Światełko w tunelu historycznych upadków czyli BITFOLD – własny bank nowej gene
Z problemami nie poradził sobie nawet szwajcarski gigant – Credit Suisse, który został w ostatniej chwili przejęty przez UBS przy interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Mówi się o realizacji czarnego scenariusza, upadku zaufania do sektora bankowego oraz niepewnej przyszłości całego tradycyjnego systemu finansowego. Na szczęście jest światełko w tunelu – w Polsce właśnie powstaje „własny bank” nowej generacji – urządzenie, które nie wymaga zawierzenia przez użytkownika jakiejkolwiek instytucji i pozwala na samodzielne przechowywanie aktywów. W kontekście ostatnich wydarzeń ta informacja jest ogromnym pocieszeniem.
BITFOLD – bo o nim mowa, to innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych w technologii blockchain i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Urządzenie oparte jest
o opatentowaną w UE i USA (oraz patentowaną w 18 innych krajach) technologię bezpieczeństwa tzw. sprzętowej śluzy danych (hardware air-gap).
Bitfold będzie wykorzystywany do zabezpieczenia wszelkich cyfrowych aktywów (w tym kryptowalut) oraz cyfrowej tożsamości i usług w Internecie. Będzie pierwszym na świecie prywatnym, mobilnym cyfrowym sejfem. Uroczysta premiera prototypu BITFOLD już się odbyła i miała miejsce w Krakowie podczas konferencji Invest Cuffs 24-25 marca – urządzenie zaprezentowano od razu w akcji – zespół Bitfold przesyłał „na żywo” kryptowaluty uczestnikom wydarzenia.
Podczas wydarzenia Invest Cuffs, Prezes Zarządu Bitfold AG - Kamil Gancarz, wygłosił prelekcję pt. "Dlaczego sztuczna inteligencja nas ograbi, a blockchain tego nie powstrzyma”. Prezentacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie, a sala wykładowa była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych. To świadczy o dużym zainteresowaniu tym tematem i coraz większej świadomości społecznej - skomentował Kamil Gancarz. Po wykładzie pojawiły się opinie, że wprowadzenie technologii Chat-GPT zmieniło świat w taki sposób, że Ziemia przeskoczyła w alternatywną rzeczywistość, której większość ludzi jeszcze nie dostrzega. Gancarz: Obecni na wykładzie zrozumieli, że sztuczna inteligencja poza wzrostem produktywności wprowadza wiele zmian, które generują liczne niebezpieczeństwa, takie jak manipulacja i fałszowanie treści oraz deep fake. Z tego powodu coraz istotniejsze staje się prawdziwie niemanipulowane źródło prawdy oparte o technologię Blockchain. Bitfold z kolei to nowa klasa urządzeń zapewniających bezpieczeństwo używania tej technologii dla przeciętnego użytkownika.
Bitfold daje każdemu użytkownikowi lub firmie całkowitą wolność oraz możliwość łatwego wysyłania i zabezpieczenia cyfrowych aktywów. Najistotniejsze, że nie jest do tego potrzebny żaden „pośrednik”. W świetle ostatnich upadków banków i ogromnego systemowego problemu w sektorze finansowym rozwiązania do self-custody (samodzielnego przechowywania) cyfrowych wartości odegrają kluczową rolę w ochronie majątków. – mówi Jakub Żurawiński, Co-founder, Head of Business Development w Bitfold.
BITFOLD – innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych w technologii blockchain i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Urządzenie oparte jest o opatentowaną w UE i USA (oraz patentowaną w 18 innych krajach) technologię sprzętowej śluzy danych (hardware air-gap). Bitfold będzie wykorzystywany do zabezpieczenia wszelkich cyfrowych aktywów (w tym kryptowalut) oraz cyfrowej tożsamości. Będzie pierwszym na świecie prywatnym, mobilnym cyfrowym sejfem. W ponad 30-osobowym zespole Bitfold pracują najlepsi specjaliści w Polsce w dziedzinach elektroniki, cyberbezpieczeństwa, kryptografii, blockchain oraz software.

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Posnet Evo – Jak przyspieszyć sprzedaż i oszczędzać pieniądze w Twojej firmie

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.