hiPower Energy planuje uruchomić innowacyjną instalację w I kw. 2025 r.
Hydrogenium P.S.A, spółka wchodząca w skład notowanej na rynku NewConnect grupy hiPower Energy, zawarła kontrakt z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, którego celem jest stworzenie nowatorskiej instalacji pilotażowej do przestwarzania biomasy. Spółka prowadzi już badania teoretyczne i doświadczalne, których wyniki pozwolą zaprojektować efektywny wysokotemperaturowy demonstrator systemu zgazowania parowo-tlenowego łusek słonecznika i innych odpadów biomasy. Jego uruchomienie jest planowane na I kwartał 2025 r.
- Dostrzegamy ogromny potencjał tkwiący w biomasie, który rośnie wraz z postępowaniem procesu transformacji energetycznej i konieczności zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Popyt na biomasę będzie coraz większy, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć działania prowadzące do stworzenia innowacyjnej instalacji pilotażowej, która pozwoli istotnie zwiększyć skalę produkcji biomasy z łusek słonecznika. Prowadzimy już badania, dzięki którym określimy optymalne parametry dla efektywnej, wysokotemperaturowej instalacji zgazowania parowo-tlenowego – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.
Badania teoretyczne i doświadczalne nad innowacyjnym demonstratorem są prowadzone w Instytucie Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Będą one kontynuowane także w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Hydrogenium P.S.A. który powstaje w okolicy Puław.
Pierwszy etap projektu badawczego obejmuje pozyskanie danych niezbędnych do zaprojektowania prototypowej instalacji. Celem naukowców będzie określenie optymalnych trybów pracy dla instalacji produkcyjnej o wydajności wynoszącej 1 000 kg łuski słonecznika na godzinę. Rezultatem prowadzonych prac będzie stworzenie oraz uruchomienie nowatorskiej instalacji o zwiększonej efektywnoci przetwarzania odpadów biomasowych, która stanie się kluczowym elementem w rozwoju zrównoważonych technologii energetycznych. Planowane zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji ma nastąpić w I kwartale 2025 r.
3 czerwca 2024 r. notowana na rynku NewConnect grupa hiPower Energy zawarła umowę nabycia 30,30% akcji uprawniających do 30.30% głosów w Hydrogenium P.S.A. Spółka ta jest właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.
Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych chemikaliów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.
##
O spółce:
Grupa hiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.) to notowana na rynku NewConnect Grupa, która rozwija i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania wodorowe. Tworzą ją spółki: hiPower Europe, hiPower Institute of Materials, hiPower Labs i Hydrogenium P.S.A. Portfolio Grupy hiPower Energy obejmuje m.in.: nowatorską technologię recyklingu wodoru – HRP, zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej – mGen, mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych – myGo, technologie wychwytu H2 i wychwytu CO2, materiały zol-żelowe dla przemysłu, autorski żel uszczelniający instalacje i zbiorniki na wodór oraz technologię umożliwiającą tanią i masową produkcję biowodoru.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.