Gmina Haskovo w Bułgarii postawiła na oświetlenie Lena Lighting
Gmina Haskovo zakończyła projekt wymiany oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy LED. Inicjatywa, która ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawę jakości życia mieszkańców, w 92% została zrealizowana w oparciu o lampy produkowane przez wielkopolską markę Lena Lighting.
Haskovo jest jednym z liderów wśród bułgarskich miast w zakresie wdrażania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań infrastrukturalnych. W ramach projektu wymiany oświetlenia na energooszczędne, zainstalowano tu ponad osiem tysięcy nowoczesnych lamp ledowych – głównie modeli Tiara LED i Astra LED produkowanych przez polską firmę Lena Lighting.
Nowe oświetlenie, oprócz znacznego zmniejszenia zużycia energii, oferuje również lepszą jakość światła, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz poprawę estetyki miejskiej przestrzeni publicznej. Jaśniejsze i bardziej równomierne oświetlenie poprawia widoczność, zwiększając komfort zarówno kierowców, jak i pieszych.
„Jesteśmy dumni, że nasze technologie mogą wspierać rozwój innych europejskich miast. To pierwszy, tak duży projekt zrealizowany przez naszą firmę na bułgarskim rynku. Współpraca przebiegała bardzo płynnie i już planujemy kolejne realizacje w tym regionie. Lampy Lena Lighting zostały wybrane spośród wielu innych, co jest potwierdzeniem nie tylko ich doskonałych parametrów i renomy, ale też naszej specjalistycznej wiedzy i indywidualnego podejścia do projektów. Oprawy Astra LED i Tiara LED, które oświetlają gminę Haskovo, zdobywają uznanie na całym świecie. Bardzo nas to cieszy” - mówi Bartosz Bury, Export Director z Lena Lighting.
Wymiana tradycyjnego oświetlenia ulicznego i drogowego na nowoczesne lampy LED, może przynieść nawet 50% oszczędności zużycia energii elektrycznej, co znacznie wpływa na zmniejszenie kosztów. Dodatkowo zainstalowane w gminie Haskowo lampy Astra i Tiara LED charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną oraz bardzo długą żywotnością, więc pozwoli to również istotnie ograniczyć wydatki związane z eksploatacją lamp drogowych.
W ostatnich latach Lena Lighting, specjalizująca się w produkcji wysoce energooszczędnych systemów oświetleniowych, mocno rozwinęła dział oświetlenia drogowego. Jej produkty zyskały uznanie na całym świecie. Marka zdobyła też prestiżowe nagrody jak „Zielony Wzór” czy „Red Dot”. Przywiązuje też ogromną wagę do działań z zakresu ESG - w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki” wyróżniono aż cztery projekty Spółki. Producent z Wielkopolski dostarcza swoją technologię do ponad 70 krajów.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.