Światełko w tunelu historycznych upadków czyli BITFOLD – własny bank nowej gene
Z problemami nie poradził sobie nawet szwajcarski gigant – Credit Suisse, który został w ostatniej chwili przejęty przez UBS przy interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Mówi się o realizacji czarnego scenariusza, upadku zaufania do sektora bankowego oraz niepewnej przyszłości całego tradycyjnego systemu finansowego. Na szczęście jest światełko w tunelu – w Polsce właśnie powstaje „własny bank” nowej generacji – urządzenie, które nie wymaga zawierzenia przez użytkownika jakiejkolwiek instytucji i pozwala na samodzielne przechowywanie aktywów. W kontekście ostatnich wydarzeń ta informacja jest ogromnym pocieszeniem.
BITFOLD – bo o nim mowa, to innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych w technologii blockchain i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Urządzenie oparte jest
o opatentowaną w UE i USA (oraz patentowaną w 18 innych krajach) technologię bezpieczeństwa tzw. sprzętowej śluzy danych (hardware air-gap).
Bitfold będzie wykorzystywany do zabezpieczenia wszelkich cyfrowych aktywów (w tym kryptowalut) oraz cyfrowej tożsamości i usług w Internecie. Będzie pierwszym na świecie prywatnym, mobilnym cyfrowym sejfem. Uroczysta premiera prototypu BITFOLD już się odbyła i miała miejsce w Krakowie podczas konferencji Invest Cuffs 24-25 marca – urządzenie zaprezentowano od razu w akcji – zespół Bitfold przesyłał „na żywo” kryptowaluty uczestnikom wydarzenia.
Podczas wydarzenia Invest Cuffs, Prezes Zarządu Bitfold AG - Kamil Gancarz, wygłosił prelekcję pt. "Dlaczego sztuczna inteligencja nas ograbi, a blockchain tego nie powstrzyma”. Prezentacja ta wzbudziła ogromne zainteresowanie, a sala wykładowa była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich zainteresowanych. To świadczy o dużym zainteresowaniu tym tematem i coraz większej świadomości społecznej - skomentował Kamil Gancarz. Po wykładzie pojawiły się opinie, że wprowadzenie technologii Chat-GPT zmieniło świat w taki sposób, że Ziemia przeskoczyła w alternatywną rzeczywistość, której większość ludzi jeszcze nie dostrzega. Gancarz: Obecni na wykładzie zrozumieli, że sztuczna inteligencja poza wzrostem produktywności wprowadza wiele zmian, które generują liczne niebezpieczeństwa, takie jak manipulacja i fałszowanie treści oraz deep fake. Z tego powodu coraz istotniejsze staje się prawdziwie niemanipulowane źródło prawdy oparte o technologię Blockchain. Bitfold z kolei to nowa klasa urządzeń zapewniających bezpieczeństwo używania tej technologii dla przeciętnego użytkownika.
Bitfold daje każdemu użytkownikowi lub firmie całkowitą wolność oraz możliwość łatwego wysyłania i zabezpieczenia cyfrowych aktywów. Najistotniejsze, że nie jest do tego potrzebny żaden „pośrednik”. W świetle ostatnich upadków banków i ogromnego systemowego problemu w sektorze finansowym rozwiązania do self-custody (samodzielnego przechowywania) cyfrowych wartości odegrają kluczową rolę w ochronie majątków. – mówi Jakub Żurawiński, Co-founder, Head of Business Development w Bitfold.
BITFOLD – innowacyjny portfel sprzętowy dla kluczy prywatnych w technologii blockchain i w innych zastosowaniach asymetrycznej kryptografii. Urządzenie oparte jest o opatentowaną w UE i USA (oraz patentowaną w 18 innych krajach) technologię sprzętowej śluzy danych (hardware air-gap). Bitfold będzie wykorzystywany do zabezpieczenia wszelkich cyfrowych aktywów (w tym kryptowalut) oraz cyfrowej tożsamości. Będzie pierwszym na świecie prywatnym, mobilnym cyfrowym sejfem. W ponad 30-osobowym zespole Bitfold pracują najlepsi specjaliści w Polsce w dziedzinach elektroniki, cyberbezpieczeństwa, kryptografii, blockchain oraz software.
Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i poprawa wskaźników ESG
Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów
Zatory płatnicze i spowolnienie gospodarcze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.