H+H SUPERTERMO – sposób na superciepłe ściany
H+H SUPERTERMO to bloczki z betonu komórkowego służące do wznoszenia efektywnych energetycznie ścian konstrukcyjnych, osłonowych i wypełniających. Ich izolacyjność termiczna pozwala na bezproblemowe osiągnięcie nawet standardu budynków pasywnych, znacznie przewyższając wymagania prawne i rynkowe standardy. O budowie pod znakiem energooszczędności opowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych dostępnych na rynku materiałów konstrukcyjnych do budowy domów. Obniżenie w bloczkach H+H SUPERTERMO typowej dla tego rodzaju produktów gęstości do 275 ± 25 kg/m3 pozwoliło na osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów umożliwiających budowę przegród zewnętrznych spełniających zaostrzone normy prawne nawet bez dodatkowej warstwy ocieplenia.
Lepsza termoizolacyjność z H+H SUPERTERMO
Zaostrzone od 2021 roku normy prawne wprowadziły wymóg dla przegród zewnętrznych w budynkach mieszkalnych podwyższonej energooszczędności i w zakresie zapewnienia wartości współczynnika przenikania ciepła maksymalnie 0,20 W/(m2·K). Najpopularniejsze jeszcze kilka lat temu rozwiązania murowe, np. dwuwarstwowa ściana z typowej ceramiki budowlanej z dziesięcio-, dwunastocentymetrową warstwą ocieplenia ze styropianu o łącznym współczynniku U w okolicach 0,25 W/(m2·K), przestały więc spełniać zarówno oczekiwania rynku, jak i wymagania prawne – wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Beton komórkowy dzięki dużej ilości równomiernie rozłożonych w masie pęcherzyków powietrza stanowi nie tylko element konstrukcyjny, ale dodatkowo zapewnia też ochronę przed stratami ciepła. Bloczki H+H SUPERTERMO oferują jeszcze lepsze parametry, na co wpływa ich obniżona masa. Współczynnik przewodzenia ciepła λ bloczków SUPERTERMO równy 0,085 W/m·K jest na tyle niski, że przy zapewnieniu grubości przegrody od 42 cm spełnione zostają zaostrzone wymogi warunków technicznych nawet bez dodatkowych warstw dociepleniowych.
Właściwości termiczne bloczków H+H SUPERTERMO pozwalają na wznoszenie ścian spełniających wszystkie wymagania nawet w przypadku niezaizolowanych dodatkowo przegród jednowarstwowych. Ścianę z bloczków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm cechuje współczynniki przewodzenia ciepła na poziomie 0,17 W/(m2·K). Dla przegrody dwuwarstwowej wystarczą już bloczki H+H Gold+ 1,5-300 o szerokości 400 mm i warstwa izolacji termicznej o grubości 150 mm i λ równym 0,04 W/m·K, aby współczynnik przenikania ciepła U obniżyć do wartości 0,11 W/(m2·K), czyli blisko dwa razy lepszego od wymaganego prawem i mieszczącego się w kategoriach domów pasywnych, dodaje ekspert.
Ciepłe ściany z myślą o przyszłości
Redukcja współczynnika przenikania ciepła o 0,05 W/(m2·K) powoduje realne zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. W przypadku domu o powierzchni ok. 100 m2 może oznaczać to – zależnie od dodatkowych parametrów budynku i rodzaju ogrzewania – oszczędności nawet powyżej tysiąca złotych rocznie. Mniejsze spalanie drewna czy innych paliw to także mniejsze koszty środowiskowe i obniżenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Budowa przegród z bloczków H+H SUPERTERMO o bardzo niskim współczynniku U równym 0,11 W/(m2·K) na przykładzie typowego polskiego domu, przy obecnych cenach energii, może generować oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Z tego powodu warto postawić na materiał konstrukcyjny, który poza przenoszeniem obciążeń będzie stanowił dodatkową barierę przed stratami energii, dodaje Robert Janiak.
Mniejsza gęstość bloczków przekłada się na ich masę. Waga bloczka H+H Gold+ 1,5-300 PWU o wymiarach 625/365/250 mm to tylko 17,1 kg, dzięki czemu mimo okazałych wymiarów jest łatwy do przenoszenia i umożliwia precyzyjne i dokładne prowadzenie robót murarskich. Jednocześnie dzięki zużyciu 6,4 sztuk bloczków na 1 m2 zapewnia mniejszą pracochłonność i umożliwia skrócenie okresu budowy.
Robert Janiak podkreśla także znaczenie wyboru odpowiedniego materiału konstrukcyjnego w kontekście zapowiadanych zmian legislacyjnych. Planowany do wprowadzenia w Unii Europejskiej wymóg certyfikacji energetycznej budynków z pewnością przełoży się na wzrost popularności rozwiązań o udoskonalonych parametrach ochrony termicznej, takich jak bloczki H+H SUPERTERMO. Informacje na temat zapotrzebowania energetycznego zawarte w paszporcie budynku dostarczą pełnej wiedzy o użytych materiałach i kosztach ogrzewania – w perspektywie można więc oczekiwać, że przełoży się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również na wartość rynkową danej inwestycji, podkreśla ekspert.

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland

Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.