Polska aplikacja z sektora accountech w amerykańskim programie akceleracyjnym
Do 3. edycji programu akceleracyjnego Association and CPA.com Startup Accelerator zakwalifikowała się polska aplikacja do szybkiego księgowania faktur Scanye, która pomaga też w obliczu epidemii koronawirusa w pracy zdalnej.
Association of International Certified Professional Accountants – Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości stworzone przez Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants®) i American Institute of CPAs (AICPA) – oraz portal CPA.com stworzyły wspólny program akceleracyjny Association and CPA.com Startup Accelerator.
Program przeznaczony jest dla firm w początkowej fazie rozwoju, które specjalizują się w innowacjach z zakresu księgowości i finansów. Otwarty jest dla startupów z całego świata. Od rozpoczęcia programu w 2017 r. zainteresował już przedsiębiorców z 14 krajów. Laureaci korzystają z doświadczenia kadry zarządzającej Association of International Certified Professional Accountants i CPA.com, a także dedykowanej grupy doradczej składającej się z ekspertów w dziedzinie przedsiębiorczości, księgowości i finansów, wśród których znajdują się posiadacze tytułów CPA i CGMA oraz influencerzy.
– Uczestnikom akceleratora oferujemy rozeznanie w szybko zmieniającej się dynamice zawodu księgowego. Rozumiemy przy tym, że innowacje w tej profesji mogą pochodzić z wielu źródeł i chcemy otwierać się na zmiany, a także wspierać je, wpływając również na poprawę jakości świadczonych usług – powiedział Lawson Carmichael, Chief Operating Officer, Association of International Certified Professional Accountants.
Dla firmy Scanye, której platforma jest coraz popularniejsza wśród księgowych i w biurach rachunkowych w Polsce (została wdrożona już w ponad 600 firmach) udział w programie akceleracyjnym oznacza nie tylko mentoring, ale też wsparcie w badaniach i przygotowaniu do wejścia na rynek amerykański. Jeśli wyniki okażą się pomyślne, spółka chciałaby zadebiutować w Stanach Zjednoczonych podczas grudniowej konferencji Digital CPA Conference organizowanej przez AICPA i CPA.com, która poświęcona jest technologiom księgowym i zagadnieniom związanym z rozwojem profesji.
– Scanye od lat pomaga księgowym w Polsce korzystać z rozwoju technologii. Dzięki akceleratorowi mamy szansę umożliwić księgowym ze Stanów Zjednoczonych dostęp do równie przyjaznego oprogramowania co w Polsce! – powiedział Tadeusz Chruściel, prezes zarządu i jeden z twórców Scanye.
Polski startup z sektora accountech daje możliwość szybkiego skanowania, odbierania skanów od klientów i przechowywania dokumentów w programie księgowym. Aplikacja pomaga też w obliczu epidemii koronawirusa w pracy zdalnej.
- W Scanye ratujemy ludzkość przed „papierkową robotą” – dosłownie i w przenośni. Automatyzujemy procesy, które zajmują czas, energię i pieniądze. Wierzymy, że czasochłonne i powtarzalne zadania lepiej oddelegować komputerom, a skupić się na pracy, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Początkowo koncentrowaliśmy się przede wszystkim na technologii i jak najszybszym księgowaniu faktur. Rozmowy z naszymi klientami uświadomiły nam jednak wysoki poziom stresu i presję, pod jaką pracuje wielu księgowych. Przeprowadziliśmy setki wywiadów, które pozwoliły nam zrozumieć procesy i specyfikę pracy w biurach rachunkowych. Na ich podstawie przygotowaliśmy platformę do tzw. bezstresowej księgowości – dodał Tadeusz Chruściel.
Firma ma nadzieję oszczędzić księgowym długie godziny pracy ułatwiając komunikację oraz wymianę dokumentów i danych między nimi, a obsługiwanymi przedsiębiorstwami. Uwolniony czas i mniejsza presja wynikająca z konieczności dotrzymywania terminów podatkowych pozwolą lepiej dostosowywać się do zmian legislacyjnych, podnosić kwalifikacje oraz oferować klientom jeszcze lepszy serwis.
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji nt. platformy Scanye znajduje się na stronie www.scanye.pl
Szczegółowe informacje nt. Association and CPA.com Startup Accelerator dostępne są na stronie aicpa-cima.com/accelerator.html
W przypadku dalszych pytań prośba o kontakt z:
Noemi Tańska, Country manager, Poland, Association of International Certified Professional Accountants: noemi.tanska@aicpa-cima.com

Po ludzku o PIT-8C

Josip Heit, założyciel GSB Germany w wywiadzie na temat przyszłości branży fintech

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – jak chronić swoje cyfrowe aktywa?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.