Jak ograniczyć ryzyko związane z wdrożeniem systemu AGV/AMR?
Symulacje pozwalają na wirtualne odwzorowanie działania systemu intralogistycznego przed jego rzeczywistym wdrożeniem. Przetestowanie zachowania systemu AGV/AMR umożliwia wczesną identyfikację oraz eliminację błędów. Stanowi to również skuteczny sposób na optymalizację wewnętrznych procesów logistycznych jeszcze na etapie ich planowania.
Mimo precyzyjnych analiz, planowania i projektowania systemu intralogistycznego, na etapie jego rzeczywistego wdrożenia mogą pojawić się problemy, których rozwiązanie bywa czasochłonne i kosztowne. Aby uniknąć takiego scenariusza, wykonuje się wirtualne symulacje wdrożenia. Celem takiego działania jest zyskanie pewności, że realizacja systemu AGV/AMR w zakładzie pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty.
Na czym polegają symulacje przy wdrażaniu robotów AGV/AMR?
Symulacje są przeprowadzane przy użyciu specjalnego oprogramowania umożliwiającego wirtualne odwzorowanie rzeczywistego systemu. Po wykonaniu analizy przedwdrożeniowej i zaprojektowaniu systemu nadchodzi czas na przetestowanie jego działania. Symulacja realnego procesu obejmuje poddawanie go zmiennym warunkom i obserwację zachowania poszczególnych składowych. W ten sposób można również określić, czy przy założonych parametrach jest możliwe osiągnięcie oczekiwanych wskaźników wydajnościowych.
– Taką symulację wdrożenia systemu intralogistycznego wykonaliśmy u jednego z naszych klientów, potentata w branży automotive. Celem była automatyzacja procesu dostawy komponentów na linie produkcyjne i wyrobów gotowych do strefy wysyłek z wydajnością 30 palet na godzinę. W systemie zaplanowano flotę 6 robotów AGV/AMR z serii IntraBot, 38 punktów logistycznych i pętlę o długości 250 metrów. Wdrożenie obejmowało również nasze oprogramowanie IntraFleet do zarządzania flotą. Następnie przygotowaliśmy model numeryczny, który uwzględniał zewnętrzne zakłócenia procesu. Symulacja pozwoliła nam potwierdzić możliwość realizacji projektu zgodnie z założeniami – mówi Wojciech Klein, dyrektor ds. badań i rozwoju w Etisoft Smart Solutions.
Dla sprawdzonych wykonawców zajmujących się wdrażaniem systemów intralogistycznych symulacja jest jednym z kluczowych etapów, które decydują o ostatecznym powodzeniu realizacji zadania. Jeżeli na tym etapie widoczne są problemy z osiągnięciem założonego celu, specjaliści sprawdzają inne parametry procesu i testują dalsze możliwości aż do uzyskania satysfakcjonującego rozwiązania.
Jak symulacje wpływają na decyzje podejmowane w trakcie wdrożenia?
Symulacje oparte na analizie rzeczywistych danych pozwalają zobaczyć, jak system zachowuje się w świecie wirtualnym bez konieczności realizacji kosztownego wdrożenia w rzeczywistości. Przeprowadzanie eksperymentów symulacyjnych umożliwia przetestowanie działania systemu intralogistycznego w różnych sytuacjach, a także zidentyfikowanie możliwych błędów i znalezienie sposobu na ich uniknięcie albo rozwiązanie.
– Dobre symulacje pozwalają nam przetestować układy sterowania robotów czy systemu nadrzędnego bez konieczności budowania prototypów, czy testowania ich w zakładzie produkcyjnym. Taka symulacja pokazuje często ryzyko wynikające z procesów i stanowi podstawę do analizy całościowego ryzyka wdrożenia. Jest to pomocne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i wydajności systemu robotycznego. Co więcej, dzięki takim wizualizacjom klient może zobaczyć, jak będzie wyglądał zautomatyzowany system już po wdrożeniu. Niejednokrotnie stanowi to kluczowy czynnik motywujący do podjęcia decyzji o zakupie floty robotów – opowiada ekspert z Etisoft.
Korzyści z przeprowadzania symulacji wdrożenia robotów AGV/AMR
Wirtualne symulacje wdrożenia systemu intralogistycznego pozwalają otrzymać rzeczywiste wyniki, na podstawie których można wybrać najlepsze dla danego przedsiębiorstwa, najbardziej opłacalne i efektywne rozwiązanie. To także doskonały sposób na optymalizację wydajności i jakości procesów jeszcze na etapie ich planowania. Symulacja działania systemów AGV/AMR umożliwia również ujawnienie oraz identyfikację potencjalnych problemów, co daje możliwość podjęcia odpowiedniej reakcji przed ich wystąpieniem w rzeczywistości. Dzięki temu przedsiębiorstwo, które zamierza wdrożyć system intralogistyczny, jest w stanie zredukować zbędne koszty dodatkowe. Symulacja to nowoczesne rozwiązanie dające możliwość wdrożenia gotowego systemu pozwalającego osiągnąć założone cele oraz najlepsze możliwe wskaźniki wydajnościowe.

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland

Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.