Komunikaty PR

Funkcjonalność BOM Explosion i jej znaczenie w zarządzaniu produkcją

2024-10-31  |  09:25
Biuro prasowe
Kontakt

Joanna Herrmann
EQ System sp. z o.o.

ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza
kontakt|eqsystem.pl| |kontakt|eqsystem.pl
+48 324207420
www.eqsystem.pl

Działania współczesnych firm produkcyjnych opierają się o proces MRP (Manufacturing Resource Planning), który działa na podstawie trzech głównych etapów:

1. Planowania zapotrzebowania na materiały, które polega na tworzeniu szczegółowej listy wszystkich surowców, komponentów i podzespołów potrzebnych do produkcji finalnego produktu;

2. Planowania produkcji, które obejmuje ustalenie harmonogramu produkcji z uwzględnieniem dostępności zasobów i wymagań produkcyjnych;

3. Kontroli zapasów, czyli monitorowania poziomu zapasów i planowania zamówień materiałowych, aby uniknąć nadmiaru zapasów lub pojawienia się braków.

 

Jednym z kluczowych narzędzi w ramach procesu MRP jest BOM (Bill of Materials), czyli struktura materiałowa opisująca z jakich komponentów składa się dany produkt. Jednak i to nie wystarczy. Aby zaharmonogramować produkcję koniecznym jest także stworzenie zleceń produkcyjnych na podstawie danego zamówienia, czyli poleceń lub dokumentów określających liczbę jednostek do wyprodukowania, datę dopuszczenia zlecenia do produkcji oraz miejsce, do którego jednostki powinny zostać dostarczone po zakończeniu produkcji.

Sposoby generowania zleceń produkcyjnych

W praktyce w przedsiębiorstwach produkcyjnych zlecenia produkcyjne są generowane w różny sposób, często w zależności od stopnia złożoności wyrobu, procesów produkcyjnych potrzebnych do jego wytworzenia oraz stopnia cyfryzacji danej organizacji.

Nadal w wielu firmach proces generowania zleceń produkcyjnych odbywa się ręcznie, z wykorzystaniem arkusza Excel w połączeniu z funkcjonalnościami systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning) wykorzystującymi mechanizmy MRP. Najbardziej zaawansowane systemy, w tym dobrej klasy systemy APS (Advanced Planning and Schedulling), wykorzystują proces MRP II, czyli proces MRP poszerzony o planowanie zdolności produkcyjnych (Capacity Requirements Planning), o elementy związane z procesem sprzedaży (S&OP – Sales and Operation Planning oraz DEM – Demanand Managment), planowanie zakupów (PUR – Purchase) oraz planowanie finansowe (FPI – Finnancial Planning Interface), procesy pomocnicze (narzędzia – tooling), sterowanie stanowiskiem roboczym (input/output control), zasoby ludzkie, czas, środki trwałe i inne elementy.

Co jednak, jeśli przedsiębiorstwo produkcyjne nie potrzebuje aż tak zaawansowanego systemu, jakim jest MRP II, ale prace w Excelu i ERP są zbyt czasochłonne i generują ryzyko pojawiania się błędów?

W sytuacji, gdy Excel już nie wystarcza, a MRP II to za dużo, istnieje narzędzie, które służy do automatyzacji generowania zleceń produkcyjnych. Jest nim funkcjonalność BOM Explosion.

Do czego służy BOMEX (BOM Explosion)?

Platforma XPRIMER została wyposażona w moduł do automatycznego generowania zleceń produkcyjnych. Moduł BOMEX (BOM Explosion) przy generowaniu zleceń opiera się na technologii produkcyjnej, na którą składa się struktura produktu i marszruta produkcyjna, ale także instrukcje użycia, warunki ważności, zasoby ludzkie i ich kompetencje. Na podstawie wygenerowanych zleceń produkcyjnych zdefiniowane są operacje do realizacji. Funkcjonalność BOM Explosion przyczynia się do lepszego planowania, a także minimalizowania ryzyka wystąpienia braków materiałowych czy nadprodukcji.

Kiedy BOM Explosion to „must have”?

Funkcjonalność BOM Explosion jest niezbędna, gdy chcemy automatyzować proces generowania zleceń produkcyjnych przy wyrobach o złożonych strukturach, gdy produkcja danego wyrobu składa się z wielu innych półproduktów i wymagana jest synchronizacja poszczególnych etapów wytworzenia.

Gdy dodatkowo pojawia się wiele różnych wersji danego wyrobu, stosowane są materiały lub półprodukty alternatywne lub część półproduktów podzlecamy podwykonawcom, funkcjonalność BOM Explosion staje się wręcz konieczna.

BOM Explosion przydatne jest także, gdy dynamicznie pojawiają się zmiany w terminach zamówień. BOM Explosion umożliwia łatwe modyfikacje w harmonogramie – wystarczy tylko przeciągnąć określone zlecenia lub zadania na osi czasu.

Dzięki połączeniu funkcjonalności BOM Explosion z modułami do ewidencji produkcji XPRIMER.MES oraz do zarządzania technologiami XPRIMER.TCW mamy możliwość analizy kosztów bezpośrednich w trzech wymiarach: kosztu normatywnego (wynikającego z technicznego kosztu wytworzenia oraz technologii), kosztu planowanego (wynikającego z technologii i właśnie z BOMEX) oraz rzeczywistego kosztu wytworzenia (bazując na danych pozyskanych z systemu MES).

Korzyści z zastosowania BOM Explosion

Wskazując funkcjonalności BOMEX, korzyści właściwie nasuwają się same.

Podstawową korzyścią jest optymalizacja kosztów. Możliwość automatycznego rozbicia BOM na zlecenia produkcyjne pomaga w optymalnym wykorzystaniu materiałów, minimalizacji odpadów (tym samym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne), ale przede wszystkim w redukcji kosztów.

Nie bez znaczenia pozostaje tu także oszczędność czasu -  w przypadku dużej liczby zleceń lub złożonych produktów BOM Explosion skraca czas potrzebny na przygotowanie dokumentacji produkcyjnej, co przekłada się na szybszą realizację produkcji. Dodatkowo automatyzacja wpływa na redukcję ewentualnych błędów związanych z brakiem niezbędnych komponentów do realizacji danego zamówienia albo nadprodukcji niepotrzebnych części.

BOMEX ma wpływ na lepsze zarządzanie zapasami. Pomaga precyzyjnie określić, jakie ilości materiałów są potrzebne do produkcji. Z tym związana jest większa elastyczność, gdyż jesteśmy w stanie szybciej reagować na zmiany w projektach czy zamówieniach klientów.

Podsumowując, jestem orędownikiem twierdzenia, że funkcjonalność BOM Explosion jest kolejnym krokiem w automatyzacji procesów zarządzania produkcją. Jest niejako pomostem między ręczną pracą z systemem ERP i Excelem, a zaawansowanym systemem APS i równocześnie alternatywą dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które ze względów organizacyjnych nie są jeszcze gotowe na wdrożenie systemu APS do zaawansowanego planowania i harmonogramowania produkcji. W przypadku skomplikowanych produktów i dynamicznie zmieniających się zamówień klienta, BOM Explosion staje się nieodzownym narzędziem wspomagającym zarządzanie procesem produkcyjnym. Równocześnie BOM Explosion jest krokiem w stronę uporządkowania danych w organizacji, usystematyzowania procesów i podjęcia działań optymalizacyjnych - krokiem w stronę cyfryzacji produkcji zgodnej z duchem Industry 4.0.

Artur Głodek, ekspert w dziale analiz biznesowych eq system.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: EQ System sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce Biuro prasowe
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie
Technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
Technologie Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
2025-02-26 | 11:15

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT

Branża IT przyciąga jak magnes. Zwłaszcza obecnie, gdy AI staje się rzeczywistością, która zmienia sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Praca w IT daje

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.