Lampy Lena Lighting w Centrum Dystrybucyjnym Decora w Kijewie
Odpowiednie oświetlenie hal magazynowych jest kluczowym elementem obsługi oraz logistyki. Pozwala na sprawne i bezpieczne odnajdowanie alejek oraz produktów, a także na swobodny podjazd aut transportowych. Jednak niezwykle ważnym aspektem pozostają koszty eksploatacyjne, związane z doświetlaniem ogromnych przestrzeni. Dlatego w hali Decora w Kijewie projektanci postawili na wysoce energooszczędne oświetlenie od Lena Lighting wewnątrz i wokół całej infrastruktury.
Niezmiernie istotną kwestią dla projektantów było sięgnięcie po produkty sprawdzone, trwałe, odporne na niekorzystne warunki, takie jak niskie i wysokie temperatury czy wysokie zapylenie. Jednak równie ważny był wybór oświetlenia, które zagwarantuje oszczędności energii. Dlatego też postawili na cenioną polską markę.
Hala magazynowa Decora w Kijewie została oświetlona lampami Lena Lighting. Producent ten dostarczył oświetlenie ogólne i awaryjne oraz zewnętrzne. Łącznie na terenie obiektu zamontowano około 1500 nowoczesnych, wysoce energooszczędnych lamp, które spełniają najwyższe normy jakościowe, środowiskowe oraz prawne. Zapewniają wysoki komfort pracy i bezpieczeństwo.
Jak dowodzą raporty Decory i Lena Lighting, instalacja innowacyjnych technologicznie lamp i systemu sterowania oświetleniem w magazynie w Kijewie, pozwoli na wygenerowanie oszczędności na poziomie aż 67% względem innych obiektów tego samego typu i o podobnej charakterystyce, wyposażonych w tradycyjne źródła światła. To niezwykły wynik, który przekłada się zarówno na koszty utrzymania obiektu, jak i na środowisko naturalne – właśnie o 67% zmniejszy się również ślad węglowy.
W Decorze w Kijewie hala oświetlana jest głównie przez lampy przemysłowe Tytan LED PRO. Ich odporność na niekorzystne działanie pyłów oraz wilgoci, przekłada się na dużą bezawaryjność i długą żywotność. Wysoce energooszczędne moduły LED oraz wbudowane czujniki ruchu generują ogromne oszczędności. Lampa Tytan LED posiada wiele usprawnień ułatwiających i przyspieszających montaż, takich jak system zwieszania klosza, okablowanie przelotowe, a także wytrzymałe klipsy ze stali nierdzewnej (INOX). Jej korpus i klosz są odporne na promieniowanie UV. Te elementy lampy produkowane są w 80 – 100% z komponentów pochodzących z recyklingu, a po wielu latach pracy (ich trwałość wynosi do 196 000 h) i demontażu, materiały te po raz kolejny zostają poddane recyklingowi.
Wewnątrz hali Decora znalazły się również lampy RQ 160 LED P, SQ600 LED i SQ 300 LED. Wokół budynku, przy podjazdach oraz na parkingu zamontowano naświetlacze Quest 2 Led oraz oprawy uliczne Astra LED.

Po ludzku o PIT-8C

Josip Heit, założyciel GSB Germany w wywiadzie na temat przyszłości branży fintech

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – jak chronić swoje cyfrowe aktywa?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.