Komunikaty PR

FOTON Technik: nadchodzi czas pomp ciepła

2021-07-20  |  16:00

Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

Ekologiczna alternatywa

Pompa ciepła w zależności od typu pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Rozwiązanie pozwala na całkowite wyeliminowanie użycia konwencjonalnych kotłów grzewczych.
Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązujących w poszczególnych województwach ustaw antysmogowych, określających rodzaj możliwych do zastosowania urządzeń grzewczych oraz dopuszczalnych paliw. 

Pracę pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz. Różnica polega na tym, że lodówka odbiera ciepło
od produktów spożywczych, a następnie oddaje je do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. W związku z tym instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu
– wyjaśnia Anna Kotarska, ekspertka ds. pomp ciepła FOTON Technik.

Powietrzna czy gruntowa

Pompy gruntowe znane są od dawna. W opinii użytkowników są bardziej wydajne, ze względu na fakt, że grunt, z którego pozyskuje się ciepło, ma stałą temperaturę. Ich instalacja wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia odwiertów, które podnoszą koszt inwestycji. Ten początkowy koszt, w przypadku urządzeń o niższej mocy, zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym. Z tego powodu ta technologia jest optymalna dla dużych obiektów, takich jak: hotele, biura, budynki przemysłowe. Z punktu widzenia domów jednorodzinnych lepszym wyborem będą natomiast pompy powietrzne, wymagające niższych nakładów finansowych. Dla użytkownika prywatnego może mieć też znaczenie fakt, że instalacja pompy powietrze-woda nie jest związana z żadnymi pracami budowlanymi na terenie posesji.

Decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania powinna poprzedzać analiza zapotrzebowania budynku na energię cieplną i weryfikacja możliwości pompy przeprowadzona przez profesjonalną firmę. To pozwoli dobrać optymalne dla nieruchomości rozwiązanie.

Polska technologia dla polskiego klimatu

Ważne w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest dopasowanie jej parametrów do strefy klimatycznej, w jakiej stoi budynek. Polska jest podzielona aż na pięć stref – inne temperatury panują zimą w Suwałkach, inne w rejonie Zakopanego, a jeszcze inne w pasie nadmorskim. Inna jest też liczba godzin w ciągu roku, w których rejestrowane są niskie temperatury.

Warto zwrócić na to uwagę i wybrać model, którego działanie zostało zoptymalizowane pod kątem średnich temperatur występujących w danym kraju.  Na bazie wieloletnich doświadczeń połączonych z innowacyjnymi rozwiązaniami polskich inżynierów z firmy Euros Energy, powstała powietrzna pompa ciepła Foton AIR, będąca efektywnym i kompletnym systemem dostarczającym ciepło do domów.

Gwarantujemy pracę naszych pomp ciepła do -25°C; w laboratorium testowaliśmy je w temperaturach jeszcze niższych. Wewnętrzne pomiary FOTON Technik z pomp ciepła zainstalowanych u użytkowników i podłączonych do zdalnego serwisu pokazują, że dostarczają one ciepło do budynków nawet, gdy temperatura sięga -28 stopni. Dzięki temu mamy pewność, że nasza pompa ciepła będzie działać zimą w polskim klimacie – wyjaśnia Anna Kotarska.

Realne oszczędności i samowystarczalność

Pompa ciepła wymaga zasilania z sieci elektrycznej, ale z gniazdka pobierany jest jedynie ułamek energii. Znaczna jej część pobierana jest z otoczenia. Następnie całość tej energii jest wykorzystana do ogrzania domu – stąd nie występują straty związane z samym funkcjonowaniem urządzenia. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Co więcej, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł wiąże się z zerową emisją szkodliwych substancji do atmosfery. – dodaje Anna Kotarska.

Możliwy zakup z dofinansowaniem

Osoby decydujące się na ekologiczne ogrzewanie mogą skorzystać z wielu opcji dofinansowania inwestycji. W przypadku domów mieszkalnych, największym zainteresowaniem cieszy się program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać nawet 18 tysięcy złotych dopłaty do pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Wniosek do programu można złożyć elektronicznie przez profil zaufany lub przez dedykowany Portal Beneficjenta. Po pozytywnej decyzji należy przedstawić rozliczenie instalacji. Dodatkowo, inwestor może rozliczyć poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej, z której zwrot może wynieść nawet do 16 960 złotych. W takim przypadku wystarczy uwzględnić poniesione wydatki podczas rozliczania deklaracji PIT. Osoby zainteresowane ekologicznymi rozwiązaniami, mogą również poszukać wsparcia w programach lokalnych. Zarówno gminy jak i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska oferują specjalne programy zachęcające do wymiany konwencjonalnych  źródeł ciepła na te przyjazne środowisku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Ponad 70% Polaków chce być niezależna energetycznie - raport Biuro prasowe
2021-07-28 | 11:34

Ponad 70% Polaków chce być niezależna energetycznie - raport

Ekologia i energetyczna niezależność Polaków Jak się okazuje, jednym z ważniejszych aspektów, który motywuje naszych rodaków do inwestycji w panele
Energetyka SunSol potraja przychód do 17,6 mln i dąży do zeroemisyjności z nową siedzibą
2021-06-09 | 11:15

SunSol potraja przychód do 17,6 mln i dąży do zeroemisyjności z nową siedzibą

Panele fotowoltaiczne zdecydowanym liderem Choć zainteresowanie OZE (Odnawialnymi Źródłami Energii) w Polsce już od kilku lat rośnie, to największym cieszą się panele
Energetyka Bezemisyjny przemysł i popularyzacja transportu “na wodór”?
2021-04-26 | 13:00

Bezemisyjny przemysł i popularyzacja transportu “na wodór”?

Za naszą zachodnią granicą temat wodoru został potraktowany w sposób wyjątkowo kompleksowy, ponieważ oprócz deklaracji o szerszym wdrażaniu produktów elektrolizy do

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Robotyka i SI

Anna Streżyńska: Polska polityka sztucznej inteligencji to pobożne życzenia. Bez budżetu nie ma żadnego programu

– Polska polityka sztucznej inteligencji to dokument z gruntu naiwny, jest bardziej zbiorem pobożnych życzeń niż rzeczywistym planem – komentuje Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji. Przyjęty przez rząd dokument zakłada rozwój sztucznej inteligencji w Polsce i konkretny wpływ na polską gospodarkę. Ma zwiększać PKB nawet o 2,65 p.p. rocznie. Jak ocenia ekspertka, bez zabezpieczenia budżetu na wskazane w polityce działania nie można mówić o programie. Co więcej, bez przeznaczenia konkretnych środków na obszar sztucznej inteligencji istnieje ryzyko odpływu talentów i specjalistów w tym zakresie do zagranicznych firm.  

Finanse

Wdrożenie systemu teleopieki w Polsce wymagałoby przeszkolenia nowej grupy zawodowej zajmującej się telemedycyną. W tej chwili brakuje takich pracowników

Projekt Polskiego Ładu przewiduje dofinansowanie opasek bezpieczeństwa dla seniorów, które miałyby zapewnić im stały kontakt z lekarzem i zdalną opiekę medyczną. Nie wiadomo jednak, jak ten system ma funkcjonować w praktyce. W Polsce telemedycyna dopiero raczkuje, a oprócz wyspecjalizowanych programów i urządzeń, które nie będą zbyt skomplikowane w codziennej obsłudze, niezbędny jest wykwalifikowany personel. – Wymaga to w zasadzie stworzenia zupełnie nowej grupy zawodowej. Dużym wyzwaniem będzie także przygotowanie personelu pielęgniarskiego do pracy z systemami teleopieki – mówi Jacek Gleba, prezes MDT Medical.