Global Hydrogen rozpocznie testy kontenerowych reaktorów w Koninie
Global Hydrogen (w trakcie zmiany z Teliani Valley Polska), notowana na NewConnect firma opracowująca technologie wodorowe, nawiązała współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który należy do grupy Boryszew S.A. Współpraca pomiędzy firmami dotyczy wspólnego rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.
Strategia działalności Global Hydrogen skupia się na rozwoju technologii w zakresie produkcji czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru. Nawiązana ze spółką z grupy Boryszew S.A. współpraca stanowi jeden z elementów przyjętego przez Global Hydrogen kierunku rozwoju.
- Bardzo się cieszymy z pozyskania partnera, który należy do jednej z największych grup przemysłowych w Polsce – Boryszew S.A. Nasza współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu przez Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie testów oraz ocenie technologii prototypu katalityczno-plazmowego reaktora SynGen mPower200. Jej zakres uwzględnia w szczególności badanie materiałów, instalacji i innych elementów reaktora SynGen po to, aby dowiedzieć się, jaka jest jakość przeprowadzanego przez niego procesu czy potwierdzić prawidłowe działanie urządzenia - mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska, w trakcie zmiany firmy na Global Hydrogen. Jednocześnie podkreśla, że spółka jest w trakcie rozmów z kolejnymi zakładami utylizacji. Te właśnie obok rolnictwa i samorządów będą główną grupą docelową klientów. – Tego typu podmioty mają dostęp do dużego strumienia odpadów i dysponują odpowiednią infrastrukturą. W związku z tym mają możliwości w zakresie wykorzystywania wodoru i energii z niego wytworzonej – dodaje Manfred Schatovich.
Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie na podstawie umowy zawartej z Global Hydrogen – przekaże firmie dokumentację dotyczącą wykonania testów oraz oceny prototypu unikalnego reaktora SynGen. Urządzenie eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z substancji organicznych, konwertując smoły, smółki i inne organiczne zanieczyszczenia w czysty gaz syntezowy, zdatny do ekstrakcji i produkcji zielonego wodoru.
- Uzyskane dzięki współpracy wyniki i oceny pomogą nam w udoskonalaniu naszej technologii, nad którą prace trwają już 8 lat. Po testach pilotażowych planujemy komercjalizację naszego rozwiązania i jego rozpowszechnienie na rynki zagraniczne. Polska posiada ogromny potencjał zarówno technologiczny, jak i naukowy w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnego wodoru. Chcemy go wykorzystać, widząc, że zainteresowanie zielonym wodorem ciągle rośnie - podkreśla Manfred Schatovich.
Umowa z zakładem należącym do grupy Boryszew S.A. będzie realizowana we współpracy z firmą mPower Green Tech, która jest w trakcie procesu przejęcia przez Global Hydrogen. Dalszy rozwój spółki będzie skupiać się głównie na rozwoju technologii wdrażającej nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji reaktorów wytwarzających zielony wodór z szerokiej gamy biomasy. Technologia ta została opracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny.
Z szacunków wynika, że do 2050 roku produkcja wodoru może wzrosnąć nawet do 300 mln ton, z czego większość stanowić będzie tzw. wodór niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska.
***
O spółce:
mPower Green Tech to spółka, która stworzyła przełomową i unikalną technologię pozwalającą na rozproszoną produkcję zielonego wodoru z szerokiego spektrum biomasy, również odpadowej w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego. Spółka planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń oraz skomercjalizować posiadaną technologię w drugiej połowie 2023 roku, a od 2024 roku uruchomić globalną sprzedaż.
Więcej na: https://mpowergreentech.com/
Premiera: Cooler Master Hyper 411 Nano - kompaktowe i wydajne chłodzenie CPU dla
CampusAI i Instytut Human+AI rozpoczynają globalny dialog o generatywnej sztuczn
MC600 - nowy mobot od MiR i UR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł
Historyczna polska akwizycja w USA sfinalizowana. Chemiczny koncern należący do Kulczyk Investments zyskuje mocną pozycję w Ameryce Północnej
Chemiczna grupa Qemetica, należąca do portfela Kulczyk Investments, sfinalizowała transakcję nabycia od koncernu PPG biznesu krzemionki strącanej za 1,2 mld zł, czyli ok. 310 mln dol. Tym samym przejmuje fabryki w Holandii i USA, stając się trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na rynku tego surowca, kluczowego m.in. dla globalnej branży motoryzacyjnej.
Infrastruktura
PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.