Hitachi Energy połączy największą na świecie farmę wiatrową
Firma Hitachi Energy, globalny lider technologii i rynku sieci energetycznych, ogłosiła, że zdobyła duże zamówienie od Ørsted, wiodącej na świecie firmy z branży energii odnawialnej, na dostarczenie dwóch wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) do przesyłania zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Hornsea 3, zlokalizowanej ponad 120 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.
Farma wiatrowa będzie mogła wygenerować do 2,85 gigawatów odnawialnej energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia ponad trzech milionów brytyjskich domów. Z ponad 200 turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na obszarze prawie 700 kilometrów kwadratowych*1, będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie. Projekt ten jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji ambicji brytyjskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która zakłada pozyskanie do 50 gigawatów mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 r.*2
Hitachi Energy wspierało Ørsted w przyłączeniu do sieci Hornsea 1*3 i Hornsea 2*4, ale Hornsea 3 będzie pierwszą fazą wykorzystującą aplikację HVDC w klastrze Hornsea.
Cały system HVDC, w tym platforma morska, dostarczany jest we współpracy z firmą Aibel*5. Hitachi Energy dostarczy dwa systemy przekształtnikowe HVDC Light®, natomiast Aibel – dwie morskie platformy przekształtnikowe HVDC. Platforma oparta jest na modułowym systemie HVDC firmy Hitachi Energy, w tym na jej zaawansowanym systemie sterowania i ochrony, MACH™. W miarę jak rynek morskich sieci HVDC rośnie i staje się coraz bardziej złożony, Hitachi Energy będzie dalej rozwijać rozwiązania wraz ze swoimi klientami oraz partnerami, aby umożliwić bardziej elastyczną morską sieć przyszłości.
– Morska energia wiatrowa jest krytycznym elementem transformacji w kierunku czystej energii, a nasza technologia HVDC jest kluczowa dla efektywnej transmisji do sieci energetycznej na lądzie – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesu Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. – Aby odpowiadać na potrzeby szybko rozwijającego się rynku offshore, partnerstwo i współpraca są kluczowe do dostarczania energii w tempie i skali wymaganej do osiągnięcia naszych celów dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego.
– Wizja Ørsted to świat, który działa całkowicie na zielonej energii, a projekty Hornsea są znaczącym krokiem w kierunku tego celu w Wielkiej Brytanii – powiedział Patrick Harnett, wicedyrektor brytyjskiego programu w Ørsted. – Razem z Hitachi Energy pokazujemy, że odnawialne źródła energii, takie jak morska energia wiatrowa, stanowią ogromną część światowej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Hornsea 3 nie tylko dostarczy tanią, czystą energię dla milionów domów w Wielkiej Brytanii, ale także zapewni tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i miliardy funtów inwestycji w łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii i poza nią.
Hitachi Energy dostarczy cztery stacje przekształtnikowe HVDC, które przekształcają energię prądu przemiennego na prąd stały do przesyłu w kablach podmorskich, a następnie ponownie przekształcają ją na prąd przemienny w celu włączenia do sieci lądowej. Dwie ze stacji przekształtnikowych zostaną zainstalowane na platformach morskich, a dwie na przyłączach do sieci lądowej.
Uwagi:
Rozwiązanie HVDC firmy Hitachi Energy łączy w sobie wiodące na świecie doświadczenie w zakresie zaworów przekształtnikowych HVDC, cyfrowej platformy sterowania MACH™*6 przekształtników transformatorowych i rozdzielnic wysokiego napięcia, a także analiz wewnątrzukładowych, projektowania i inżynierii, dostaw, nadzoru nad instalacją i uruchomień.
HVDC Light ® to technologia przekształcania napięcia opracowana przez Hitachi Energy. Jest to preferowana technologia dla wielu zastosowań sieciowych, w tym łączenia krajowych sieci energetycznych oraz integracji morskich farm wiatrowych z systemami przesyłowymi na stałym lądzie. Cechą charakterystyczną HVDC Light są wyjątkowo kompaktowe stacje przekształtnikowe i wyjątkowo niskie straty elektryczne.
Firma Hitachi Energy była pionierem komercyjnej technologii HVDC prawie 70 lat temu i zrealizowała ponad połowę światowych projektów HVDC.
*1 O Hornsea 3
*2 Brytyjska strategia bezpieczeństwa energetycznego (British Energy Security Strategy - BESS) – morska energetyka wiatrowa
*3 Informacja prasowa nt. Hornsea 1
*4 Informacja prasowa nt. Hornsea 2
*5 Informacja prasowa nt. partnerstwa z Aibel
*6 Zaawansowany system sterowania dla HVDC (MACH™)
Strona internetowa dot. technologii HVDC:
https://www.hitachienergy.com/offering/product-and-system/hvdc
Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.