hiPower Energy sięga po technologię zwiększającą efektywność produkcji wodoru
hiPower Energy na drodze do pozyskania technologii zwiększającej efektywność produkcji wodoru
hiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.), spółka notowana na rynku NewConnect, zawarła umowę term sheet z Hydrogenium Prosta S.A., w ramach której rozpoczyna audyt technologiczny i prawny przełomowej technologii plazmowego zgazowania biomasy. Pozytywne zakończenie audytu technologicznego poskutkuje transakcją nabycia 300 akcji Hydrogenium Prosta za 30 tys. zł. Akcje te stanowią 30% kapitału zakładowego i uprawniają do 30% głosów na zgromadzeniu wspólników. Transakcja nabycia nastąpi najpóźniej 30 maja br.
Hydrogenium Prosta S.A. jest właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję węgla zawartego w biomasie do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.
Piroliza plazmowa pozwala produkować niskoemisyjny wodór na dużą skalę, stwarzając potencjał do uzyskiwania znaczących oszczędności dla spółek miejskich i firm z obszarów przemysłu ciężkiego, chemicznego oraz sektora transportu morskiego. Energia dostarczana z zewnątrz jest zamieniana na zjonizowaną plazmę tlenowo-parową rekatora, co przekłada się na drastyczne obniżenie kosztu energetycznego pozyskiwanego wodoru, ponieważ ilość dostarczanej energii jest niewspółmiernie niższa niż w przypadku produkcji wodoru z elektrolizerów. Innowacyjna technologia umożliwia błyskawiczną przemianę większości rodzajów biomasy do czystego, pozbawionego smoły gazu syntezowego o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50%) i tlenku węgla (powyżej 30%).
- Dostrzegamy duży potencjał rynkowy w technologii plazmowego zgazowania biomasy, dlatego chcemy o nią wzbogacić nasze portfolio, aby długoterminowo zwiększać wartość grupy dla naszych Akcjonariuszy – mówi Jacek Gliniak, Prezes hiPower Energy.
Rozwiązanie opracowane przez Hydrogenium Prosta S.A. pozwala wykorzystać procesy plazmowe do produkcji biowodoru i otwiera nowe możliwości zastąpienia paliw kopalnych przyjazną środowisku energią płynącą z biomasy.
- Zastosowanie tej przełomowej technologii potencjalnie pozwoli znacząco obniżyć koszty i usprawnić produkcję wodoru zasilającego autobusy miejskie i stalownie, które chcąc obniżyć emisję dwutlenku węgla, zaczynają stosować przy wytopie stali wodór zamiast węgla – twierdzi Maciej Ganczarski, Koordynator projektu i Partner Zarządzający spółki Hydrogenium Prosta.
Technologia plazmowego zgazowania biomasy opracowana przez Hydrogenium Prosta S.A. umożliwia produkcję gazu syntezowego bogatego w wodór i tlenek węgla. Otrzymany syngaz może zostać wykorzystany do dalszej produkcji paliw i chemikaliów, takich jak metanol. Ten odnawialny metanol ma potencjał do zastosowania w sektorze transportu miejskiego jako paliwo do napędów i zmodernizowanych silników, przyczyniając się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Ponadto, gaz syntezowy z biomasy może być źródłem zielonego wodoru do produkcji zielonego amoniaku - kluczowego surowca dla przemysłu nawozowego. Umożliwi to przedsiębiorstwom chemicznym, zwłaszcza zakładom azotowym, transformację w kierunku bardziej zrównoważonych procesów opartych na surowcach odnawialnych.
- Naszym celem jest zwiększenie zróżnicowania i dostępności zrównoważonych źródeł energii, które są integralną częścią zielonej rewolucji. HiPower Energy skupia się na technologiach związanych z zielonym metanolem i zielonym wodorem, a technologia plazmowego zgazowania biomasy doskonale wpisuje się w działalność naszej grupy. Szeroki wachlarz naszych rozwiązań technologicznych pozwoli nam elastycznie dopasowywać je do różnych zastosowań. To daje nam możliwość skutecznego wdrażania transformacji energetycznej na wiele sposobów - podsumowuje Jacek Gliniak.
Grupa hiPower Europe rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim. Firma posiada również zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
##
O spółce:
hiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.) to notowana na rynku NewConnect spółka, która rozwija i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania wodorowe. Jako pierwsza w Europie wdraża nowatorską technologię odzysku wodoru z gazów resztkowych, która dotąd była niedostępna na naszym kontynencie. Obecnie w portfolio produktów hiPower Energy znajdują się: nowatorska technologia recyklingu wodoru - HRP (Hydrogen Recycle & Purification), zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej i ciepła - mGen oraz mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych - myGO.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.