Komunikaty PR

Fundacja Rodzinna dobrym sposobem na platformę inwestycyjną

2023-09-13  |  11:00
Biuro prasowe

Od maja tego roku biznes rodzinny żyje tematem fundacji rodzinnej. A wszystko za sprawą wejścia w życie ustawy, na którą czekaliśmy trzy dekady. I jak zwykle w takiej sytuacji, okazało się, że nie brakuje głosów wypaczających sens tego rozwiązania. Symbolem „krzywego zwierciadła” może być stwierdzenie jednego z bankierów, który na pytanie, czy może założyć rachunek dla fundacji rodzinnej, stwierdził: „A, dla tego instrumentu podatkowego?”. I to jest potwierdzenie, jak głęboka jest nieznajomość nowej instytucji. Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex, która jako pierwsza w Polsce złożyła wszystkie dokumenty by założyć fundację rodzinną, wyjaśnia jak działa fundacja jako platforma inwestycyjna.

W obliczu coraz bardziej skomplikowanego świata finansowego, fundacja rodzinna staje się coraz bardziej popularnym wyborem jako platforma inwestycyjna dla osób poszukujących stabilności, kontroli i długoterminowych korzyści. Dzięki swojej unikalnej strukturze, fundacja rodzinna oferuje wiele zalet, które przekonują do niej inwestorów z różnych dziedzin i kategorii wiekowych.

- Znaczenie fundacji rodzinnej jest bardzo zróżnicowane. Pięć najistotniejszych odsłon fundacji to: fundacja rodzinna jako wehikuł sukcesyjny, skarbiec rodzinny, platforma inwestycyjna, bank rodzinny lub jako podmiot holdingowy. Do tej pory stosunkowo mało powiedziano (napisano) o fundacji rodzinnej jako platformie inwestycyjnej. A zrozumienie tej funkcji fundacji rodzinnej znacząco rozszerza krąg osób, dla których ta instytucja może okazać się bardzo atrakcyjna. Poza firmami rodzinnymi, jako naturalnymi adresatami nowej instytucji w prawie, fundacją rodzinną mogą zainteresować się także osoby, które nie prowadzą firm, ale dysponują już majątkiem, który chcą pomnażać. A takich osób w Polsce jest coraz więcej – mówi dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex.

Jak działa fundacja rodzinna jako platforma inwestycyjna?

Na początku warto zacząć od katalogu dozwolonej przez ustawodawcę działalności gospodarczej. Jedną z nich jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym także instrumentów pochodnych).

- Fundacja rodzinna może aktywnie operować m.in. na giełdzie, zyskując na wejściu istotną przewagę, czyli nie płacąc podatku Belki od zysków kapitałowych. Oznacza to w praktyce, że w dyspozycji fundacji rodzinnej pozostaje więcej środków na reinwestycję – dodaje ekspertka.

Fundacja rodzinna ma także prawo przystępować do spółek, funduszy, spółdzielni (w kraju lub za granicą). Co ważne, założycielem tych podmiotów nie musi być ani fundator ani beneficjenci (choć oczywiście mogą). Oznacza to, że nie trzeba być właścicielem spółki, żeby myśleć o inwestycji w takie aktywa z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. Dywidendy i korzyści finansowe uzyskiwane z tego tytułu są zwolnione z podatku dochodowego. I podobnie, jak w przypadku pierwszego przykładu, inwestorowi pozostaje więcej środków na reinwestycje.

- Wśród inwestorów popularne jest także nabywanie nieruchomości w celu osiągania zysku z tytułu najmu, a w konsekwencji gromadzenie środków na dalsze zakupy nieruchomości. Popularne rozwiązanie, głównie ze względu na rozumienie zasad tego rynku. Dla wielu osób inwestycje w papiery wartościowe bywają mniej zrozumiałe i obarczone, w ich przekonaniu, większym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy inwestują jako osoby fizyczne, czy jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie, muszą płacić podatek dochodowy (ryczałt, podatek liniowy lub podatek wg skali). W konsekwencji na reinwestycje pozostaje mniej środków. Chyba, że taki pomysł inwestycyjny będzie realizowany z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. W takiej sytuacji zyski z najmu zwolnione są z jakiegokolwiek podatku dochodowego. Każdy inwestor jest w stanie wyliczyć, o ile szybciej będzie w stanie zrealizować swój kolejny cel, czyli zakup następnej nieruchomości – twierdzi Małgorzata Rejmer.

Fundacja rodzinna może pełnić funkcję platformy inwestycyjnej, niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę rodzinną, czy dysponujemy nadwyżkami niezwiązanymi z biznesem, które chcemy inwestować i budować kapitał na pokolenia. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań w Europie i warto po nie sięgać.

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno – konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym,  specjalizująca się m.in. w  sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Co piąty Polak uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zmniejszy naszą produktywność Biuro prasowe
2024-04-10 | 13:20

Co piąty Polak uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zmniejszy naszą produktywność

Niemal co dziesiąty ankietowany twierdzi, że Polacy nie pracują zbyt wiele, a co trzeci uważa, że 4-dniowy tydzień pracy w żaden sposób nie wpłynie na naszą produktywność w
Firma Win-win-win. Innowacyjny model współpracy oświaty i biznesu
2024-04-03 | 09:51

Win-win-win. Innowacyjny model współpracy oświaty i biznesu

na zdjęciu: LabOOOratorium w przedszkolu Kropelka we Wrocławiu. Fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty ​- - - - - - - - - - Jak połączyć urozmaicanie zajęć w
Firma Niemal jedna piąta Polaków przeciwko 4-dniowemu tygodniowi pracy
2024-03-20 | 06:00

Niemal jedna piąta Polaków przeciwko 4-dniowemu tygodniowi pracy

Nawet co trzeci respondent uważa, że zmniejszenie obecnego wymiaru tygodnia pracy o jeden dzień mogłoby zwiększyć liczbę zadań służbowych, które mamy do wykonania w trakcie doby.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.