Fundacja Rodzinna dobrym sposobem na platformę inwestycyjną
Od maja tego roku biznes rodzinny żyje tematem fundacji rodzinnej. A wszystko za sprawą wejścia w życie ustawy, na którą czekaliśmy trzy dekady. I jak zwykle w takiej sytuacji, okazało się, że nie brakuje głosów wypaczających sens tego rozwiązania. Symbolem „krzywego zwierciadła” może być stwierdzenie jednego z bankierów, który na pytanie, czy może założyć rachunek dla fundacji rodzinnej, stwierdził: „A, dla tego instrumentu podatkowego?”. I to jest potwierdzenie, jak głęboka jest nieznajomość nowej instytucji. Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex, która jako pierwsza w Polsce złożyła wszystkie dokumenty by założyć fundację rodzinną, wyjaśnia jak działa fundacja jako platforma inwestycyjna.
W obliczu coraz bardziej skomplikowanego świata finansowego, fundacja rodzinna staje się coraz bardziej popularnym wyborem jako platforma inwestycyjna dla osób poszukujących stabilności, kontroli i długoterminowych korzyści. Dzięki swojej unikalnej strukturze, fundacja rodzinna oferuje wiele zalet, które przekonują do niej inwestorów z różnych dziedzin i kategorii wiekowych.
- Znaczenie fundacji rodzinnej jest bardzo zróżnicowane. Pięć najistotniejszych odsłon fundacji to: fundacja rodzinna jako wehikuł sukcesyjny, skarbiec rodzinny, platforma inwestycyjna, bank rodzinny lub jako podmiot holdingowy. Do tej pory stosunkowo mało powiedziano (napisano) o fundacji rodzinnej jako platformie inwestycyjnej. A zrozumienie tej funkcji fundacji rodzinnej znacząco rozszerza krąg osób, dla których ta instytucja może okazać się bardzo atrakcyjna. Poza firmami rodzinnymi, jako naturalnymi adresatami nowej instytucji w prawie, fundacją rodzinną mogą zainteresować się także osoby, które nie prowadzą firm, ale dysponują już majątkiem, który chcą pomnażać. A takich osób w Polsce jest coraz więcej – mówi dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex.
Jak działa fundacja rodzinna jako platforma inwestycyjna?
Na początku warto zacząć od katalogu dozwolonej przez ustawodawcę działalności gospodarczej. Jedną z nich jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym także instrumentów pochodnych).
- Fundacja rodzinna może aktywnie operować m.in. na giełdzie, zyskując na wejściu istotną przewagę, czyli nie płacąc podatku Belki od zysków kapitałowych. Oznacza to w praktyce, że w dyspozycji fundacji rodzinnej pozostaje więcej środków na reinwestycję – dodaje ekspertka.
Fundacja rodzinna ma także prawo przystępować do spółek, funduszy, spółdzielni (w kraju lub za granicą). Co ważne, założycielem tych podmiotów nie musi być ani fundator ani beneficjenci (choć oczywiście mogą). Oznacza to, że nie trzeba być właścicielem spółki, żeby myśleć o inwestycji w takie aktywa z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. Dywidendy i korzyści finansowe uzyskiwane z tego tytułu są zwolnione z podatku dochodowego. I podobnie, jak w przypadku pierwszego przykładu, inwestorowi pozostaje więcej środków na reinwestycje.
- Wśród inwestorów popularne jest także nabywanie nieruchomości w celu osiągania zysku z tytułu najmu, a w konsekwencji gromadzenie środków na dalsze zakupy nieruchomości. Popularne rozwiązanie, głównie ze względu na rozumienie zasad tego rynku. Dla wielu osób inwestycje w papiery wartościowe bywają mniej zrozumiałe i obarczone, w ich przekonaniu, większym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy inwestują jako osoby fizyczne, czy jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie, muszą płacić podatek dochodowy (ryczałt, podatek liniowy lub podatek wg skali). W konsekwencji na reinwestycje pozostaje mniej środków. Chyba, że taki pomysł inwestycyjny będzie realizowany z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. W takiej sytuacji zyski z najmu zwolnione są z jakiegokolwiek podatku dochodowego. Każdy inwestor jest w stanie wyliczyć, o ile szybciej będzie w stanie zrealizować swój kolejny cel, czyli zakup następnej nieruchomości – twierdzi Małgorzata Rejmer.
Fundacja rodzinna może pełnić funkcję platformy inwestycyjnej, niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę rodzinną, czy dysponujemy nadwyżkami niezwiązanymi z biznesem, które chcemy inwestować i budować kapitał na pokolenia. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań w Europie i warto po nie sięgać.
Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno – konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym, specjalizująca się m.in. w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych.

Personalizowane torby reklamowe – skuteczna forma promocji marki

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.