Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Ożywienie na krajowym rynku w połączeniu ze spowolnieniem gospodarek strefy euro i umacniającym się złotym stanowi wyzwanie dla polskich eksporterów, rozliczających faktury w europejskiej walucie. Przedsiębiorcy muszą dostosować się do zmiennych kursów walut oraz fluktuacji w płynności finansowej. W tym celu naturalne jest poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą im zachować stabilność finansową i chronić marże, szczególnie przy odroczonych terminach płatności, będących codziennością w międzynarodowym handlu.
Ryzyko związane z transakcjami eksportowymi obejmuje nie tylko utratę marży na skutek niekorzystnych zmian kursów, ale także opóźnienia w płatnościach i związane z tym wyzwania płynnościowe. W sytuacji rosnącej inflacji i zmienności na rynkach finansowych, firmy coraz częściej muszą mierzyć się w wydłużaniem terminów płatności przez kontrahentów z krajów strefy euro, którzy sami odczuwają presję ekonomiczną w swoich gospodarkach. Takie warunki sprawiają, że polscy eksporterzy muszą szukać rozwiązań finansowych, które pozwolą im zminimalizować ryzyko i zapewnić stabilny przepływ gotówki.
Ryzyka są istotne – od opóźnień w płatnościach, po utratę marży przy transakcjach o odroczonych terminach płatności. Rozwiązaniem jest finansowanie faktur w walucie, w której zostały wystawione, co także obniża koszt tej usługi do ok. 0,5-1% wartości transakcji. BNP Paribas Faktoring jest największym faktorem strefy euro – jesteśmy obecni na 14 rynkach Unii Europejskiej, na których to możemy zaproponować obsługę polskich eksporterów. Ponadto, BNP Paribas jest marką znaną globalnie, co ma znaczenie w nawiązaniu i utrzymaniu właściwych relacji z ich kontrahentami. Dzięki współpracy z aż trzema firmami ubezpieczeniowymi, możemy skuteczniej uzyskać limit przejęcia ryzyka dla danego kontrahenta zagranicznego – mówi Mariusz Łukasiewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring.
Spowolnienie gospodarcze w strefie euro ma swoje korzenie nie tylko w czynnikach ekonomicznych, ale również geopolitycznych. Konflikt zbrojny na Ukrainie, kryzys energetyczny oraz zmiany regulacyjne związane z Zielonym Ładem, który wymusza transformację energetyczną, wpływają na gospodarki krajów zachodnioeuropejskich. W związku z tym wiele firm w Europie stoi przed wyzwaniem dostosowania swoich strategii finansowych i biznesowych do rosnących kosztów energii, surowców oraz transportu. Taka sytuacja może powodować, że zagraniczni kontrahenci będą coraz bardziej ostrożni w realizacji płatności na czas, co może bezpośrednio wpłynąć na sytuację finansową polskich eksporterów.
Faktoring nie tylko wspiera płynność finansową, ale również znacząco wpływa na poprawę cash flow przedsiębiorstwa. Dzięki szybkiej zamianie faktur na gotówkę, firmy mogą elastyczniej reagować na zmieniające się potrzeby rynku. W kontekście polskiego sektora eksportowego, który wciąż rośnie, szczególnie w obszarach takich jak przemysł spożywczy, meblarski czy produkcja maszyn, zapewnienie stałego dostępu do kapitału obrotowego staje się kluczowe. Faktoring stanowi więc istotne wsparcie dla firm, które chcą zwiększać swoje moce produkcyjne i zdobywać nowe rynki zagraniczne, nie rezygnując jednocześnie z finansowej stabilności.

Po ludzku o PIT-8C

Josip Heit, założyciel GSB Germany w wywiadzie na temat przyszłości branży fintech

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – jak chronić swoje cyfrowe aktywa?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.