Co ułatwi pracę wózka widłowego w magazynie.
Terminal wózkowy, ręczny czy tablet? Co sprawdzi się na wózek widłowy?
Z roku na rok podaż powierzchni magazynowych w Polsce rośnie. Właściwy dobór urządzeń automatycznej identyfikacji staje się więc warunkiem koniecznym do utrzymania ciągłości pracy. Przy ich wyborze trzeba mieć także na uwadze zmieniające się warunki środowiska pracy (wewnątrz, na zewnątrz) które sprawiają, że sprzęt poddawany jest dużym obciążeniom. Jakie zatem rozwiązanie wybrać na wózek widłowy? Podpowiadamy.
Terminal wózkowy, czyli rozwiązanie tradycyjne
Rozwiązaniem w pełni profesjonalnym, dedykowanym tylko do pracy na wózkach widłowych, jest terminal wózkowy. Tego typu urządzenia są przygotowane do pracy w najbardziej ekstremalnych środowiskach. Sprawdzą się zarówno w magazynach, na rampach rozładowczych wewnątrz i na zewnątrz, a także w mroźniach. Konstrukcja ich obudowy oferuje pyło- i wodoszczelność na poziomie IP66 oraz uszczelnione złącza komunikacyjne i zasilania. W zakresie oprogramowania użytkownicy mają do wyboru system Windows lub Android.
Co oferuje rynek?
Jednym z dostępnych urządzeń jest terminal wózkowy Honeywell Thor VM1A - z zintegrowaną klawiaturą, przekątną ekranu 8’’i systemem Android. Warto także zwrócić uwagę na terminal wózkowy Honeywell Thor VM3 z systemem Windows lub Thor VM3A z systemem Android. Terminale z przekątną ekranu 12,1’’, klawiszami funkcyjnymi oraz opcjonalnie dostępną klawiaturą, to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze dla użytkowników. Wykorzystują bowiem oprogramowanie wyświetlające znacznie więcej informacji niezbędnych do pracy operatora. Urządzeniem o pośredniej wielkości jest Zebra VC80X, z ekranem o przekątnej 10,4’’, systemem operacyjnym Android oraz opcjonalną, zewnętrzną klawiaturą QWERTY.
Nowoczesne tablety na wózki widłowe
Oferowane dziś profesjonalne tablety biznesowe, są przygotowane do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach. Urządzenia przechodzą testy na wstrząsy i wibracje, dzięki czemu można je montować na wózkach widłowych. - Niewątpliwie ich największym atutem jest mobilność – użytkownik może pracować zarówno w terenie, jak i stacjonarnie. – zauważa Marek Gaweł, product manager w zakresie urządzeń automatycznej identyfikacji w Dziale Rozwoju Produktu ETISOFT. – Posiadają przy tym baterię wewnętrzną, co zapewnia pracę w trybie ciągłym. – dodaje ekspert. W wybranych modelach zintegrowany czytnik kodów kreskowych umożliwia jeszcze większą elastyczność operacji.
Co oferuje rynek?
Wśród urządzeń dostępnych na runku można wymienić Honeywell RT10A z systemem Android oraz RT10W z systemem Windows 10, posiadające zintegrowany czytnik kodów kreskowych oraz porty komunikacyjne USB Type A oraz Type C. Niewątpliwie uniwersalną platformą wzmocnionych tabletów do dowolnych zastosowań jest Zebra L10 z systemem Windows lub Android. Zintegrowany czytnik kodów kreskowych jest dostępny jako opcja dodatkowa. Podobnie jak procesor Intel Core i7, dla najbardziej wymagających użytkowników.
Ręczny terminal danych - rozwiązanie ekonomiczne
Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są nadal tradycyjne, ręczne terminale danych. Skąd to wynika? – Dają one stosunkowo wysoką elastyczność pracy przy zachowaniu akceptowalnych kosztów całej inwestycji. – zauważa ekspert z ETISOFT. - Mnogość dostępnych konfiguracji sprawia, że urządzenie można dopasować do niemal wszystkich wymagań stawianych przez użytkownika. – dodaje. Dodatkowo dostępne są zintegrowane moduły, skanujące kody kreskowe nawet z odległości kilkunastu metrów. Minusem tego rozwiązania jest niewielki ekran i tylko jeden system operacyjny – Android.
Co oferuje rynek?
Na uwagę zasługuje topowe rozwiązanie Honeywell – terminal Honeywell CN80, z przekątną ekranu 4,2’’, komunikacją WLAN oraz WWAN i ultrawytrzymałą obudową, odporną na upadek nawet z wysokości 3 m – i to na twardą posadzkę. Na rynku zaawansowanych terminali danych, dedykowanych do pracy w środowiskach magazynowych, popularnością cieszy się także Zebra MC9300, o przekątnej ekranu dotykowego 4,3’’. Dzięki zintegrowanemu uchwytowi pistoletowemu urządzenie jest niezwykle wygodne w użytkowaniu. Opcjonalnie dostępny moduł skanujący dalekiego zasięgu umożliwia odczyt kodów z kilkunastu metrów.
Na co zwrócić uwagę?
Istotnym elementem każdego z wymienionych rozwiązań jest zestaw montażowy. Tego typu akcesoria gwarantują bezpieczne miejsce przechowywania i wydłużają żywotność urządzenia, pochłaniając częściowo wszelkie drgania, występujące w trakcie jazdy. Liderem na rynku uniwersalnych rozwiązań w tym zakresie jest amerykański RAM-Mounts. Liczba oferowanych elementów umożliwia montaż w każdych warunkach – do ramy wózka, bezpośrednio do płaskiej powierzchni, do szyby itp.

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland

Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.