525 kilowoltów, co wystarczy do zasilenia 5 milionów niemieckich gospodarstw domowych.*2 Połączenie zostanie poprowadzone pod ziemią na odległość 550 kilometrów i w razie potrzeby będzie efektywnie przesyłać energię wiatrową z północy na przemysłowe południe lub alternatywnie – energię słoneczną z południa na północ.

– Jesteśmy dumni, że możemy odegrać kluczową rolę w tej bardzo ważnej inwestycji w procesie przechodzenia Niemiec na energię odnawialną i neutralność węglową – mówi Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – HVDC Light to technologia umożliwiająca transfer energii odnawialnej na dużą skalę, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

– SuedLink będzie stanowił fundament transformacji energetycznej w Niemczech. Wraz z przyznaniem Hitachi Energy zamówienia na system wysokiego napięcia prądu stałego dla DC4, zmierzamy w kierunku realizacji tego ważnego połączenia energetycznego – mówi Tim Meyerjürgens, Chief Operations Officer w TenneT.

Hitachi Energy dostarczy stację przekształtnikową HVDC Light na każdy kraniec SuedLink DC4, aby przekształcić prąd zmienny z sieci przesyłowej na prąd stały w celu dostarczenia go przez łącze i z powrotem na prąd zmienny w celu przesłania go do sieci odbiorczej. Kontrakt obejmuje trzy stacje sekcji kablowych w celu przyspieszenia wykrywania usterek w łączu.

W ramach swojego długoterminowego zaangażowania w transformację energetyczną Niemiec, w ostatnim czasie firma Hitachi Energy zdobyła lub zrealizowała zamówienia na rozwiązania integrujące duże ilości energii odnawialnej.*3 Obejmują one stacje przekształtnikowe dla połączenia HVDC NordLink*4 między Niemcami a Norwegią, stacje przekształtnikowe dla połączenia 900-megawatowej morskiej farmy wiatrowej DolWin5 na niemieckim Morzu Północnym, rozwiązanie dla sieci kombinowanej Kriegers Flak, które łączy niemiecką sieć energetyczną z dwiema morskimi farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Danii, a także rozwiązania wspierające jakość energii, które umożliwiają przepływ większej ilości energii odnawialnej z północy na południe Niemiec.

Uwagi:

Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtnikowych transformatorów mocy i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz systemu, projektowania, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.

HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i niezwykle niskie straty elektryczne.

Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.

Przypisy

*1 Generationenvertrag für das Klima
*2 Suedlink - TenneT
*3 Hitachi Energy HVDC projects in Germany
*4 NordLink
*5 Modular Advanced Control for HVDC (MACH™)

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu Biuro prasowe
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-02 | 13:00

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy

Transformacja energetyczna: konieczność, nie opcja Transformacja energetyczna w Polsce to nie tylko reakcja na zmieniające się regulacje unijne, ale również strategiczna decyzja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa
Energetyka SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
2024-11-29 | 09:00

SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE

Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.