Komunikaty PR

Usługi dezynfekcji. Które metody są skuteczne i bezpieczne?

2020-12-23  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dawid Bartkowski
PR Expert

Wita Stwosza
50-448 Wrocław
dbartkowski|prexpert.com.pl| |dbartkowski|prexpert.com.pl
512 036 303
www.prexpert.com.pl

Pryśnij-przetrzyj w pośpiechu nie jest najlepszym pomysłem. Środek musi mieć czas. Jak dobrać metodę? Która sprawdza się w pomieszczeniach, a która na zewnątrz? Jak w czasach zwiększającego się zapotrzebowania dezynfekować bezpiecznie i sprawnie? O dezynfekcji rozmawiamy z Grzegorzem Smereką, wiceprezesem zarządu spółki Impel System i dyrektorem grupy produktowej Cleaning w Grupie Impel. 

Od czasu wybuchu epidemii praktycznie codziennie widzimy różne metody dezynfekcji. Od wyglądających na profesjonalne po taką typu pryśnij-przetrzyj, w której wyspecjalizowali się m.in. kelnerzy. Czy to jest skuteczne?

Oczywiście, że nie. Taki stolik jest co najwyżej czysty, nie zdezynfekowany. Każdy środek wymaga minimalnego czasu, przez który musi utrzymać się na powierzchni, żeby zadziałać. Zazwyczaj tego typu środki potrzebują od 5 do 30 sekund. Ten czas jest precyzyjnie określony w dokumentacji, a został ustalony na podstawie przeprowadzonych badań skuteczności biobójczej środka.

Wtedy są stuprocentowo skuteczne?

Skuteczność dopuszczonych na rynek certyfikowanych środków jest na poziomie niemal stu procent, o ile są one używane we właściwy sposób, zgodnie z założeniami i przeznaczeniem. Takich środków powinni używać specjaliści, którzy się na tym znają.

Przecieranie stolika można zaliczyć do grupy metod manualnych. Jakie są inne?

Tak, metody manualne wykorzystuje się do dezynfekcji powierzchni oraz elementów wyposażenia w pomieszczeniach, jak i mniejszych powierzchni w przestrzeniach otwartych. Manualnie dezynfekuje się najczęściej punkty stykowe, takie jak klamki, poręcze, przyciski w windach czy autobusach. Niemniej metody dezynfekcji i środki dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, rodzaju powierzchni i czasu, który jest na wykonanie zadania. W przypadku pomieszczeń i wyposażenia wybieramy z metod gazowania, zamgławiania, ozonowania lub korzystamy z biobójczych lamp UV. Natomiast w przestrzeniach otwartych najczęściej sprawdza się metoda opryskowa.

Mówiąc obrazowo, inaczej dezynfekuje się sale lekcyjne w szkołach, inaczej biura, hale produkcyjne, magazyny, pojazdy, a jeszcze inaczej sklepy. Inne metody wykorzystujemy, gdy na dezynfekcję mamy kwadrans, inne, gdy całą noc, kiedy w obiekcie nikogo nie ma.

Które metody są stosowane najczęściej?

Zamgławianie lub ozonowanie. Pierwsza metoda jest znakomita do obiektów, gdzie nie mamy bezpośredniego kontaktu z żywnością czy artykułami spożywczymi. Zamgławia się powierzchnie otwarte: dworce kolejowe, galerie handlowe, poczty, punkty kurierskie itp. Najczęściej ta metoda stosowana jest w dużych obiektach, takich jak hale magazynowe i centra logistyczne.

Równie często wykorzystywane jest ozonowanie, które nie wymaga stosowania środków chemicznych. Wystarczy, że pomieszczenie zostało właściwie uszczelnione. Nie mogą przebywać w nim ludzie, bo ozon sam w sobie jest toksyczny. Możemy bezpiecznie stosować tę metodę w pomieszczeniach biurowych, toaletach, szatniach, pomieszczeniach socjalnych itp. Dobór metody i środków chemicznych musi wynikać z rodzaju pomieszczenia i jego wyposażenia.

Gazowanie, zamgławianie – czym się różnią?

Metody różnią się przede wszystkim sposobem wykonania i sprzętem, którego się używa. W zamgławianiu generowana jest bardzo niewielka kropla o wielkości 5 do 10 mikronów, która po kilku minutach nie zostawia praktycznie żadnych śladów na dezynfekowanej powierzchni. Natomiast gazowania używamy do większych powierzchni i gdy mamy więcej czasu na sam proces dezynfekcji. Zastosowanie atestowanych środków oraz specjalistycznych urządzeń pozwala na pokrycie danego obiektu warstwą środka dezynfekującego, który jest bezpieczny dla ludzi i dezynfekowanego miejsca. W ciasnych przestrzeniach używamy niewielkiego sprzętu bateryjnego, z którym łatwo się przemieszczać i docierać w trudno dostępne miejsca. Na większych powierzchniach stosujemy urządzenia mobilne, o większej wydajności. Spectrum jest spore. Najmniejsze urządzenia mają wielkość zraszaczy do kwiatków, a największe wymagają przy transporcie pracy kilku osób.

Ostatnio coraz głośniej o mobilnych urządzeniach z lampami. To nowa metoda?

Promieniowanie UVC jest znane od lat. Teraz – na skutek zaistniałej potrzeby – pojawiły się urządzenia mobilne. To nie jest coś innowacyjnego, a raczej dostosowanie do współczesnych warunków poprzez zastosowanie dobrze już znanej technologii. Klienci wybierają lampy rzadko, ponieważ ta metoda wymaga czasu, którego często nie mają i odpowiedniego ustawienia lamp. Lampa zdezynfekuje bowiem jedynie te powierzchnie, na które padają promienie UVC.

Czy te wszystkie metody i środki chemiczne są bezpieczne dla ludzi?

W usługach realizowanych przez Grupę Impel stosujemy wyłącznie środki dopuszczone przez Ministerstwo Zdrowia i posiadające stosowne certyfikaty. Polegamy na sprawdzonych preparatach i środkach biobójczych, które stosujemy od wielu lat np. w szpitalach. Ich bezpieczeństwo cyklicznie potwierdzają producenci jak i niezależne instytuty. Warto zwracać na to szczególną uwagę przy wyborze firmy.

Czego oczekują właściciele i zarządcy obiektów, które muszą być dezynfekowane?

Przede wszystkim tego, że dezynfekcja będzie przeprowadzona bezpiecznie i profesjonalnie. Potrzebują kogoś doświadczonego, godnego zaufania oraz gotowego do podjęcia działań „tu i teraz”, czyli bez względu na to, gdzie zaistnieje potrzeba dezynfekcji, zespół mobilny pojawia się niezwłocznie we wskazanym miejscu i jest gotowy do pracy. Wiele obiektów nie może pozwolić sobie na jakikolwiek przestój, dlatego od firm świadczących usługi dezynfekcji wymaga się przede wszystkim bezpiecznego, ale też szybkiego działania. To nasza przewaga.

W czasie epidemii częściej wykonujecie dezynfekcję prewencyjną czy interwencyjną?

Liczba przypadków jesienią jest zdecydowanie większa niż wiosną, co przekłada się na stale rosnące ryzyko pojawienia się zarażonej osoby w naszym otoczeniu. Dlatego w ostatnich miesiącach mocno rozwinęliśmy usługę dezynfekcji interwencyjnej. Zapotrzebowanie rośnie z tygodnia na tydzień wraz ze wzrostem liczby zachorowań. Pojawiła się potrzeba bycia w gotowości przez całą dobę i dostępności na terenie całej Polski, bo klienci zamawiają pilną usługę dezynfekcji, aby po wykryciu ogniska zakażenia nie wyłączać swoich obiektów z pracy. Dezynfekcja prewencyjna wykonywana jest powszechnie w obiektach publicznych, zakładach pracy i biurowcach po to, by minimalizować ryzyko zakażeń SARS CoV-2.

Obecnie popyt na wszystkie usługi związane z dezynfekcją jest bardzo duży. Wiosną przedsiębiorstwa radziły sobie na własną rękę, w oparciu tylko o te środki i metody, do których miały dostęp. Ważne było dla nich, aby przeprowadzić dezynfekcję dowolną metodą, w poczuciu, że prawdopodobnie wybrana przez nich jest skuteczna. Teraz widzimy, że właściciele firm mają większą świadomość i wiedzą, czego oczekiwać od wykonawców dezynfekcji. Rośnie zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez profesjonalistów. Konieczność codziennej dezynfekcji na poziomie powszechnej świadomości jest z nami od pół roku, a zostanie pewnie na długie lata, dlatego wiedza o niej, stosowanie odpowiednich środków i dobór właściwych metod są kluczowe, aby minimalizować ryzyko zakażeń, a tym samym budować poczucie bezpieczeństwa pracowników i klientów odkażanych obiektów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Perły Ceramiki UE 2020 rozdane. 8 statuetek dla Ceramiki Paradyż Biuro prasowe
2021-02-17 | 11:45

Perły Ceramiki UE 2020 rozdane. 8 statuetek dla Ceramiki Paradyż

Ceramika Paradyż po raz kolejny została wyróżniona w prestiżowym konkursie Perły Ceramiki UE. W tegorocznej edycji produkty firmy otrzymały aż 8 nagród. Wręczenie statuetek
Firma Jak w 2021 r. przyciągnąć młodych pracowników z pokolenia Z?
2021-01-20 | 16:00

Jak w 2021 r. przyciągnąć młodych pracowników z pokolenia Z?

Zrównoważony rozwój wpisany w misję firmy − to ważne szczególnie dla młodych absolwentów i studentów kierunków technicznych i
Firma Ceramika Paradyż wchodzi w 2021 rok z perspektywą konsekwentnego rozwoju
2021-01-19 | 12:00

Ceramika Paradyż wchodzi w 2021 rok z perspektywą konsekwentnego rozwoju

Blisko 80 nowości produktowych, digitalizacja procesów biznesowych, pomoc charytatywna oraz rozpoczęcie innowacyjnej w skali światowej inwestycji o wartości ponad 125 mln złotych.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Gigantyczny awans polskiej administracji w światowym rankingu cyfryzacji. Co najmniej 50 proc. urzędów ma już wdrożone e-usługi

Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu ONZ w zakresie cyfryzacji administracji. Już dziś dzięki rozwojowi e-usług Polacy mogą bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw, po które do tej pory musieli stać w kolejkach do urzędów. Zaczynając od wysyłania pism, uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego, przez zgłoszenie urodzenia dziecka czy sprawy meldunkowe, po uzyskanie dowodu osobistego i zgłoszenie darowizny. Kluczowe jest przeniesienie administracji do chmury, tak aby dokumenty mogły przepływać pomiędzy urzędami bez zakłóceń, a petent nie musiał drukować pism. W ciągu kilku lat tego typu rozwiązania będą standardem.

Robotyka i SI

Roboty chirurgiczne przyszłością kardiochirurgii. Opracowane przez Polaków rozwiązanie wciąż nie doczekało się komercjalizacji

Polski robot chirurgiczny mógłby być kilkakrotnie tańszy niż znany na całym świecie robot Da Vinci. Chociaż powstały już działające prototypy robota Robin Heart, wciąż nie doczekał się on debiutu rynkowego. Tymczasem coraz więcej procedur medycznych może być przeprowadzanych przez roboty. Przyszłością medycyny będą urządzenia w pełni autonomiczne. Już dziś operacje można z powodzeniem przeprowadzać w pełni zdalnie.